ԱԺ նախկին պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը, մեկնաբանելով գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի հայտարարությունը, որի հիման վրա իրավապահները հարուցել են քրեական վարույթ, նշել է, որ հրապարակված տեղեկությունների մեջ հանցագործության հատկանիշներ չկան, ընդգծելով գործընթացի քաղաքական բնույթը։
«Այն տեղեկությունը, որը բաց կա, այնտեղ հանցակազմ չկա, ակնհայտ է, որ գործընթացը քաղաքական է»,-դատարանի դիմաց ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Վարչապետ Փաշինյանի՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության հնարավոր ազգայնացման մասին հայտարարությանը անդրադառնալով՝ Սիմոնյանն ասել է, որ «մյուս ներդրողները կհասկանան, որ իշխանությունը վաղ թե ուշ կարող է մոտենալ նաև իրենց բիզնեսներին»։
«Ուղղակիորեն հետապնդում է սկսել և իրավական գործընթացն օգտագործում է այդ հետապնդման համար։ Եթե բիզնեսին է հայացքն ուղղել, ապա պետք է հասկանա, որ ներդրումային միջավայրը Հայաստանում չափազանց խոցելի է և եթե հերթական ներդրումներով կայացած կազմակերպությունն է թիրախավորել, մյուս բոլոր ներդրողներն էլ կհասկանան, որ քաղաքական իշխանությունը վաղ թե ուշ կարող է մոտենալ նաև իրենց բիզնեսներին»,–ասել է նա։
Նար խոսքով՝ եթե ներդրումն են թիրախավորում, ապա այն լուրջ հարված կհասցնի երկիր ներդրումների գործընթացին։
Փաշինյանը հայտարարել է, որ ԱԺ-ում արդեն շրջանառվում է ՀԷՑ-ի ազգայնացման մասին օրինագիծ։ Նա հավելել է, որ «եկեղեցին, տվյալ դեպքում, ՀԷՑ-ի՝ շուտով նախկին սեփականատերերի համար, ընդամենը ծխածածկույթ է, ՀԷՑ-ն իր գործունեության արդյունքում գրեթե էներգետիկ ճգնաժամ է ստեղծել»։

Former Member of Parliament Taron Simonyan, commenting on businessman and philanthropist Samvel Karapetyan’s recent statement which led law enforcement to launch a criminal case, said the publicized information contains no elements of a crime and emphasized the political nature of the process.
“The available information clearly lacks any criminal components; it's evident this is a politically motivated case,” Simonyan stated outside the courthouse, as reported by Panorama.am .
Responding to Prime Minister Pashinyan’s remarks on the potential nationalization of the “Electric Networks of Armenia” (ENA), Simonyan warned that “other investors will realize that sooner or later the government may target their businesses too.”
He added, “This is a direct persecution using legal mechanisms as a tool. If the focus has shifted to business, then it’s clear that the investment climate in Armenia is extremely vulnerable. When a well-established enterprise with consistent investments is targeted, all other investors will conclude that the political leadership could eventually turn against their enterprises as well.”
According to Simonyan, if investments are being targeted, it will seriously damage Armenia’s overall investment process.
Pashinyan previously announced that a bill on the nationalization of ENA is already under circulation in the National Assembly. He added that “in this case, the church is merely a smokescreen for what are soon-to-be former owners of ENA, which, through its operations, has nearly caused an energy crisis.” On June 18, the Public Services Regulatory Commission decided to fine ENA 10 million AMD.