Թուրքիայում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպում նախատեսված չէ։ Այդ մասին հայտնել է վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
«Հանդիպում նախատեսված չէ»,-ասել է Բաղդասարյանը։
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանն իր հերթին ասել է, որ Փաշինյան–Ալիև հանդիպում նախատեսված չէ, սակայն «հաճախ որոշում է կայացվում տեղում»:
«Ես տեղեկություն չունեմ: Նախատեսված չէ: Բայց գիտե՞ք՝ միջազգային հանդիպումները ոնց են լինում, շատ հաճախ որոշում է կայացվում տեղում: Դրանում որևէ տարօրինակ բան չեմ տեսնի: Կարծում եմ՝ այցը շատ կարևոր է: Եթե չեմ սխալվում, ապա առաջին երկկողմ այցն է անկախացումից հետո: Հատկապես այս եռացող տարածաշրջանում, կարծում եմ, Թուրքիայի հետ պետք է խոսել, հասկանալ միմյանց»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ օրակարգով կարող է անցնել հնարավոր եռակողմ հանդիպումը՝ Եղոյանը նշել է, որ նման դեպքում պետք է օրակարգում լինի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի հարցը։
«Այս պահի օրակարգը Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններն են, որի շուրջ արդեն քանի տարի է՝ մեր բանագնացներն են բանակցում: Այդ օրակարգն արդեն բարձրացել է բարձրագույն քաղաքական մակարդակ»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Թուրքիայի նախագահի հրավերով Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 20-ին աշխատանքային այցով մեկնելու է Թուրքիա։ Ըստ վարչապետի՝ այցի օրակարգի վերաբերյալ տարածվելու է համատեղ հայտարարություն։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян не планирует встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым во время визита в Турцию, заявила пресс‑секретарь премьера Назели Багдасарян, сообщает Aysor.am .
«Встреча не предусмотрена», — сказала Багдасарян.
Депутат фракции «Гражданского договора» Арман Ехоян также подтвердил отсутствие плана встречи, но отметил, что «часто решение принимается на месте».
«У меня нет информации. Не запланировано. Но вы знаете, как проходят международные встречи — часто решение принимается в ходе визита. Я не вижу в этом ничего странного. Считаю этот визит очень важным. Если не ошибаюсь, это первый двусторонний визит со дня обретения независимости. Особенно в таком напряжённом регионе, считаю, нужно говорить с Турцией и понимать друг друга», — сказал он 1lurer.am .
Отвечая на вопрос о возможной повестке трёхсторонней встречи, Ехоян заявил, что она, вероятно, будет включать вопрос мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
«На данный момент в повестке — армяно‑турецкие отношения, по которым наши переговорщики работают уже много лет. Эта тема вышла на высший политический уровень», — добавил он.
Ранее сообщалось, что по приглашению президента Турции Пашинян отправится в Турцию с рабочим визитом 20 июня. По словам премьера, будет опубликовано совместное заявление по повестке визита. Алиев направится в Турцию 19 июня.