Թուրքիայում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպում նախատեսված չէ։ Այդ մասին հայտնել է վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
«Հանդիպում նախատեսված չէ»,-ասել է Բաղդասարյանը։
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանն իր հերթին ասել է, որ Փաշինյան–Ալիև հանդիպում նախատեսված չէ, սակայն «հաճախ որոշում է կայացվում տեղում»:
«Ես տեղեկություն չունեմ: Նախատեսված չէ: Բայց գիտե՞ք՝ միջազգային հանդիպումները ոնց են լինում, շատ հաճախ որոշում է կայացվում տեղում: Դրանում որևէ տարօրինակ բան չեմ տեսնի: Կարծում եմ՝ այցը շատ կարևոր է: Եթե չեմ սխալվում, ապա առաջին երկկողմ այցն է անկախացումից հետո: Հատկապես այս եռացող տարածաշրջանում, կարծում եմ, Թուրքիայի հետ պետք է խոսել, հասկանալ միմյանց»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ օրակարգով կարող է անցնել հնարավոր եռակողմ հանդիպումը՝ Եղոյանը նշել է, որ նման դեպքում պետք է օրակարգում լինի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի հարցը։
«Այս պահի օրակարգը Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններն են, որի շուրջ արդեն քանի տարի է՝ մեր բանագնացներն են բանակցում: Այդ օրակարգն արդեն բարձրացել է բարձրագույն քաղաքական մակարդակ»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Թուրքիայի նախագահի հրավերով Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 20-ին աշխատանքային այցով մեկնելու է Թուրքիա։ Ըստ վարչապետի՝ այցի օրակարգի վերաբերյալ տարածվելու է համատեղ հայտարարություն։

“We are not planning a meeting,” Baghdasaryan said.
Arman Yeghoyan, a lawmaker from the Civil Contract faction, also confirmed no meeting is planned but noted that “frequently the decision is made on the spot.”
“I have no information. It is not scheduled. But you know how international meetings go—often decisions are taken on location. I don’t see anything unusual in that. I think the visit is very important. If I’m not mistaken, it’s the first bilateral visit since independence. Especially in this hot region, I believe it’s necessary to talk with Turkey and understand each other,” he told 1lurer.am .
Asked what agenda a possible trilateral meeting might include, Yeghoyan said it would likely focus on a peace treaty between Armenia and Azerbaijan.
“For now the agenda is Armenia‑Turkey relations, which our negotiators have been working on for years. That agenda has already reached the highest political level,” he added.
Earlier, it was reported that at the invitation of the Turkish president, Pashinyan will travel to Turkey on a working visit on June 20. According to the prime minister, a joint declaration will be issued regarding the visit’s agenda. Aliyev is due in Turkey on June 19.