ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի հանձնարարությամբ՝ Հայաստան-Իրան սահմանին տեղակայված են փոքր ու միջին ավտոբուսներ, որոնք Երևան են տեղափոխում քաղաքացիներին սահմանված սակագնով։
Այս քայլը իրականացվել է այն բանից հետո, երբ հայտնաբերվել է, որ տաքսի ծառայություններն անարդարաչափ բարձր վարձավճարներ են պահանջել Իրանից ժամանած ուղևորներից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը հայտնել է, որ սահմանային անցակետում մինչև այժմ մարդկանց կուտակումներ չեն արձանագրվել, և սահմանը հատող մարդկանց հոսքը մնացել է բնականոն։
«Այնպես որ, հատուկ միջոցառումների անհրաժեշտություն կամ մարդկանց տեղափոխման խնդիր չէր եղել: Սակայն առաջացել էր տաքսիների հետ կապված հայտնի պատմությունը: Ձևավորվել էր արհեստական գնագոյացում, ինչը անթույլատրելի էր: Հետևաբար, մեր գործընկերների հետ քննարկելով, որոշեցինք, որ կլինեն փոքր և միջին ավտոբուսներ, որոնք արդեն իսկ գործում են: Ավտոբուսներն արդեն մաքսատանն են, դրանց վրա պարսկերենով գրված է, որ մեկ նստատեղն արժե մոտ 12,000 դրամ: Մարդիկ կարող են նստել ու տեղափոխվել Երևան», – ասել է Ղուկասյանը:
Մարզպետը նշել է, որ սահմանը հատողների թվում կան նաև անձինք, ովքեր աշխատանքային նպատակներով գտնվել են Իրանում ու ներկայումս վերադառնում են իրենց երկրներ։ Քանի որ Իրանի օդային տարածքը շարունակում է մնալ փակ, այդ ուղևորները ստիպված են ցամաքային ճանապարհով՝ Հայաստանի տարածքով հասնել Զվարթնոց օդանավակայան և այնտեղից մեկնել իրենց նպատակակետեր։
«Հետևաբար, հաշվի առնելով մարդկանց փոքր հոսքը, հումանիտար որևիցե միջամտության անհրաժեշտություն չկա: Մարզի հյուրանոցները նույնպես ստանդարտ զբոսաշրջային թվերի մեջ են: Ինչ վերաբերում է տաքսիստներին, նրանց փոխանցել ենք խիստ զգուշացնել, որպեսզի չօգտվեն այս իրավիճակից: Արդեն իսկ կան տրանսպորտային միջոցներ, որոնք կտեղափոխեն մարդկանց ստանդարտ գներով: Իսկ եթե գնային շուկան կարգավորվի, միգուցե մտածենք հետ քաշելու մասին, որովհետև իրականում այնքան փոքր է մարդկանց հոսքը, որ նման գործողությունների անհրաժեշտություն չկար: Սակայն, քանի որ ստեղծվել էր նման իրավիճակ, որոշեցինք, որ պետք է միջամտենք», – հավելել է մարզպետը:
Ղուկասյանի խոսքով, եթե իրավիճակն ինչ-որ կերպ վատթարանա, Հայաստանի իշխանություններն ամբողջությամբ կձգտեն ձեռնարկել հնարավորինս արդյունավետ քայլեր։
Կապանում Իրանի գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդինն ասել է, որ Մեղրիի անցակետում ավտոմեքենաների կուտակումը պայմանավորված չէ ներկայիս պատերազմական իրավիճակով: Պատճառը Հայաստանի և Իրանի միջև սահմանային անցակետերում տարածքի և կանգառների չափն է, որի ընդլայնման ուղղությամբ հիմա աշխատանքներ են իրականացվում:
«Երկու երկրների սահմանային անցակետում տարածքի և կանգառների սահմանափակման խնդիր կա: Հենց այդ նպատակով անցակետերի բարեկարգման և ընդլայնման աշխատանքներ են ընթանում: Այս պահին իրանական անցակետում ավելի քան 500 հայկական բեռնատարներ սպասում են բեռ բարձելուն, որպեսզի մուտք գործեն Հայաստան: Այս քանակի մեքենաները մեծ խցանումների պատճառ են դարձել և, նույնիսկ, փակել են գլխավոր մայրուղին»,- նշել է իրանցի դիվանագետը:
Աբեդինը շեշտել է, որ ստեղծված իրավիճակը որևէ կերպ կապված չէ պատերազմի ընթացքի հետ։
«Հայ վարորդները անցնում են իրանական կողմ, կայանում իրենց մեքենաները և վերադառնում Մեղրի կամ Ագարակ՝ իրենց տները: Այս խնդիրը երկար ժամանակ քննարկվում է հայկական կողմի հետ: Շատ հնարավոր է՝ իրանական կանգառում որևէ դեպք պատահի. բազմիցս են դեպքեր եղել: Շատ հաճախ մեծ դժվարությամբ է հաջողվում գտնել բեռնատարների վարորդներին և խնդրին արագ լուծում տալ:
