ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին, անդրադառնալով Իրան-Իսրայել հակամարտությանը, ընդգծել է, որ «սիոնիստական ռեժիմի կողմից Իրանի դեմ իրականացվող ագրեսիան վերջին 8 տասնամյակներին այս ռեժիմի կողմից իրականացրած օրենքի խախտման շարունակությունն է»։ Ըստ նրա՝ ՄԱԿ ԱԽ–ն պարտավոր է միջամտել այս հարցում ագրեսիան դադարեցնելու նպատակով
Նա նշել է, որ այդ ռեժիմը եղել է միջազգային իրավունքի և նորմերի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրության, այդ թվում՝ մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների ամենամեծ խախտողը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Սիոնիստական ռեժիմի կողմից Իրանի դեմ իրականացված անօրինական զինված հարձակումը հարձակում է ամբողջ ՄԱԿ-ի համակարգի վրա և լուրջ սպառնալիք է միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը: Անվտանգության խորհուրդը պարտավոր է միջամտել այս հարցում ագրեսիան դադարեցնելու նպատակով:
Սիոնիստական ռեժիմն իր ռազմական ագրեսիան արդարացնում է Իրանից եկող անխուսափելի սպառնալիքը կանխելու անվան ներքո և կանխարգելիչ պաշտպանական քողի տակ: Նման հասկացությունը ոչ մի կերպ ընդունված չէ միջազգային իրավունքի տերմինաբանության և ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ, և, անկասկած, սիոնիստական ռեժիմի գործողությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրության 4-րդ հոդվածի 2-րդ կետում նշված ուժի կիրառման արգելքի մասին սկզբունքի ակնհայտ խախտում է: Համաձայն կանոնադրության 51-րդ հոդվածի՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն ունի ինքնապաշտպանական իրավունք, և այս իրավունքն անքակտելի է»,- ասել է դեսպանը։
Դեսպանը նաև հայտնել է, որ Իրանի հայ համայնքում զոհերի կամ վիրավորների վերաբերյալ տեղեկություններ չկան, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե արդյոք ռազմական իրավիճակի հետևանքով քաղաքացիներ են հեռացել երկրից և տեղափոխվել Հայաստան, Իրանի դեսպանը պարզաբանել է, որ երկրում իրավիճակը, որքան հնարավոր է, մնում է բնականոն, և զանգվածային ելք չի արձանագրվել։ Ըստ նրա, իրականում հակառակն է՝ Իրանի իշխանություններն աշխատում են, որպեսզի տարբեր երկրներում գտնվող իրենց քաղաքացիները կարողանան վերադառնալ հայրենիք, քանի որ թռիչքների չեղարկումը խոչընդոտել է նրանց վերադարձը։
«Տվյալներ չկան, թե քանի իրանցի է պատերազմական գործողությունների հետևանքով Հայաստան տեղափոխվել։ Սակայն ունենք մեծ թվով քաղաքացիներ, որոնք Ռուսաստան և Թուրքիա էին այցելել. այդ քաղաքացիները կարողացել են Հայաստանի հետ ունեցած ցամաքային սահմանով վերադառնալ երկիր»,- նշել է իրանցի դիվանագետը։
Անդրադառնալով հայ-իրանական ցամաքային սահմանին նկատվող ակտիվության մասին խոսակցություններին՝ դեսպանը նշել է, որ նախքան իրավիճակի սրացումը, շաբաթական մոտ 20 թռիչք է իրականացվել Հայաստանի ու Իրանի միջև։ Սակայն այժմ, թռիչքներն ընդհատված լինելու պատճառով, քաղաքացիները Հայաստան հասնելու համար ստիպված են օգտագործել ցամաքային երթուղիները։
Հունիսի 13-ին Իսրայելը լայնածավալ ռազմական գործողություններ է սկսել Իրանի դեմ՝ մեղադրելով վերջինիս գաղտնի ռազմամիջուկային ծրագրի իրագործման մեջ, որն իբր հասել է անդառնալի փուլին։ Իսրայելի օդային հարձակումների ու դիվերսիոն գործողությունների թիրախ են դարձել Իրանի միջուկային ենթակառուցվածքները, զինվորական հրամանատարությունը, գիտնականները, ավիացիոն բազաները, հակաօդային համակարգերը և «երկիր-երկիր» հրթիռային սպառազինությունը։
Իրանը, որը հերքում է միջուկային ծրագրի ռազմական ուղղվածությունը, արձագանքել է լայնածավալ հրթիռային և անօդաչու հարվածներով՝ թիրախավորելով Իսրայելի ռազմական ու ռազմարդյունաբերական ենթակառուցվածքները։ Երկու կողմերից էլ հարվածները հասել են բնակելի տարածքներին, ինչի հետևանքով զոհեր են գրանցվել քաղաքացիական բնակչության շրջանում։

17 Июнь 2025 - 14:56 AMT
Посол Ира́на в Армении Мехди Собхани, комментируя конфликт между Ираном и Израилем, заявил, что «агрессия сионистского режима против Ирана является продолжением восьми десятилетий нарушений закона этим режимом». Он подчеркнул, что Совет Безопасности ООН обязан вмешаться, чтобы прекратить агрессию.
По его словам, режим является «крупнейшим нарушителем международного права и норм, включая Устав ООН, гуманитарное право и права человека», сообщает «Арменпресс».
Он назвал «незаконное вооружённое нападение сионистского режима на Иран» не просто атакой на одну страну, а «атакой на всю систему ООН и серьёзной угрозой международному миру и безопасности», заявив, что Совет Безопасности обязан вмешаться, чтобы положить конец агрессии.
Он раскритиковал оправдание военной агрессии режима под предлогом предотвращения неизбежной угрозы со стороны Ирана, назвав это «абсолютно неприемлемым» в международном праве и Уставе ООН, а также «очевидным нарушением статьи2(4) Устава, запрещающей применение силы». Он напомнил, что согласно статье51, «Исламская Республика Иран имеет неотъемлемое право на самооборону».
Посол также сообщил, что среди армянской общины в Иране нет ни жертв, ни раненых, сообщает «Sputnik Армения».
Отвечая на вопрос о том, покидали ли граждане Ирана страну в сторону Армении из‑за военного положения, он уточнил, что ситуация в стране «остаётся максимально нормальной, и массовых выездов не наблюдается». Напротив, власти Ирана содействуют возвращению своих граждан из других стран домой, несмотря на отмены авиарейсов, затрудняющие возвращение.
«У нас нет точных данных о том, сколько иранцев переехали в Армению из‑за военных действий. Однако значительное число граждан, находившихся в России и Турции, смогли вернуться в страну через сухопутную границу с Арменией», — отметил дипломат.
Отвечая на слухи об усилении активности на иранско‑армянской сухопутной границе, посол отметил, что до эскалации выполнялось около 20 рейсов в неделю между Арменией и Ираном. Сейчас, из‑за приостановки авиасообщения, граждане вынуждены использовать сухопутные маршруты для перемещения в Армению.
13 июня Израиль начал масштабную военную операцию против Ирана, обвинив его в реализации секретной ядерной программы, якобы достигшей необратимой стадии. Израильские авиаудары и диверсионные операции нацелились на ядерную инфраструктуру Ирана, военное командование, учёных, авиабазы, системы ПВО и тактические ракеты.
Иран, отвергая военный характер своей ядерной программы, ответил массированными ракетными и беспилотными ударами по военной и оборонной инфраструктуре Израиля. Удары с обеих сторон достигли населённых районов, что вызвало жертвы среди мирного населения.