ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով ռուսաստանաբնակ գործարար Սամվել Կարապետյանի շուրջ զարգացումներին, ասել է, որ վերջինիս «հայտարարությունը եկեղեցու մասին չէր, ՀՀ մասին էր»։
Նա հավելել է, որ չի հանդուրժի, որ «որևէ մեկի լեզուն պտտվի, նման բան ասի», և որ «ՀՀ-ին սպառնալ որևէ մեկը չի կարող», գրում է Radar.am-ը։
«Այդ հայտարարությունը եկեղեցու մասին չէր, ՀՀ մասին էր, և փորձ էր արվում տպավորություն ստեղծել, թե կարող են ինչ-որ մարդիկ գալ ինչ-որ տեղերից, իրենց ձևերով ինչ-որ բան անել։
Ես չեմ հանդուրժի, որ որևէ մեկի լեզուն պտտվի, նման բան ասի։ Եվ ես խորհուրդ եմ տալիս, որ որևէ մեկի լեզուն չպտտվի։ Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, յուրաքանչյուրն ունի կարծիք արտահայտելու, հավաքներ անցկացնելու, քաղաքական և հանրային կյանքին մասնակցելու իրավունք։
Բայց ՀՀ-ին սպառնալ որևէ մեկը չի կարող, և ես, ինչքան էլ ժողովրդավարություն, բայց ամենակոշտ, կոպիտ միջոցները կձեռնարկեմ ցանկացած նման դեպքում»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ Կարապետյանի հայտարարությունը ոչ մի կապ չունի եկեղեցու շահերի հետ:
Վարչապետը հայտնել է, որ մեկ ամիս առաջ կառավարության անդամներին հանձնարարական է տրվել ՀԷՑ-ի կողմից բնակիչներին տված վնասները փոխհատուցելու մասին։
Ըստ վարչապետի, իր հանձնարարականի վերջնաժամկետը հունիսի 21-ին է։
«Ես այդ ակտիվացումն ուղիղ կապում եմ այդ հանձնարարականի, այդ որոշման հետ։ Կառավարության անդամները սկսել են աշխատել, ՀԷՑ-ին հստակ ուղերձ են տվել, որ հաշվարկում եք՝ ժողովրդին, պետական ու մասնավոր կազմակերպություններին ինչ վնաս եք հասցրել։ Լոռի այց եմ կատարել, ուր մտել եմ, հոսանք չի եղել, կամ եղել է, անջատվել։ Սա անհանդուրժելի վիճակ է։ Իսկ եկեղեցին, տվյալ դեպքում, ՀԷՑ-ի՝ շուտով նախկին սեփականատերերի համար, ընդամենը ծխածածկույթ է։ ՀԷՑ-ն իր գործունեության արդյունքում գրեթե էներգետիկ ճգնաժամ է ստեղծել»,- ասել է նա։
Վարչապետն ասել է, որ Կարապետյանի ակտիվությունը սկսել է իր հանձնարարականից հետո՝ այդ զարգացումները կապելով ՀԷՑ-ի շուրջ որոշումներին, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա տեղեկացրել է, որ ԱԺ-ում արդեն շրջանառվում է ՀԷՑ-ի ազգայնացման մասին օրինագիծ։
«Ամեն ինչ տեղի է ունենալու օրենքի սահմաններում, ու քրեական վարույթները սրա հետ կապ չունեն. կապ կստեղծվի, թե ոչ, դա այլ խնդիր է»,– նշել է նա։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя ситуацию вокруг российского бизнесмена Самвела Карапетяна, заявил, что его высказывание «касается не церкви, а Республики Армения», сообщает Radar.am .
«Я не потерплю, чтобы кто-либо позволял себе подобные заявления. Советую всем следить за языком. Никто не имеет права угрожать Армении», — отметил Пашинян.
Он подчеркнул, что, несмотря на демократический строй, каждый имеет право выражать мнение, участвовать в собраниях и политической жизни, однако на любые угрозы государству последует самый жёсткий ответ.
Премьер также заявил, что заявление Карапетяна не имеет отношения к интересам церкви, а является попыткой создать впечатление, что кто-то извне может повлиять на ситуацию в стране.
Пашинян сообщил, что месяц назад дал поручение членам правительства компенсировать ущерб, нанесённый гражданам Электрическими сетями Армении (ЭСА). Срок выполнения — до 21 июня.
«Я напрямую связываю активизацию Карапетяна с этим поручением. Члены правительства начали работать, направили ЭСА чёткий сигнал: посчитайте убытки, нанесённые гражданам, организациям. В Лори, куда я ездил, везде были отключения — это недопустимо», — сказал он.
По словам Пашиняна, упоминание церкви — лишь дымовая завеса для бывших владельцев ЭСА, которые, по его словам, практически довели страну до энергетического кризиса.
Как сообщает Sputnik Армения, Пашинян подчеркнул, что активность Карапетяна началась именно после его распоряжения, связанного с ЭСА.
Он добавил, что в Национальном собрании уже находится законопроект о национализации ЭСА. «Всё будет происходить в рамках закона. Связаны ли эти процессы с уголовными делами — другой вопрос», — заявил он.
Ночью 18 июня бизнесмен Самвел Карапетян покинул свой особняк в Ереване вместе с правоохранителями. Несколькими часами ранее он выступил в поддержку Армянской Апостольской Церкви.
В ответ Пашинян написал: «Почему активизировались блудливые “духовные“ и их блудливые “благотворители“? Ничего — снова успокоим. Причём навсегда». Позже он добавил, что ЭСА должна быть срочно национализирована.