ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մեկնաբանել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից իր դեմ ներկայացված հայցադիմումը՝ ընդգծելով, որ այդ գործընթացը որևէ կերպ չի մտահոգում իրեն։
«Ռոբերտ Քոչարյանի՝ ինձ դատի տալու մասով շատ ուրախ եմ. եթե իմանայի՝ ինձ դատի է տալու, պատրաստ էի պետտուրքը վճարել»,- ասել է Սիմոնյանը, գրում է Radar.am-ը։
Նրա փոխանցմամբ՝ հայցի շրջանակում Քոչարյանը պահանջում է 9 միլիոն դրամ։
«Դե, հիմա դիմել է, 9 մլն դրամ փող է ուզում ինձնից։ Ճիշտ է՝ այդ 9 մլն դրամը 200 մլն դոլարի մեջ բան չի փոխելու։ Ես չեմ կարծում, որ ինքն այդ դատը հաղթելու է։ Ինչ, ե՞ս պետք է ապացուցեմ իմ ասածները, որ ես իմ գնահատականները տվե՞լ եմ։ Այսինքն, էն բանը, որ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրում են մարդասպան լինելու մեջ՝ «Մարտի 1»-ի, «Հոկտեմբերի 27»-ի, Պողոս Պողոսյանի, դրանք ե՞ս պետք է ապացուցեմ։ Կարծում եմ՝ ինքը պետք է գա, ապացուցի, որ ինքը մարդասպան չէ, թալանչի չէ»,- ասել է Սիմոնյանը։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի դեմ հայցեր է ներկայացրել դատարան։ Քոչարյանը պահանջում է, որ Սիմոնյանը հերքում հրապարակի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում, ավելին՝ պահանջում է նրանից բռնագանձել 6 միլիոն դրամ զրպարտության և 3 միլիոն դրամ վիրավորանքի համար՝ որպես հասցված ոչ նյութական վնասի հատուցում:
Փաշինյանի դեմ ներկայացված հայցում Քոչարյանը պահանջում է հերքել հունիսի 5-ին կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետի կողմից հնչեցված և «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի պաշտոնական էջում հրապարակված «Դատարանի որոշմամբ արձանագրված է՝ Ռոբերտ Քոչարյանը կաշառակեր է» տեղեկությունը։

Parliament Speaker Alen Simonyan has said he is untroubled by the lawsuit filed against him by Armenia’s second president, Robert Kocharyan.
"I'm very glad Robert Kocharyan is suing me. Had I known he would, I would have been ready to pay the court fee myself," Simonyan said, according to Radar.am.
He added that Kocharyan is demanding 9 million drams in compensation.
"So now he’s filed a claim asking me for 9 million drams. Sure, that amount means nothing against $200 million. I don’t believe he’ll win this case. What, am I supposed to prove my own statements, that I voiced opinions? So, when people accuse Robert Kocharyan of being a murderer for March 1, October 27, and the death of Poghos Poghosyan, am I the one who should prove it? I think it’s he who should prove he’s not a murderer or a thief," Simonyan said.
According to the report, Armenia’s second president Robert Kocharyan has filed lawsuits against both Prime Minister Nikol Pashinyan and National Assembly Speaker Alen Simonyan. Kocharyan demands that Simonyan publish a retraction on his official Facebook page and pay 6 million drams for defamation and 3 million for insult as compensation for non-material damage.
In the case against Prime Minister Pashinyan, Kocharyan is demanding a retraction of a statement made during a June 5 government session and later posted on Pashinyan’s official Facebook page, where the prime minister stated, "By court ruling, Robert Kocharyan has been recognized as a bribe-taker."