Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Գևորգ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «գույքի ազգայնացումը չպետք է շփոթել բոլշևիկյան ռեկվիզիցիայի հետ»։
«Ազգայնացումը սանկցիա չէ, այն չի կարող մտահոգվելու առիթ լինել որևէ սեփականատեր ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի համար, որ վերջինիս էլ իբր դրդի դիմելու հակազդման քայլերի: Այն լրջագույն բեռ է հենց պետության համար: Գույքի ազգայնացումը չպետք է շփոթել գայթակղիչ բոլշևիկյան ռեկվիզիցիայի հետ, քանզի այս դեպքում գույքի սեփականատիրոջը շուկայական արժեքով պետությունը ամբողջովին հատուցում է ոչ միայն գույքի արժեքը, որը կարող է գերազանցել մի քանի հարյուր մլն դոլարը, այլև պատճառված վնասները:
Ազգայնացման արդյունքում պետությունը ոչ միայն ստանձնում է կառավարման արդյունավետությամբ պայմանավորված ֆինանսական ռիսկերը, այլև զրկվում է մի շարք բյուջետային մուտքերից: Այս ամենը հակասում է ներդրումային ողջամիտ քաղաքականությանը:
Իրականում խելամիտ կլիներ պետության սեփականությունը առաջնահերթ վերականգնել ընդերքի նկատմամբ, քանզի ընդերքը պետության բացառիկ սեփականությունն է, հատուցման առնչությամբ գումարներն անհամեմատ փոքր են, երաշխավորվում է պետբյուջեի հսկայական մուտքեր և, վերջապես, շահագործման կտրվածքով առանձնակի բարդություններ չկան»,–գրել է նա։
Փաշինյանը հայտարարել է, որ ԱԺ-ում արդեն շրջանառվում է ՀԷՑ-ի ազգայնացման մասին օրինագիծ։ Նա հավելել է, որ «եկեղեցին, տվյալ դեպքում, ՀԷՑ-ի՝ շուտով նախկին սեփականատերերի համար, ընդամենը ծխածածկույթ է, ՀԷՑ-ն իր գործունեության արդյունքում գրեթե էներգետիկ ճգնաժամ է ստեղծել»։

19 Июнь 2025 - 15:24 AMT
Доктор юридических наук Геворг Даниелян написал на своей странице в Facebook: «Национализацию имущества не следует путать с большевистской реквизицией».
«Национализация не является санкцией и не должна вызывать тревогу у собственников — ни физических, ни юридических лиц, чтобы подталкивать их к ответным действиям. Это серьёзнейшее бремя для самого государства. Национализация имущества не имеет ничего общего с соблазнительной большевистской реквизицией, так как в данном случае государство полностью компенсирует владельцу рыночную стоимость имущества, которая может превышать несколько сотен миллионов долларов, а также все причинённые убытки».
Даниелян отметил, что при национализации государство берёт на себя финансовые риски, связанные с эффективным управлением, и теряет значительные бюджетные поступления. «Это противоречит разумной инвестиционной политике».
Он добавил, что разумнее было бы восстановить государственную собственность на недра. «Недра — это исключительная собственность государства, компенсационные суммы здесь сравнительно невелики, они гарантируют огромные поступления в бюджет, и с точки зрения эксплуатации больших сложностей нет», — отметил он.
Ранее премьер-министр Пашинян сообщил, что в парламенте уже находится на рассмотрении законопроект о национализации компании «Электрические сети Армении» (ЭСА). Он отметил, что церковь в данном случае служит дымовой завесой для будущих бывших владельцев ЭСА, а сама компания практически довела страну до энергетического кризиса.
18 июня Комиссия по регулированию общественных услуг Армении приняла решение оштрафовать ЭСА на 10 миллионов драмов.