ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, անդրադառնալով իշխանություն-եկեղեցի լարված հարաբերություններին, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ որևէ անձի մասին խոսելը, այդ թվում՝ իրավաբանական, չի կարող մեկնաբանվել որպես սահմանադրական կարգի տապալում:
Նա նշել է, որ սահմանադրական կարգի տապալումը, որպես քրեորեն հետապնդելի արարք, նախատեսված է ՀՀ Քրեական օրենսգրքով, և դա նշանակում է հետևյալը՝ որևէ անձ պետք է փաստացի դադարեցնի Սահմանադրության կոնկրետ հոդվածների գործողությունը. խոսքը ՀՀ ինքնիշխանության մասին է, այն մասին է, որ մեր երկիրը ժողովրդավարական, ինքնիշխան, սոցիալական, իրավական պետություն է, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Լրագրողները հիշեցրել են նրան, որ հոգևորականները հայտարարել են՝ այս հարցում իր գործողությունը պետք է ունենա նաև արդարադատության նախարարությունը՝ իշխանությանը զսպելու ուղղությամբ, և ընդգծել են, թե կատարվող քայլերը հանգեցնում են սահմանադրական կարգի խախտման։
«Խոսքն այն մասին է, որ մեր երկրում մարդը բարձրագույն արժեք է: Խոսքն այն մասին է, որ մեր երկրում գործում է իշխանությունների տարանջատման սկզբունքը: Խոսքն այն մասին է, որ մեր երկրում ընտրությունները կայանում են այնկերպ, ինչպես կայանում են, մի խոսքով՝ այդ նորմերի փաստացի դադարումն է նշանակում սահմանադրական կարգի տապալում»,- ասել է նախարարը՝ հորդորելով չօգտագործել արտահայտություններ, որոնք չեն համապատասխանում իրական փաստերին։
Գալյանն ընդգծել է, որ Սահմանադրությամբ, եթե արված է հղում որևէ անձի, այդ թվում՝ իրավաբանական, իսկ եկեղեցին իրավաբանական անձ է, ապա այդ մասին խոսելն ոչ մի պարագայում չի կարող դիտարկվել որպես սահմանադրական կարգի տապալում։

На фоне обострения напряженности между армянскими властями и церковью министр юстиции Србуи Гальян заявила в парламенте, что «упоминание какого-либо лица, включая юридических лиц, не может быть расценено как свержение конституционного строя».
По её словам, свержение строя — это уголовно наказуемое деяние, определённое Уголовным кодексом Армении. Оно означает фактическое прекращение действия конкретных положений Конституции, обеспечивающих суверенитет страны, её демократический, социальный и правовой характер, передаёт «1lurer.am ».
Журналисты напомнили, что священнослужители заявляли о необходимости вмешательства Министерства юстиции для сдерживания властей, утверждая, что предпринимаемые шаги ведут к нарушению конституционного порядка.
«Речь идёт о том, что человек в нашей стране — высшая ценность. Речь идёт о принципе разделения властей и о том, как у нас проходят выборы. Фактическое прекращение действия этих норм и есть свержение строя», — сказала министр, призвав избегать выражений, не соответствующих действительности.
Гальян подчеркнула, что в Конституции, если говорится о каком-либо лице, в том числе юридическом, — а церковь является юридическим лицом, — то обсуждение этой темы ни при каких условиях не может рассматриваться как подрыв конституционного строя.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян в Facebook заявил о необходимости предпринять решительные шаги для «Резиденции Первопрестольного Святого Эчмиадзина и организации новых католикосских выборов». Он отметил, что будет создана Координационная группа, которая займётся организационными вопросами, и он лично назначит первых 10 её членов.