ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ի աջակցություն ռուսաստանաբնակ հայ գործարար, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանի։
Նա նշել է, որ «այն ամենը, ինչ այսօր կատարվում է Սամվել Կարապետյանի ու նրա ընտանիքի նկատմամբ, ամոթալի է, անթույլատրելի և անպատվաբեր ցանկացածի համար, բայց նախ և առաջ մեր երկրի համար»:
Նա հավելել է, որ տարիներ շարունակ նրա ու իր ընտանիքի գործունեությունը կապված է եղել մեր Հայրենիքի զարգացման հետ, իր մշտական աջակցությամբ ներկա է եղել հայ ժողովրդի կյանքում տեղի ունեցող բոլոր կարևորագույն իրադարձություններին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Պատահական չէ, որ նա մեծ հեղինակություն է վայելում ոչ միայն երկրում, այլ դրա սահմաններից դուրս մշտապես բարձր պահելով հայ ժողովրդի պատիվն ու անունը, դժվար պահերին հենարան լինելով բազմաթիվ հայրենակիցների, մեծամասամբ դա անելով լուռ: Այս համատեքստում, բնական է, որ Սամվել Կարապետյանը չէր կարող անտարբեր մնալ Հայ առաքելական եկեղեցու նկատմամբ կատարվող գործողություններին: Իմ զորակցությունն եմ հայտնում իմ լավ ընկերոջն ու բարեկամին Սամվել Կարապետյանին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հունիսի լույս 18–ի գիշերը գործարարՍամվել Կարապետյանըդուրս է եկել Երևանի իր առանձնատնից ևիրավապահների հետ հեռացել։Դրանից մի քանի ժամ առաջ Կարապետյանը հանդես էր եկել Հայ Առաքելական եկեղեցուն աջակցող հայտարարությամբ։
Ի պատասխան Կարապետյանի այդ խոսքին՝ Փաշինյանը գրել է․ «Պոռնկաբարո «հոգևորականներն» ու նրանց պոռնկաբարո «բարեգործներն» ինչո՞ւ են ակտիվացել։ Ոչինչ՝ նորից կպասիվացնենք։ Ընդ որում՝ ընդմիշտ»:

Former Armenian Prime Minister Karen Karapetyan has issued a statement in support of Russian-Armenian businessman and head of the Tashir Group, Samvel Karapetyan.
Karapetyan described the situation involving Karapetyan and his family as “shameful, unacceptable, and disgraceful to anyone, but above all, to our country.”
He emphasized that for many years, Samvel Karapetyan and his family have been instrumental in Armenia’s development and have continuously supported key events in the life of the Armenian people. The statement was reported by “Pastinfo.”
“It’s no coincidence that he enjoys great respect not only within the country but also beyond its borders, consistently upholding the honor and name of the Armenian people and supporting fellow Armenians in difficult times — often quietly,” said Karen Karapetyan.
“In this context, it is only natural that Samvel Karapetyan could not remain indifferent to the actions being taken against the Armenian Apostolic Church. I express my full support to my good friend and comrade Samvel Karapetyan.”
On the night of June 18, Samvel Karapetyan left his Yerevan residence and departed with law enforcement. A few hours earlier, he had voiced support for the Armenian Apostolic Church.
“I stand with our Church and our people. Let them try to slander — I don’t care about their networks or their influence. Everything will be fine, the people will speak, and they’ll realize they were wrong,” Karapetyan said.
In response, Prime Minister Nikol Pashinyan wrote: “Why have the immoral ‘clergymen’ and their immoral ‘benefactors’ become so active? No worries — we’ll silence them again. This time, for good.”