Գումարի դիմաց բանակում կրճատ ծառայության նախագիծըչի ներառվել Ազգային ժողովի լիագումար նիստերի օրակարգում։ Այն ստացել է ընդամենը մեկ կողմ ձայն, դեմ է քվեարկել 87 պատգամավոր։
Նախագծի հեղինակ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը, նախքան քվեարկությունը, ելույթ ունենալով ամբիոնից, մեջբերել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը, կառավարության նիստի ժամանակ ասել էր՝ եթե հետաձգելու աշխարհի առաջնություն լինի՝ իրենց կառավարությունն առաջին տեղը կբռնի՝ բացարձակ համաշխարհային ռեկորդով։
Սարգսյանը, հղում անելով այս հայտարարությանը, ընդգծել է իր դժգոհությունը՝ այն կապելով իր ներկայացրած նախագծի շուրջ հնչող մշտական առաջարկների հետաձգման վերաբերյալ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Հետաձգում չկա»,- շեշտել է ՔՊ խմբակցության պատգամավորը՝ ակնարկելով, որ իր նախագծի վերաբերյալ էլ անընդհատ ասում են՝ հետաձգել։
Այս նախաձեռնությունը մինչև այդ չէր արժանացել հավանության ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի կողմից։ Հանձնաժողովում քվեարկության արդյունքում նախագիծը կողմ է ստացել 5 ձայն, դեմ՝ 4 ձայն, ձեռնպահ՝ 1։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը նշել է, որ նախաձեռնությունը եղել է լայնորեն քննարկված, սակայն դրա որոշ ձևակերպումները, կարգավորումները, ինչպես նաև ներկայացման ժամանակը չեն համարվել ընդունելի, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Բանակի բարեփոխումների ռազմավարությունը կառավարության հետ միասին մեր առաջնահերթությունների շարքում է։ Թեև նախագծում կան հարցեր, որոնք ուղղված են բարեփոխումներին, սակայն այս տեսքով այն չենք կարող ընդունել։ Մեր խմբակցությունը դեմ կքվեարկի»,– հայտարարել է Կոնջորյանը։
Հեղինակ Հայկ Սարգսյանը, ելույթում նշել է, որ դեռ չի հասցրել նախագիծը ներկայացնել բոլոր գործընկերներին։
«Վարչապետի հանձնարարականներով կշարունակեմ աշխատել մեր գործընկերների հետ, որպեսզի հնարավորինս շուտ կարողանանք կյանքի կոչել այն բարեփոխումները, որոնք կառավարության ծրագրում առկա են։ Ես նույնպես դեմ կքվեարկեմ օրենքի նախագծին», – ասել է Սարգսյանը։
Օրինագծով առաջարկվել է մի քանի տարբերակ՝ ըստ որի քաղաքացիները կկարողանային անցնել պարտադիր զինծառայություն՝ վճարելով պետությանը սահմանված գումար։ Մասնավորապես, 1 ամիս ծառայության դեպքում նախատեսվել է վճարել 24 միլիոն դրամ, իսկ 4 ամիս ծառայության համար՝ 18 միլիոն դրամ։ Սարգսյանը նախատեսել է, որ մինչև 18 տարին լրանալը ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվող արական սեռի քաղաքացիների համար պետք է սահմանվի 15 միլիոն դրամ պետական վճար։
Նախագծում տեղ է գտել նաև առողջական խնդիրների հիմքով ազատման մեխանիզմների վերանայման դրույթ։ Մասնավորապես, առաջարկվել է որոշ սահմանափակումներով ծառայության ներգրավման հնարավորություն՝ ինչպես օրինակ՝ կարճատեսություն ունեցող քաղաքացիների՝ ոչ մարտական ստորաբաժանումներում ընդգրկման տարբերակը։

Armenia’s National Assembly has rejected placing the draft law proposing reduced mandatory military service in exchange for a monetary payment on its session agenda. The bill received only one vote in favor, with 87 members voting against it.
The bill was authored by Hayk Sargsyan, a member of the ruling Civil Contract faction. Prior to the vote, Sargsyan referenced a statement made by Prime Minister Nikol Pashinyan during a government meeting, where the PM remarked, “If there were a world championship for postponements, our government would take first place with an absolute world record.”
Citing this, Sargsyan expressed frustration over repeated delays and deferrals related to discussions on his proposal, according to Aysor.am.
“There’s no more postponement,” emphasized Sargsyan, suggesting that calls to delay his initiative are constant.
Previously, the bill had failed to gain approval from the National Assembly’s Defense and Security Committee, where it received 5 votes in favor, 4 against, and 1 abstention.
Hayk Konjoryan, head of the Civil Contract faction, told Armenpress that the proposal had undergone extensive discussion. However, the wording, legal framework, and timing of its submission were not deemed acceptable.
“The strategy for military reform is among our government’s priorities. While some parts of the proposal align with these reforms, we cannot accept it in its current form. Our faction will vote against it,” Konjoryan stated.
In his speech, Sargsyan admitted he hadn’t had the chance to present the draft to all of his colleagues. “Following the Prime Minister’s instructions, I will continue working with my colleagues to implement the reforms outlined in the government’s program as soon as possible. I too will vote against the bill,” he concluded.
The bill proposed allowing citizens to pay the state to fulfill military service obligations: 24 million drams for one month of service and 18 million for four months. Additionally, a 15 million dram payment would be imposed on male citizens who renounce Armenian citizenship before turning 18. It also suggested revising medical exemptions and allowing limited service options for those with conditions such as myopia, including placement in non-combat units.