Հայաստանում ՌԴ դեսպանությունն Իրանում գտնվող ռուսաստանցիներին իրազեկել է ՀՀ սահմանի «Նորդուզ»-«Ագարակ» անցակետով ցամաքային ուղիով Հայաստան մուտք գործելու տարբերակի մասին։
Նշվում է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև սահմանը բաց է Ռուսաստանի քաղաքացիների համար, և անցումն իրականացվում է առանց նախապես գրանցվելու, ինչպես վավեր արտասահմանյան, այնպես էլ ներքին անձնագրերով։ Հայտարարությունը հրապարակվել է դեսպանատան Տելեգրամյան ալիքում։
«Փոխանակման կետը գործում է «Ագարակ» մաքսային տերմինալի ներսում՝ «Արարարատ Բանկի» մասնաճյուղում, որն աշխատում է շուրջօրյա։
Սահմանային անցակետին ամենամոտ խոշոր բնակավայրը՝ Մեղրին, գտնվում է 11 կմ հեռավորության վրա, որտեղ աշխատանքային օրերին՝ մինչև ժամը 17:00-ն, գործում է ՎՏԲ բանկի տեղական մասնաճյուղը (հասցե՝ Գործարանային փողոց, շենք 1), որտեղ հնարավոր է փոխանակել արժույթ և օգտագործել MIR քարտեր»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Մեղրիից Երևան կանոնավոր ավտոբուսներ չկան, սակայն կան մասնավոր միկրոավտոբուսներ, որոնք ամեն օր մեկնում են մայրաքաղաք՝ առավոտյան ժամը 07:30-ին քաղաքային հրապարակից։ Տեղեր ամրագրելու համար անհրաժեշտ է նախապես կապ հաստատել դիսպետչերի հետ (+374-94-811-718, +374-94-003-462), ճանապարհի արժեքը կազմում է 5 հազար դրամ (մոտավորապես 13 դոլար):
Դեսպանությունը հավելել է, որ «Ագարակ» անցակետից հնարավոր է Երևան հասնել նաև տաքսիով։
Դեսպանատունը նաև նշել է, որ Երևանից դեպի ՌԴ տարբեր քաղաքներ օրական իրականացվում է մինչև 20 ուղիղ չվերթ՝ Aeroflot, Rossiya, Red Wings, S7, Utair, Azimuth, Fly One, Shirak Avia և այլ ավիաընկերությունների կողմից։ Խորհուրդ է տրվել ուշադիր հետևել դեսպանատան, ավիաընկերությունների ու տուրօպերատորների հրապարակած հայտարարություններին։

The Russian Embassy in Armenia has informed Russian citizens currently in Iran that they can enter Armenia via the “Nordooz–Agarak” land border crossing. The notice states that the Armenia-Iran border remains open for Russian nationals, and the crossing is possible without prior registration using either international or domestic passports.
The information was published on the embassy’s Telegram channel.
A currency exchange point operates 24/7 inside the “Agarak” customs terminal, within the Ararat Bank branch. The nearest major town, Meghri, is 11 kilometers away, and hosts a VTB Bank branch open on weekdays until 5:00 p.m. (address: Gortsaranyan Street, Building 1), where travelers can exchange currency and use MIR cards.
While there are no regular buses from Meghri to Yerevan, private minibuses depart daily at 7:30 a.m. from the town square. Passengers are advised to book in advance by calling +374-94-811-718 or +374-94-003-462. The fare is 5,000 AMD (approximately $13).
The embassy also noted that taxis from the “Agarak” checkpoint to Yerevan are available.
From Yerevan, there are up to 20 direct flights per day to various Russian cities operated by Aeroflot, Rossiya, Red Wings, S7, Utair, Azimuth, Fly One, Shirak Avia, and others. Russian citizens are advised to closely monitor updates from the embassy, airlines, and travel operators.