Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում քննվել է հայտնի գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը։ Որոշվել է Սամվել Կարապետյանին կալանավորել երկու ամսով։ Այս մասին դատարանի դիմաց գտնվող քաղաքացիներին հայտնել են նրա փաստաբանները:
«Մեր գնահատմամբ սա ապօրինի է, բողոքարկելու ենք: Այս ձևով ցանկացած անձի կարելի է կալանավորել»,- ասել է փաստաբան Արմեն Ֆերոյանը, հայտնում է Factor.am-ը։
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունը քրեական վարույթ է հարուցել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հիմքով։ Քրեական գործը սկսվել է զանգվածային լրատվամիջոցներով տրված հարցազրույցի առնչությամբ, որի ընթացքում, ըստ հաղորդման, Սամվել Կարապետյանն արտահայտել է կոչեր, որոնք ուղղված են եղել «ՀՀ սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով իշխանություն զավթելուն և կառավարության լիազորություններին տիրանալուն»։
Կարապետյանը News.am-ին տված հարցազրույցում անդրադարձել է այն հանգամանքին, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերջին շրջանում քննադատության թիրախ է դարձրել եկեղեցուն և հոգևորականներին։
«Ինչ կարծիք ես պետք է ունենամ, եթե մի փոքրիկ խմբակ, մոռանալով Հայոց պատմությունը, հայ եկեղեցու հազարավոր տարիների պատմությունը, հարձակվել է հայ եկեղեցու, հայ ժողովրդի վրա։ Քանի որ ես միշտ եղել եմ հայ ժողովրդի ու հայ եկեղեցու կողքին, ունենալու եմ անմիջական մասնակցություն. եթե չհաջողվի քաղաքական գործիչներին, ուրեմն մենք էլ մեր ձևով ենք մասնակցելու այդ ամեն ինչին»,- հարցազրույցի ժամանակ նշել է գործարարը։

Prominent businessman and philanthropist Samvel Karapetyan has been detained for two months by a decision of the Yerevan Court of General Jurisdiction, which considered the prosecutor’s motion to apply pre-trial detention as a preventive measure. His lawyers informed supporters gathered outside the courthouse about the ruling.
“In our view, this is unlawful. We will appeal. By this logic, anyone can be detained,” said attorney Armen Feroyan, as reported by Factor.am .
Earlier, the Investigative Committee of Armenia announced the initiation of criminal proceedings under Part 2 of Article 422 of the Armenian Criminal Code. The case pertains to an interview given to mass media, in which Karapetyan allegedly made public calls aimed at “seizing power and assuming government authority in ways not prescribed by the Constitution.”
In an interview with News.am , Karapetyan had responded to recent criticism of the Armenian Church by Prime Minister Nikol Pashinyan.
“What opinion can I have if a small group, forgetting Armenian history and the centuries-old history of the Armenian Church, has attacked the Church and the Armenian people? As someone who has always stood with the Armenian people and Church, I will be directly involved. If politicians fail, we will participate in our own way,” Karapetyan stated.