Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա հարձակման ֆոնին Հայաստանի հարավում ռադիացիոն ֆոնը չի փոխվել: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ միջուկային և ռադիացիոն անվտանգության գիտատեխնիկական կենտրոնը։
Նշվում է, որ իրանական միջուկային օբյեկտների ռմբակոծությունից հետո կենտրոնի մասնագետները շտապ մեկնել են Սյունիք՝ Մեղրիում, Ագարակում և Քաջարանում դոզիմետրիկ չափումներ կատարելու համար։
«Այս պահին Հայաստանի հարավային շրջաններում բնական ռադիոակտիվ ֆոնի փոփոխություններ չեն գրանցվել, սակայն կենտրոնը շարունակում է վերահսկել իրավիճակը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալությունը՝ ՄԱԳԱՏԵ–ն հաղորդել է ճառագայթային և քիմիական աղտոտման մասին Իրանի Նաթանզ քաղաքում գտնվող ուրանի հարստացման գործարանի որոշ հատվածներում։ Սակայն օբյեկտից դուրս՝ ճառագայթման մակարդակը նորմայի սահմաններում է: գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստում, ասել է, որ իսրայելական ավիահարվածի հետևանքով ոչնչացվել է փորձարարական վառելիքի հարստացման գործարանի վերգետնյա շինությունը, որտեղ Իրանը հարստացրել է ուրանը մինչև 60% մակարդակի (U-235):

На юге Армении не зафиксировано изменений в радиационном фоне на фоне атак на иранские ядерные объекты, сообщает Научно-технический центр ядерной и радиационной безопасности Армении.
После бомбардировки иранских ядерных объектов специалисты центра срочно выехали в Сюник, где провели дозиметрические измерения в Мегри, Агараке и Каджаране.
«В настоящее время в южных районах Армении не зафиксировано изменений естественного радиационного фона, однако центр продолжает мониторинг ситуации», — говорится в сообщении.
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) сообщило о радиационном и химическом загрязнении в отдельных частях завода по обогащению урана в иранском городе Натанз. Вне объекта уровень излучения находится в пределах нормы. Генеральный директор Рафаэль Гросси на внеочередном заседании Совета Безопасности ООН в Нью-Йорке заявил, что в результате израильского авиаудара была уничтожена наземная часть экспериментального завода по обогащению топлива, где Иран обогащал уран до уровня 60% (U-235).