«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Իրանի և Իսրայելի միջև լարվածությունը կարո՞ղ է վտանգ ներկայացնել նաև Հայաստանի համար, ասել է, որ Ադրբեջանը որևէ պատճառ չունի Հայաստանի դեմ ագրեսիա սկսելու համար։
«Բնականաբար, ցանկացած լարում տարածաշրջանում, հատկապես Հայաստանի սահմանակից երկրում, առաջացնում է մտահոգություններ, որը կարող է ընդհանուր առմամբ լարել անվտանգային իրավիճակը տարածաշրջանում։ Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա հնարավոր հարձակմանը, ես պետք է շարունակեմ պնդել, որ Ադրբեջանը չունի որևէ պատճառ և լեգիտիմություն նման գործողություն սկսելու համար», – ընդգծել է պատգամավորը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Խանդանյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ցանկացած պահի ստորագրել խաղաղության պայմանագիրն Ադրբեջանի հետ։
«Հայաստանն աշխատում է, և շարունակվում են բանակցություններն ու քննարկումները խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը հնարավորինս մոտեցնելու համար»,- ասել է նա։
Հարցին, թե ինչպիսի՞ն է ռազմական գործողությունների հավանականությունը այս փուլում, Խանդանյանը պատասխանեց․ «Ես նման գնահատական չեմ կարող տալ, բայց կարող եմ նորից կրկնել՝ ագրեսիայի որևէ առիթ, պատճառ և լեգիտիմություն չկա»։

17 Июнь 2025 - 13:54 AMT
Депутат фракции «Гражданский договор» и председатель Постоянной комиссии по внешним отношениям парламента Армении Саргис Ханданян, отвечая на вопрос о том, может ли напряженность между Ираном и Израилем представлять угрозу для Армении, отметил, что Азербайджан не имеет никаких оснований для начала агрессии против Армении.
«Разумеется, любое напряжение в регионе, особенно в соседней с Арменией стране, вызывает обеспокоенность, так как может обострить ситуацию в области безопасности в целом. Что касается возможной атаки со стороны Азербайджана, я продолжаю настаивать: у Азербайджана нет ни причины, ни легитимности для начала подобных действий», — подчеркнул он, сообщает «Арменпресс».
Ханданян напомнил, что Армения готова подписать мирный договор с Азербайджаном в любой момент. «Армения продолжает работу, ведутся переговоры и обсуждения для как можно более скорого подписания мирного соглашения», — отметил он.
Отвечая на вопрос о вероятности боевых действий на данном этапе, Ханданян сказал: «Я не могу дать такую оценку, но снова повторю — нет ни повода, ни причины, ни легитимности для агрессии».
13 марта МИД Армении заявил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям и что мирное соглашение готово к подписанию. В сообщении указывалось, что Армения готова начать консультации по срокам и месту подписания. В Баку, в свою очередь, выдвинули новые предварительные условия и заявили, что пока рано говорить о дате встречи.