ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ Հայաստանն արագ արձագանքել է Իրանում ստեղծված իրադրությանը։ Նա նշել է, որ սահմանային որևէ շարժ այժմ չի արձանագրվել։
Հայաստանը ուշադիր հետևում է Իրանում ծագած զարգացումներին, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Այս պահի դրությամբ մտահոգություն չկա, որ կարող է ինչ-որ ձևով ազդեցություն ունենալ մեր հարևանի հետ հարաբերությունների վրա (նկատի ունի Ադրբեջանին-հեղ.), որովհետև խոսակցությունը շարունակվում է, ու կան կոնկրետ գործընթացներ, որոնք ընթացի մեջ են»,- ասել է նա։
Նա նաև հավաստիացրել է, որ Թեհրանում տեղի ունեցած դեպքերից անմիջապես հետո հայկական կողմը իրականացրել է ռիսկերի գնահատում։
«Այո՛, գնահատել ենք, քննարկել ենք շատ վաղ ժամի՝ լույսը չբացված, միջազգային գործընկերների հետ կապի մեջ ենք»,- նշել է Սիմոնյանը։
Ըստ ԱԺ նախագահի՝ այս պահին սահմանային հատվածում որևէ տեղաշարժ չի գրանցվել։
«Պատերազմի հետ կապված ռիսկերը մինիմալ են այսօր, մենք պետք է աշխատենք, որ այն ընդհանրապես չեզոքացնենք, կառավարությունը գործուն քայլեր է անում»,- հավելել է նա։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ասել է, որ Իրանից եկողներ կան, բայց հոսքը մեծ չէ:

17 Июнь 2025 - 14:25 AMT
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян заявил, что Армения оперативно отреагировала на ситуацию, возникшую в Иране. Он подчеркнул: «На данный момент движение на границе не зафиксировано».
Как сообщает «Aysor.am », Армения внимательно следит за происходящим в Иране.
«На данный момент нет оснований для беспокойства о возможном влиянии на наши отношения с соседом (имеется в виду Азербайджан — ред.), так как диалог продолжается, и есть конкретные процессы», — отметил он.
Он также заверил, что сразу после событий в Тегеране армянская сторона провела оценку рисков.
«Да, мы оценили ситуацию, обсуждали ее очень рано утром — еще до рассвета. Мы на связи с международными партнерами», — сообщил Симонян.
По словам спикера парламента, в настоящее время на границе не зафиксировано никаких перемещений.
«Риски войны сегодня минимальны. Мы должны работать над их полной нейтрализацией. Правительство предпринимает активные шаги», — добавил он.
Главный комиссар по делам диаспоры при аппарате премьер-министра Заре Синанян сообщил, что из Ирана прибывают люди, но поток незначителен.