Ազգային ժողովը հաստատել է Արտակ Զեյնալյանի թեկնածությունը Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում: Քվեարկած պատգամավորների ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ՝ 67 կողմ, 0 դեմ:
Ընտրվելուց հետո Արտակ Զեյնալյանն ամբիոնի մոտ երդվել է ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը, գործել անկախ, անաչառ, հավատարիմ մնալ ՍԴ դատավորի կոչմանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Զեյնալյանը «Հանրապետություն» կուսակցության և Երևանի ավագանու «Հանրապետություն» խմբակցության անդամ էր: Զեյնալյանը ՍԴ դատավորի թեկնածու առաջադրվելուց առաջ, կարգի համաձայն, կուսակցությունից դուրս գալու դիմում էր ներկայացրել, նաև վայր դրել ավագանու մանդատը։
ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել, քանի որ 9 տարի ժամկետով ընտրվել է ՄԻԵԴ-ի դատավոր: ՍԴ դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրվել էր Արտակ Զեյնալյանի թեկնածությունը:

The National Assembly has confirmed Artak Zeynalyan’s candidacy for the position of judge at the Constitutional Court. The vote tally was 67 in favor, none against.
After being elected, Zeynalyan took an oath at the podium, pledging to uphold the supremacy of the Constitution, act independently and impartially, and remain faithful to the judge’s role, reports 1lurer.am .
Zeynalyan was a member of the “Republic” party and its faction in Yerevan’s City Council. In line with the requirements for Constitutional Court nominations, he resigned from the party and relinquished his council mandate before being nominated.
Vahe Grigoryan resigned from the Constitutional Court after being elected to a nine-year term at the European Court of Human Rights. Artak Zeynalyan was nominated to fill the vacant seat.