Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պրահայում անցկացվող GLOBSEC 2025 համաժողովի ժամանակ, անդրադառնալով հայ–թուրքական կարգավորմանը, նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ձևավորվել է ակտիվ երկխոսություն։
Նա ընդգծել է՝ այսօր երկու երկիրն անմիջական կապի մեջ են, իսկ նախկինում դա հնարավոր չէր առանց երրորդ երկրների միջնորդության։
«Մենք մի քանի հանդիպումներ ենք ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, և այդ հանդիպումները եղել են կառուցողական։ Ճիշտ է, գետնի վրա դեռ շոշափելի արդյունքներ չունենք, սակայն ունենք կարևոր առաջընթաց։ Երեք տարի առաջ, օրինակ, եթե Հայաստանը ցանկանում էր պարզել Թուրքիայի դիրքորոշումը որևէ հարցի վերաբերյալ, ստիպված էր դիմել երրորդ երկրի միջնորդությանը։ Այսօր մենք ուղիղ կապ ունենք մեր հարևանների հետ և նույնիսկ ամենօրյա շփում»,- նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծել է, որ ակնկալում է՝ այս զարգացումները կտանեն դեպի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, սահմանի բացում և տնտեսական համագործակցության ընդլայնում։ Ըստ նրա՝ այդ փոփոխությունները ժամանակի խնդիր են։
«Սա կապված է նաև տարածաշրջանային լայն տնտեսական օրակարգի հետ։ Բայց, ինչպես արդեն ասել եմ, մենք հետևողականորեն շարժվում ենք կայուն խաղաղության հաստատման օրակարգով։ Դա մեր պարտականությունն է, և մենք վճռական ենք դրան հասնելու։ Տեսնում ենք նաև Թուրքիայի պատրաստակամությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանի ցանկությունը խաղաղության հասնելու։ Իհարկե, կան որոշ նրբերանգներ, որոնք պետք է հասցեագրել, բայց վստահ եմ՝ մենք կկարողանանք դա անել»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Ավելի վաղ վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը, անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի՝ Անկարա կատարելիք այցի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման մասին պտտվող խոսակցություններին, ոչ հաստատել, ոչ էլ մերժել է այդ լուրերը։ Ավելի վաղ 24News-ը, հղում անելով սեփական բարձրաստիճան դիվանագիտական աղբյուրին, հայտնել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 20-ին մեկնելու է Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարա, որտեղ հանդիպում է ունենալու Էրդողանի հետ։
Մայիսի 16-ին Տիրանայում Նիկոլ Փաշինյանը զրույց էր ունեցել Թուրքիայի նախագահի հետ։ Անցած տարի սեպտեմբերին էլ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակում տեղի էր ունեցել Փաշինյանի և Էրդողանի ևս մեկ հանդիպում:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the GLOBSEC 2025 forum in Prague that Armenia and Turkey have developed an active dialogue in recent years.
He said the two countries now maintain direct contact, which was not possible before without the mediation of third parties, according to Armenpress.
"We've had several constructive meetings with Turkish President Recep Tayyip Erdoğan. True, we still lack tangible results on the ground, but there has been meaningful progress. For example, three years ago, if Armenia wanted to know Turkey’s position on a matter, it had to go through a third country. Today, we have direct contact with our neighbors, even on a daily basis," said Pashinyan.
The Prime Minister expressed hope that this progress will eventually lead to the establishment of diplomatic relations, the opening of borders, and the expansion of economic cooperation. He noted that these outcomes are a matter of time.
"This is also tied to a broader regional economic agenda. But as I’ve said, we are consistently moving toward a sustainable peace. That’s our duty, and we are determined to achieve it. We also see Turkey’s willingness, and Azerbaijan’s desire for peace. Of course, there are certain nuances to address, but I’m confident we can overcome them," he added.
Earlier, the Prime Minister’s spokesperson, Nazeli Baghdasaryan, neither confirmed nor denied rumors about a possible visit by Pashinyan to Ankara and a meeting with President Erdoğan. Previously, 24News, citing a high-ranking diplomatic source, reported that Pashinyan is expected to travel to Ankara on June 20 for talks with Erdoğan.
On May 16 in Tirana, Pashinyan had a conversation with the Turkish president. Another meeting between the two leaders took place last September on the sidelines of the 79th session of the UN General Assembly.