ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն աջակցություն է հայտնել 2 ամսով կալանավորված գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանին։ Այդ մասին ասվում է նրա հայտարարության մեջ։
«Սամվել Կարապետյանի հետ տեղի ունեցածը գրպանային դատաիրավական համակարգի հերթական ամոթալի գործողությունն էր։ Ազգային խայտառակություն է, երբ մեծ ներդրողը և բարեգործը, ում գործունեության արդյունքներն ակնառու են թե՛ սփյուռքում և թե՛ Հայաստանում, առանց որևէ հիմքի բանտ է նետվում Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն ի պաշտպանություն հանդես գալու համար։
Այս խայտառակ իրավիճակից միակ ելքը իշխանափոխությունն է, այլապես՝ արագ գլորվում ենք դեպի տոտալ բռնապետություն՝ մեր պետականության համար անկանխատեսելի հետևանքներով։ Ամրություն եմ մաղթում Սամվել Կարապետյանին: Վստահ եմ, որ մոտենում է բոլոր ապազգային և ապօրինի գործողություններին վերջ տալու ժամանակը»,- ասվում է հայտարարությունում։
Սամվել Կարապետյանին առաջադրվել է մեղադրանք՝ իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչ հնչեցնելու հոդվածով։ Կարապետյանը կալանավորվել է։ Նրա փաստաբանները մեղադրանքը համարում են անօրինական և տեղեկացրել են, որ նա չի ընդունել ներկայացված մեղադրանքը։

20 Июнь 2025 - 06:54 AMT
Второй президент Армении Роберт Кочарян выразил поддержку арестованному на два месяца бизнесмену и благотворителю Самвелу Карапетяну. Об этом говорится в его официальном заявлении.
«Произошедшее с Самвелом Карапетяном — очередное позорное проявление карманной судебно-правовой системы. Национальный позор — когда крупный инвестор и благотворитель, чьи заслуги очевидны как в диаспоре, так и в Армении, без всяких оснований оказывается в тюрьме лишь за то, что выступил в защиту Армянской Апостольской Святой Церкви.
Единственный выход из этой позорной ситуации — смена власти, иначе мы стремительно катимся к тотальной диктатуре с непредсказуемыми последствиями для нашей государственности. Желаю Самвелу Карапетяну стойкости. Уверен, что близится время положить конец всем антинациональным и незаконным действиям», — говорится в заявлении.
Против Самвела Карапетяна выдвинуто обвинение по статье о публичных призывах к захвату власти. Он был арестован. Его адвокаты считают обвинение незаконным и заявили, что он не признает вину.