Հունիսի լույս 18–ի գիշերը ,մոտավորապես ժամը երեքին, գործարար Սամվել Կարապետյանը դուրս է եկել առանձնատնից և իրավապահների հետ հեռացել։
Մինչ այդ, նա դիմել է իր աջակիցներին, ովքեր ժամեր շարունակ սպասել են տան առջև՝ ասելով. «Չմոռանաք, լավ դաս կտաք սրանց», հայտնում է «Ազատությունը»։
Դրանից մի քանի ժամ առաջ Կարապետյանը հանդես է եկել աջակցող հայտարարությամբ Հայ Առաքելական եկեղեցու վերաբերյալ։
Կարապետյանի կարգավիճակը հայտնի չէ: Նրան ուղեկցում էր փոխոստիկանապետ Վարդան Վարդանյանը, որը լրագրողների հարցերին չի պատասխանել:
Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները երկար ժամանակով խուզարկություն են իրականացրել ռուսաստանաբնակ գործարար և «Տաշիր գրուպի» սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի առանձնատանը։
Դրանից մոտ մեկ ժամ առաջ «Տաշիր գրուպ»-ի ղեկավարը Մայր Աթոռի մոտից հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ պաշտպանելով Հայ Առաքելական եկեղեցին․ «Ես միշտ եղել եմ հայոց եկեղեցու կողքին ու հայ ժողովրդի կողքին։ Եթե քաղաքական գործիչներին չհաջողվի, ապա մենք մեր ձևով ենք միջամտելու եկեղեցու դեմ արշավին»:
Ի պատասխան Կարապետյանի այդ խոսքին՝ մեկ ժամ անց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոշտ արտահայտություն է արել. – «Պոռնկաբարո «հոգևորականներն» ու նրանց պոռնկաբարո «բարեգործներն» ինչո՞ւ են ակտիվացել։ Ոչինչ՝ նորից կպասիվացնենք։ Ընդ որում՝ ընդմիշտ»:

About an hour earlier, he defended the Armenian Apostolic Church, saying he stands with it and the people.
Businessman Samvel Karapetyan left his villa around 3 am on June 18, departing with law enforcement officers. Before leaving, he addressed his supporters, who had been waiting outside the house for hours, urging them: “don’t forget, you’ll teach them a lesson,” reports Azatutyun.
Several hours earlier, Karapetyan issued a statement in support of the Armenian Apostolic Church:
“I stand with our church, with our people. No matter how much they try to smear it, I don’t give a damn about their network… I couldn’t care less about them or their network. Everything will be fine, the people will speak as one, and they’ll realize they were wrong.”
His status is currently unknown. He was accompanied by Deputy Police Chief Vardan Vardanian, who did not respond to journalists’ questions.
Agents from the National Security Service conducted a prolonged search of the villa belonging to Russia-based businessman and owner of Tashir Group, Samvel Karapetyan.
About an hour earlier near the Mother See, the Tashir Group head released a statement defending the Armenian Church: “I have always been beside the Armenian Church and the Armenian people. If politicians fail, we will intervene ourselves against the campaign on the Church.”
In response to Karapetyan’s remarks, roughly one hour later Prime Minister Nikol Pashinyan harshly stated: “Why have these morally bankrupt ‘clergy’ and their morally bankrupt ‘philanthropists’ become more active? Don’t worry—we will teach them a lesson again. Permanently.”