Ռուսաստանաբնակ գործարար Սամվել Կարապետյանն այս պահին գտնվում է Քննչական կոմիտեում, որտեղ հարցաքննվում է։ Այս տեղեկությունը տրամադրել են Factor TV-ի աղբյուրները իրավապահ մարմիններից։
Կարապետյանի ներկայիս կարգավիճակը՝ որպես վկա, կասկածյալ կամ այլ, դեռ պարզ չէ, գրում է Factor.am-ը։
«Տաշիր Գրուպի» սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը հանդես է եկել հայտարարությմբ՝ նշելով, որ տեղի ունեցած իրադարձությունները «հերթական անգամ ցուցադրեցին գործող իշխանության ողջ սնանկությունը», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև նշել է, որ երբեք չի հրաժարվի իր սկզբունքներից ու արժեքներից։
«Առողջ քննադատության անընդունելիությունը, որևէ այլախոհություն կոպտորեն ճնշելու հիվանդագին ցանկությունը, ցավոք, այս իշխանության «որակների» ոչ ամբողջական ցուցակն է։ Բայց Հայաստանը միշտ ու առաջին հերթին հայտնի է եղել իր սկզբունքային և անվախ որդիներով, ու դեռ չի ծնվել այնպիսի իշխանություն, որ կարողանա կոտրել նրանց։ Երեկ շատերն ընդվզեցին անարդարության դեմ, ու ես անկեղծ շնորհակալ եմ նրանց»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Կարապետյանը նշել է, որ իր և իր ընտանիքի ուշադրության կենտրոնում մշտապես եղել են հայրենիքն ու հայրենակիցները, և այդ նվիրումը շարունակվելու է։
«Երբեք չեմ հրաժարվի իմ սկզբունքներից ու արժեքներից, որովհետև դրանց հիմքում՝ ինքը Հայաստանն է, անհուն հարգանքն ու սերը իմ հայրենիքի, մեր ավանդույթների, մեր պատմության, մեր Եկեղեցու հանդեպ: Սիրելի հայրենակիցներ, վստահ եմ, որ համախմբվելու ենք ու կարողանալու ենք ելք գտնել մեր երկրի շուրջ ստեղծված ծանր իրավիճակից։ Աստծո օգնությամբ»,-նշված է հայտարարության վերջում։
Հունիսի 17-ին իրավապահ մարմինները խուզարկություն են իրականացրել Սամվել Կարապետյանի բնակարանում, ինչը հաջորդել է նրա՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցուն ուղղված հրապարակային աջակցությանը։ Kարապետյանի այդ հայտարարությունից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սոցիալական ցանցերում հանդես է եկել վիրավորական ու սպառնալից գրառումներով՝ ուղղված գործարարին։
Երևանում գտնվող նրա առանձնատան մերձակայքից մի շարք անձինք տեղափոխվել են ոստիկանական բաժանմունքներ։ Իսկ կեսգիշերից հետո Սամվել և Կարեն Կարապետյան եղբայրները տեղափոխվել են ՆԳՆ տարածք։ Ավելի ուշ Կարեն Կարապետյանը լքել է6-րդ վարչության շենքը։ Նախնական տվյալներով Սամվել Կարապետյանը դեռ գտնվում է Քննչական կոմիտեում, սակայն նրա կարգավիճակը մնում է անհայտ։
Իրավիճակին անդրադարձել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ հայտնելով, որ Մոսկվան ուշադիր հետևում է Սամվել Կարապետյանի շուրջ ծավալվող գործընթացներին։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը իշխանություններին կոչ է արել դադարեցնել գործարարի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումները։

Проживающий в России бизнесмен Самвел Карапетян в данный момент находится в Следственном комитете Армении, где проходит допрос. Об этом сообщили источники Factor TV в правоохранительных органах.
Как пишет Factor.am , его правовой статус — свидетель, подозреваемый или иной — пока остается неизвестным.
Владелец «Ташир Групп» Самвел Карапетян выступил с заявлением, в котором назвал происходящее очередным проявлением «полной несостоятельности действующей власти», передает «Sputnik Армения».
Он подчеркнул, что никогда не откажется от своих принципов и ценностей. «Неприятие здоровой критики, болезненное стремление подавить любое инакомыслие — это лишь часть «качеств» данной власти. Но Армения всегда славилась принципиальными и бесстрашными сыновьями, и еще не родилась такая власть, которая могла бы их сломить», — отметил он.
Карапетян поблагодарил тех, кто накануне выразил протест против несправедливости: «Многие восстали вчера, и я искренне благодарен им».
Он заверил, что и впредь будет оставаться преданным Родине и соотечественникам: «Армения и ее народ всегда были в центре внимания моей семьи, и эта преданность продолжится».
«Никогда не откажусь от своих принципов и ценностей, потому что в их основе — сама Армения, бесконечное уважение и любовь к Родине, к нашим традициям, истории и Церкви. Дорогие соотечественники, уверен, мы сможем объединиться и найти выход из сложившейся ситуации. С Божьей помощью», — сказано в конце заявления.
17 июня правоохранители провели обыск в доме Карапетяна, что последовало за его публичной поддержкой Армянской Апостольской Церкви. После этого премьер-министр Никол Пашинян опубликовал в соцсетях оскорбительные и угрожающие сообщения в адрес бизнесмена.
Ряд лиц, находившихся рядом с его особняком в Ереване, были доставлены в отдел полиции. После полуночи Самвел Карапетян и Карен Карапетян были перевезены в здание МВД. Позже Карен Карапетян покинул территорию 6-го управления, а Самвел Карапетян, по предварительным данным, до сих пор находится в Следственном комитете.
МИД России прокомментировал ситуацию, заявив, что Москва внимательно следит за развитием событий вокруг Карапетяна.