Դատարանը մերժել է Հովիկ Աբրահամյանի կալանավորման միջնորդությունը՝ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է նրա փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
Հովիկ Աբրահամյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և ենթադրյալ հանցավոր ծագում ունեցող գույքի՝ հողամասերի օրինականացման մեղադրանքներով
«Մոտ 7 ժամ տևած դատական նիստում մանրամասն ներկայացրել ենք մեղադրանքն անհիմն լինելու, այն հաստատող ապացույցներ քրեական վարույթում չլինելու վերաբերյալ մեր փաստարկված հիմնավորումները, ինչպես նաև այն, որ Հովիկ Աբրահամյանին նախկինում ևս նույն հոդվածներով մեղադրանք էր ներկայացված և խափանման միջոց էր կիրառված չհեռանալու մասին ստորագրությունը, որի պարագայում նա մշտապես պատշաճ վարքագիծ է դրսևորել, այդ 7 տարիների ընթացքում գործի քննությանը որևէ կերպ չի խոչընդոտել, ուստի դեռևս 2018-2019 թվականների ըթնացքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա ներկայումս ներկայացված մեղադրանքով նրան կալանավորելու միջնորդություն ներկայացնելը բացարձակ անօրինական է։
Միջնորդության քննության արդյունքում Դատարանը որոշել է մերժել Հովիկ Աբրահամյանին կալանավորելու միջնորդությունը և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը»,-մանրամասնել է փաստաբանը։

Abrahamyan is facing charges of abuse of official power and legalizing property allegedly of criminal origin, including land plots.
“In a court hearing that lasted about seven hours, we presented detailed arguments that the charges are unfounded and that the criminal case lacks supporting evidence. We also noted that Abrahamyan had previously faced similar charges, during which a non-custodial preventive measure—signing a pledge not to leave—was applied. He consistently complied with legal requirements and did not hinder the investigation in any way during the past seven years. Therefore, requesting his detention now based on evidence gathered back in 2018–2019 is absolutely unlawful,” the lawyer explained.
Following the review, the court decided to reject the motion to detain Hovik Abrahamyan and imposed house arrest instead, the lawyer added.