Արտաքին գործերի նախարարությունը հավաստիացնում է՝ Իրանում ու Իսրայելում հայ քաղաքացիների զոհերի մասին տեղեկություններ չկան։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ Իրանի և Իսրայելի տարածքում տեղի ունեցած զոհերի թվում այս պահի դրությամբ ՀՀ քաղաքացիներ չեն հայտնաբերվել, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նշվում է, որ համապատասխան դեսպանությունները տեղում «հանդես են եկել համապատասխան հաղորդագրություններով՝ տրամադրելով անհրաժեշտ կոնտակտային տվյալներ, որոնց միջոցով մշտական կապ է պահպանվում ՀՀ քաղաքացիների հետ»։
Նախարարությունը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի իշխանությունները շարունակական կապի մեջ են ինչպես տվյալ երկրներում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, այնպես էլ տեղի պաշտոնական մարմինների հետ։
Իրանի ուղղությամբ Իսրայելի արձակված հրթիռներից մեկի պայթյունը տեղի է ունեցել հայկական «Ալիք» օրաթերթի խմբագրությանը հարող տարածքում։
Օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Շահնազարյանը հայտնել է, որ պայթյունի հետևանքով գրասենյակի պատուհանների ապակիներն են փշրվել, սակայն շենքն այլ վնաս չի կրել, հայտնում է Factor.am-ը։
«Վայրագ, անմարդկային հարձակում էր, այդ շենքն, որի ուղղությամբ եղել է հարվածը, ամբողջությամբ փլուզվել է, խաղաղ բնակչության շրջանում զոհեր կան։ Խմբագրության անձնակազմից, բարեբախտաբար, ոչ ոք չի տուժել, թեթևակի վիրավորներ էլ չենք ունեցել, որովհետև աշխատակազմն այդ ժամին այնտեղ չի եղել, բայց եթե լիներ էլ, որևէ մեկը վնաս չէր կրելու», – ասել է Շահնազարյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ պայթյունի հետևանքով խափանվել է ինտերնետ կապը, ինչի պատճառով տպագիր տարբերակը մի քանի օր չի տարածվի։
Շահնազարյանի խոսքով՝ հունիսի 16–ից կսկսվեն վերականգնողական աշխատանքները, իսկ մինչ այդ գործում են «Ալիք» օրաթերթի կայքը և ինստագրամյան էջը։
Հունիսի 13-ի վաղ առավոտյան Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքին՝ թիրախավորելով ռազմական և միջուկային նշանակության օբյեկտներ։ Ավելի ուշ Իրանը արձագանքել է՝ Իսրայելի ուղղությամբ արձակելով հրթիռների նոր ալիքներ։ Կողմերն այս պահին էլ շարունակում են հրթիռակոծությունները միմյանց նկատմամբ։

Armenian authorities confirmed there are no reports of Armenian casualties in the escalating Iran-Israel conflict.
The Armenian Ministry of Foreign Affairs stated that, as of now, no Armenian citizens have been identified among the victims of the recent attacks in Iran and Israel, reports Azatutyun.
The ministry added that the respective embassies in both countries have released statements, sharing contact information to maintain constant communication with Armenian citizens.
It also emphasized that Armenian authorities remain in continuous contact with accredited diplomatic missions and official bodies in the host countries.
One of the missiles fired by Israel at Iran exploded near the premises of the Armenian-language “Aliq” daily newspaper in Tehran.
Editor-in-chief Aram Shahnazarian told Factor.am that the office’s windows were shattered by the blast, though the building itself did not suffer structural damage.
"It was a brutal, inhumane attack. The building targeted was completely destroyed, and there were civilian casualties. Fortunately, none of our editorial staff were injured, nor were there any minor injuries, since no one was present at the time. Even if they had been, they would likely have remained unharmed," said Shahnazarian.
He noted that the explosion disrupted internet access, preventing the newspaper’s print edition from being distributed for a few days.
According to Shahnazarian, restoration work is set to begin on June 16. Meanwhile, the newspaper's website and Instagram page remain active.
On the morning of June 13, Israel launched strikes on Iranian territory, targeting military and nuclear-related facilities. Iran later responded with a new wave of missile launches toward Israel. The exchanges continue as both sides persist in mutual bombardments.