ԱԺ փոխխոսնակ, Թուրքիայի հետ կարգավորման գործընթացում ՀՀ հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը, խորհրդարանում պատասխանելով լրագրողների հարցերին, ասել է, որ Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանի այցն Անկարա իրականացվել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակում։
Նրա խոսքով, երկխոսությունը Թուրքիայի հետ ընթանում է ոչ միայն հատուկ բանագնացների միջև, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Գիտեք, ոչ միայն ես եմ շփվում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցչի հետ, այլև ԱԳՆ մակարդակում կան շփումներ, տարբեր նախարարների մակարդակում», – ասել է ԱԺ փոխխոսնակը։
Նա նշել է, որ Կոստանյանը նախօրեին Անկարայում հանդիպել է Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Բերիս Էքինջիի հետ՝ քննարկելով երկկողմ օրակարգային հարցեր և տարածաշրջանային խնդիրներ։ Սակայն Ռուբինյանը չի ներկայացրել հանդիպման այլ մանրամասներ։
Ռուբինյանն ավելացրել է, որ ներկայում իր և Թուրքիայի հատուկ բանագնաց Սերդեր Քըլըչի միջև հանդիպման հստակ օրը դեռ չի սահմանվել։ Նա հիշեցրել է, որ վերջին անգամ բանակցողներն առերես հանդիպել են ապրիլին՝ Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում։
Անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հնարավոր այցին Թուրքիա՝ Ռուբինյանը կոչ է արել սպասել միայն կառավարության պաշտոնական հաղորդագրությանը՝ նշելով, որ այցերի մասին տեղեկությունը տարածվում է միայն համապատասխան կառույցների կողմից։
«Վարչապետի օտարերկրյա այցերը հերքում կամ հաստատում է կառավարությունը, սա էլ այդ դեպքն է, ավելացնելու բան չունեմ»,–ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա հավելել է, որ հնարավոր այցի պաշտոնական հաստատման դեպքում կառավարությունն անպայման կտեղեկացնի հանրությանը։
Ավելի վաղ, Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը չէր բացառել Նիկոլ Փաշինյանի՝ առաջիկայում Թուրքիա մեկնելու հավանականությունը՝ հանդիպելու նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։ Այդուհանդերձ, պաշտոնյան չէր հստակեցրել հանդիպման հնարավոր օրակարգը։
Հունիսի 5-ին ՀՓաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։ Զրույցի ընթացքում նրանք քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների ընթացքը և տարածաշրջանային զարգացումները՝ համաձայնեցնելով շարունակել երկխոսությունը։
Նշենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Թուրքիա 2023 թվականի հունիսին՝ մասնակցելու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը։

Специальный представитель Армении по нормализации отношений с Турцией, вице-спикер парламента Рубен Рубинян подтвердил, что визит заместителя министра иностранных дел Вагана Костаняна в Анкару состоялся в рамках продолжающегося процесса нормализации армяно-турецких отношений.
Отвечая на вопросы журналистов в парламенте, Рубинян подчеркнул, что диалог с Турцией ведётся не только на уровне специальных представителей. «Знаете, с турецким спецпредставителем общаюсь не только я — контакты есть и на уровне МИД, и между различными министрами», — отметил он, передаёт «Азатутюн».
По его словам, Костанян в Анкаре встретился с заместителем министра иностранных дел Турции Беррис Экинджи. На встрече обсуждались двусторонние вопросы и региональная повестка. Других подробностей Рубинян не раскрыл.
Он добавил, что дата его следующей встречи с турецким спецпредставителем Сердером Кылычем пока не определена. Последняя очная встреча, по его словам, состоялась в апреле в рамках Дипломатического форума в Анталье.
Комментируя возможный визит премьер-министра Никола Пашиняна в Турцию, Рубинян призвал ориентироваться исключительно на официальные сообщения правительства. «Визиты премьер-министра за границу подтверждаются или опровергаются только правительством. Это тот самый случай — мне нечего добавить», — цитирует его Aysor.am .
Он добавил, что при официальном подтверждении визита правительство обязательно проинформирует общественность.
Ранее секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян не исключил, что Пашинян может в ближайшее время отправиться в Турцию для встречи с президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом, однако возможную повестку встречи он не уточнил.
5 июня Пашинян провёл телефонный разговор с Эрдоганом, в ходе которого обсуждались развитие двусторонних отношений и ситуация в регионе. Стороны договорились продолжить диалог.
Напомним, в июне 2023 года Пашинян уже посещал Турцию с рабочим визитом для участия в церемонии инаугурации Эрдогана.