Ազգային ժողովը հաստատել է Արտակ Զեյնալյանի թեկնածությունը Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում: Քվեարկած պատգամավորների ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ՝ 67 կողմ, 0 դեմ:
Ընտրվելուց հետո Արտակ Զեյնալյանն ամբիոնի մոտ երդվել է ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը, գործել անկախ, անաչառ, հավատարիմ մնալ ՍԴ դատավորի կոչմանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Զեյնալյանը «Հանրապետություն» կուսակցության և Երևանի ավագանու «Հանրապետություն» խմբակցության անդամ էր: Զեյնալյանը ՍԴ դատավորի թեկնածու առաջադրվելուց առաջ, կարգի համաձայն, կուսակցությունից դուրս գալու դիմում էր ներկայացրել, նաև վայր դրել ավագանու մանդատը։
ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել, քանի որ 9 տարի ժամկետով ընտրվել է ՄԻԵԴ-ի դատավոր: ՍԴ դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրվել էր Արտակ Զեյնալյանի թեկնածությունը:

19 Июнь 2025 - 15:48 AMT
Национальное собрание утвердило кандидатуру Артака Зейналяна на должность судьи Конституционного суда. За него проголосовали 67 депутатов, против не было ни одного голоса.
После избрания Артак Зейналян принес присягу, пообещав соблюдать верховенство Конституции, действовать независимо и беспристрастно, а также оставаться верным званию судьи Конституционного суда, сообщает «1lurer.am ».
Зейналян был членом партии «Республика» и одноименной фракции в Совете старейшин Еревана. В соответствии с установленным порядком, перед выдвижением в Конституционный суд он подал заявление о выходе из партии и сложил мандат члена совета.
Судья Конституционного суда Ваге Григорян подал в отставку в связи с избранием на девятилетний срок в Европейский суд по правам человека. Кандидатура Артака Зейналяна была выдвинута для замещения освободившейся должности.