Գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ հարուցվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ կառավարության լիազորություններին տիրանալnւն ուղղված հրապարակային կոչի համար։ Այս մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, գրում է Panorama.am-ը։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմքերի և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունը ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախաձեռնել է քրեական վարույթ այն կապակցությամբ, որ Ս.Կ.-ն զանգվածային լրատվության միջոցով հարցազրույց տալու ընթացքում հնչեցրել է իշխանությունը զավթելուն՝ ՀՀ սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով ՀՀ կառավարության լիազորություններին տիրանալուն ուղղված հրապարակային կոչ:
2025 թվականի հունիսի 18-ին միջնորդություն է ներկայացվել քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որի կապակցությամբ վերջինիս կողմից նույն օրը որոշում է կայացվել Ս.Կ.-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին։
2025 թվականի հունիսի 18-ին Ս.Կ.-ն ձերբակալվել և ներկայացվել է վարույթն իրականացնող մարմին։ Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ վերջինիս նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ»,- տեղեկացրել է Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Կիմա Ավդալյանը։
Կարապետյանի կալանավորման միջնորդությունը կքննի Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Արտակ Կարապետյանը։ Նա դատավոր է նշանակվել 2024թ․ նոյեմբերին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
ՔԿ-ից հայտնել են, որ քրեական վարույթով այլ մեղադրվող անձ չկա։
Կարապետյանը ներկայացված մեղադրանքը չի ընդունում, նրա նկատմամբ հետապնդումը պաշտպանության կողմը ապօրինի է գնահատում։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված է պատիժ՝ իշխանությունը յուրացնելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի ճանապարհով տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի համար։ Այս արարքը, եթե իրականացվել է հանրային տարածման ձևերով՝ լինի դա զանգվածային լրատվություն, ցուցադրվող ստեղծագործություններ կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներ, կարող է պատժվել տուգանքով՝ նվազագույնը քսանապատիկից մինչև հիսնապատիկի չափով, հանրային աշխատանքներով՝ 150-ից 270 ժամով, ազատության սահմանափակմամբ՝ 1-3 տարով, կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ 1-ից 2 ամսով կամ ազատազրկմամբ՝ 2-5 տարով։
Կարապետյանը News.am-ին տված հարցազրույցում անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին շրջանի հայտարարություններին, որոնք, ըստ նրա, ուղղված են եղել հոգևոր կառույցների և եկեղեցու դեմ. «Ինչ կարծիք ես պետք է ունենամ, եթե մի փոքրիկ խմբակ, մոռանալով Հայոց պատմությունը, հայ եկեղեցու հազարավոր տարիների պատմությունը, հարձակվել է հայ եկեղեցու, հայ ժողովրդի վրա»։
«Քանի որ ես միշտ եղել եմ հայ ժողովրդի ու հայ եկեղեցու կողքին, ունենալու եմ անմիջական մասնակցություն. եթե չհաջողվի քաղաքական գործիչներին, ուրեմն մենք էլ մեր ձևով ենք մասնակցելու այդ ամեն ինչին»,- հարցազրույցի ժամանակ նշել էր գործարարը։

A criminal case has been initiated against businessman Samvel Karapetyan for a public call to seize the powers of the Armenian government.
According to Panorama.am , the Investigative Committee of Armenia launched a case under Article 422, Part 2 of the Criminal Code. It alleges that during a media interview, Karapetyan made public statements advocating the unconstitutional usurpation of government powers.
On June 18, 2025, prosecutors overseeing the legality of the criminal process filed a motion for public prosecution, which was approved the same day. Karapetyan was arrested and brought before the investigating authority, which submitted a motion to the court to apply pre-trial detention.
Kima Avdalyan, spokesperson for the Investigative Committee, confirmed that Judge Artak Karapetyan of the Yerevan General Jurisdiction Criminal Court will examine the detention request. He was appointed in November 2024, reports Pastinfo.
The Investigative Committee also stated that there are no other suspects in the case. Karapetyan denies the charges, and his defense considers the prosecution unlawful.
Under Article 422, Part 2, the law punishes public calls to seize power, violate territorial integrity, or overthrow the constitutional order by force when disseminated through mass media, public performances, or communication technologies. Penalties range from a fine of 20 to 50 times the minimum wage, 150 to 270 hours of public work, 1 to 3 years of restricted liberty, 1 to 2 months of short-term imprisonment, or 2 to 5 years in prison.
In an interview with News.am , Karapetyan responded to recent statements by Prime Minister Nikol Pashinyan, which he claimed were directed against religious institutions and the Church: “What opinion can I have when a small group, forgetting Armenian history and the millennia of the Armenian Church, attacks our Church and people?”
“As I’ve always stood with our Church and our people, I will be directly involved. If politicians can’t manage, we will take part in our own way,” he said.