ԱԺ նախկին պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը, մեկնաբանելով գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի հայտարարությունը, որի հիման վրա իրավապահները հարուցել են քրեական վարույթ, նշել է, որ հրապարակված տեղեկությունների մեջ հանցագործության հատկանիշներ չկան, ընդգծելով գործընթացի քաղաքական բնույթը։
«Այն տեղեկությունը, որը բաց կա, այնտեղ հանցակազմ չկա, ակնհայտ է, որ գործընթացը քաղաքական է»,-դատարանի դիմաց ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Վարչապետ Փաշինյանի՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության հնարավոր ազգայնացման մասին հայտարարությանը անդրադառնալով՝ Սիմոնյանն ասել է, որ «մյուս ներդրողները կհասկանան, որ իշխանությունը վաղ թե ուշ կարող է մոտենալ նաև իրենց բիզնեսներին»։
«Ուղղակիորեն հետապնդում է սկսել և իրավական գործընթացն օգտագործում է այդ հետապնդման համար։ Եթե բիզնեսին է հայացքն ուղղել, ապա պետք է հասկանա, որ ներդրումային միջավայրը Հայաստանում չափազանց խոցելի է և եթե հերթական ներդրումներով կայացած կազմակերպությունն է թիրախավորել, մյուս բոլոր ներդրողներն էլ կհասկանան, որ քաղաքական իշխանությունը վաղ թե ուշ կարող է մոտենալ նաև իրենց բիզնեսներին»,–ասել է նա։
Նար խոսքով՝ եթե ներդրումն են թիրախավորում, ապա այն լուրջ հարված կհասցնի երկիր ներդրումների գործընթացին։
Փաշինյանը հայտարարել է, որ ԱԺ-ում արդեն շրջանառվում է ՀԷՑ-ի ազգայնացման մասին օրինագիծ։ Նա հավելել է, որ «եկեղեցին, տվյալ դեպքում, ՀԷՑ-ի՝ շուտով նախկին սեփականատերերի համար, ընդամենը ծխածածկույթ է, ՀԷՑ-ն իր գործունեության արդյունքում գրեթե էներգետիկ ճգնաժամ է ստեղծել»։

19 Июнь 2025 - 11:38 AMT
Бывший депутат парламента Тарон Симонян, комментируя заявление бизнесмена и благотворителя Самвела Карапетяна, на основании которого правоохранительные органы возбудили уголовное дело, заявил, что в обнародованной информации отсутствуют признаки преступления, подчеркнув политический характер процесса.
«Открытая информация не содержит состава преступления, очевидно, что дело имеет политическую подоплеку», — сказал Симонян перед зданием суда, сообщает «Panorama.am ».
Отвечая на заявление премьер-министра Пашиняна о возможной национализации компании «Электрические сети Армении» (ХЭЦ), Симонян отметил: «Другие инвесторы поймут, что власть рано или поздно может прийти и за их бизнесом».
Он добавил: «Это прямое преследование, где юридические процедуры используются как инструмент. Если власть направила взор на бизнес, это значит, что инвестиционный климат в Армении крайне уязвим. Если объектом становится стабильная компания с регулярными инвестициями, другие инвесторы неизбежно сделают вывод, что и их бизнесы могут оказаться под угрозой со стороны политической власти».
По словам Симоняна, если инвестиции становятся мишенью, это нанесёт серьёзный ущерб инвестиционному процессу в стране.
Пашинян ранее заявил, что законопроект о национализации ЭСА уже находится в обороте в парламенте. Он также отметил, что «в данном случае церковь — это лишь дымовая завеса для скоро бывших владельцев ЭСА, которая своей деятельностью практически привела к энергетическому кризису». 18 июня Комиссия по регулированию общественных услуг приняла решение оштрафовать ЭСА на 10 миллионов драмов.