ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ի աջակցություն ռուսաստանաբնակ հայ գործարար, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանի։
Նա նշել է, որ «այն ամենը, ինչ այսօր կատարվում է Սամվել Կարապետյանի ու նրա ընտանիքի նկատմամբ, ամոթալի է, անթույլատրելի և անպատվաբեր ցանկացածի համար, բայց նախ և առաջ մեր երկրի համար»:
Նա հավելել է, որ տարիներ շարունակ նրա ու իր ընտանիքի գործունեությունը կապված է եղել մեր Հայրենիքի զարգացման հետ, իր մշտական աջակցությամբ ներկա է եղել հայ ժողովրդի կյանքում տեղի ունեցող բոլոր կարևորագույն իրադարձություններին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Պատահական չէ, որ նա մեծ հեղինակություն է վայելում ոչ միայն երկրում, այլ դրա սահմաններից դուրս մշտապես բարձր պահելով հայ ժողովրդի պատիվն ու անունը, դժվար պահերին հենարան լինելով բազմաթիվ հայրենակիցների, մեծամասամբ դա անելով լուռ: Այս համատեքստում, բնական է, որ Սամվել Կարապետյանը չէր կարող անտարբեր մնալ Հայ առաքելական եկեղեցու նկատմամբ կատարվող գործողություններին: Իմ զորակցությունն եմ հայտնում իմ լավ ընկերոջն ու բարեկամին Սամվել Կարապետյանին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հունիսի լույս 18–ի գիշերը գործարարՍամվել Կարապետյանըդուրս է եկել Երևանի իր առանձնատնից ևիրավապահների հետ հեռացել։Դրանից մի քանի ժամ առաջ Կարապետյանը հանդես էր եկել Հայ Առաքելական եկեղեցուն աջակցող հայտարարությամբ։
Ի պատասխան Կարապետյանի այդ խոսքին՝ Փաշինյանը գրել է․ «Պոռնկաբարո «հոգևորականներն» ու նրանց պոռնկաբարո «բարեգործներն» ինչո՞ւ են ակտիվացել։ Ոչինչ՝ նորից կպասիվացնենք։ Ընդ որում՝ ընդմիշտ»:

Экс-премьер выразил поддержку бизнесмену, отметив его вклад в развитие Армении.
Бывший премьер-министр Армении Карен Карапетян выступил с заявлением в поддержку армянского бизнесмена, проживающего в России, главы группы компаний «Ташир» Самвела Карапетяна.
Он заявил, что «всё, что сегодня происходит с Самвелом Карапетяном и его семьёй, позорно, недопустимо и унизительно для любого человека, но прежде всего — для нашей страны».
Карапетян подчеркнул, что на протяжении многих лет Самвел Карапетян и его семья активно участвовали в развитии Родины, поддерживали важнейшие события в жизни армянского народа. Об этом сообщает «Пастинфо».
«Не случайно, что он пользуется большим авторитетом не только в стране, но и за её пределами, всегда высоко держит честь и имя армянского народа, поддерживая соотечественников в трудные времена, чаще всего — молча», — отметил Карапетян.
«В этом контексте совершенно естественно, что Самвел Карапетян не мог остаться равнодушным к происходящему в отношении Армянской Апостольской Церкви. Я выражаю поддержку своему другу и соратнику Самвелу Карапетяну».
В ночь на 18 июня Самвел Карапетян покинул свой дом в Ереване и уехал вместе с правоохранителями. За несколько часов до этого он выступил с заявлением в поддержку Армянской Апостольской Церкви.
«Я на стороне нашей церкви и народа. Пусть пытаются оклеветать — мне плевать на их сети и влияние. Всё будет хорошо, народ скажет своё слово, и они поймут, что ошибались», — сказал он.
В ответ на это заявление премьер-министр Никол Пашинян написал: «Почему так активизировались блудливые “священнослужители” и их блудливые “благотворители”? Ничего — снова успокоим. Причём — навсегда».