Իրանական կողմի առաջարկն է՝ մեքենաների կուտակումների ժամանակ հայկական բեռնատարները Իրանի անցակետ չհասնեն և մնան հայկական կանգառում, թեպետ հայկական անցակետն էլ կայանատեղիի և ընդունելության սահմանափակումներ ունի. օրական առավելագույնը 100-120 հայկական բեռնատար է կարողանում ընդունել:
Հայաստանի անցակետի աշխատակիցները մի քանի օր առաջ այցելեցին իրանական անցակետ, մոտիկից ծանոթացան խնդիրներին, կանգառի տարողությանը: Իրանական կողմn այս դեպքում առաջարկում է, որ հայկական բեռնատարներն առաջիկա օրերին ժամանակավոր մուտք չգործեն Իրան, սպասեն մինչև մեքենաների հոսքը թեթևանա: Երբ հայկական բեռնատարների կայանատեղին համեմատաբար դատարկվի, այդ ժամանակ էլ հայկական անցակետի թողունակությանը համապատասխան որոշակի քանակով մեքենաներ բաց կթողնեն դեպի Իրան:
Սա երկու առավելություն ունի. նախ՝ հայկական բեռնատարները անտեղի չեն սպասի իրանական կանգառում և խնդիրներ չեն ունենա: Երկրորդ՝ մուտք գործելիս նույն օրը կբարձեն իրենց բեռը և հաջորդ օրը դուրս կգան կայանատեղիից: Սա կարճ- համառոտ բացատրություն է մեր երկկողմանի հանդիպումների արդյունքից: Մեր նպատակն է երկկողմանի անցակետերում բեռների առավելագույն արտահանում և ներմուծում իրականացնել, ինչպես նաև վարորդների համար հարմարավետ միջավայր ստեղծել: Այս պահին Հայաստանի և Իրանի անցակետերում լայնածավալ շինարարություն է ընթանում և դա նաև բացասաբար անդրադառնում բեռների տեղափոխման գործընթացի վրա»,- նշել է ԻԻՀ հյուպատոսը։

20 Июнь 2025 - 07:11 AMT
По распоряжению министра территориального управления и инфраструктуры Армении на границе Армения–Иран размещены небольшие и средние автобусы, которые перевозят граждан в Ереван по установленным тарифам.
Этот шаг предпринят после того, как выявилось, что службы такси требуют необоснованно высокую плату с прибывающих из Ирана пассажиров, сообщает «Арменпресс».
Губернатор Сюника Роберт Гукасян сообщил, что на данный момент на пограничных пунктах задержек с пассажиропотоком не зафиксировано, и поток остается в норме.
«Поэтому не было необходимости в специальных мерах или массовых перевозках. Однако из-за известной проблемы с такси — искусственного роста цен — мы вместе с партнерами решили задействовать небольшие и средние автобусы, которые уже работают. Они стоят на таможне, на них по‑персидски указано примерно 12 000 драм за сиденье. Люди могут сесть и доехать до Еревана», — сказал Гукасян.
Губернатор отметил, что среди пересекающих границу есть люди, которые возвращаются из Ирана домой для работы. Поскольку воздушное пространство Ирана остается закрытым, такие пассажиры вынуждены по суше через Армению добираться до аэропорта Звартноц, чтобы продолжить путь.
«Учитывая небольшой поток людей, гуманитарного вмешательства не требуется. Занятость гостиниц в регионе находится в пределах стандартных туристических цифр. Мы предупредили таксистов не злоупотреблять ситуацией и организовали транспорт по стандартным тарифам. Если рынок услуг такси стабилизируется, возможно, вернёмся к прежней схеме, так как низкий пассажиропоток не требует таких мер», — добавил он.
Генеральный консул Ирана в Капане Мортеза Абедини подчеркнул, что скопление автомобилей на погранпереходе Мегри не связано с текущей военной обстановкой. Причина — ограниченные площадь и стоянки на КПП, которые сейчас расширяются.
«На иранском пункте пропуска ожидают погрузки более 500 армянских грузовиков перед въездом в Армению. Это привело к серьезным заторам, даже блокировало трассу», — отметил он.
Абедини подчеркнул, что ситуация не связана с войной.
«Армянские водители въезжают в Иран, оставляют машины там, а затем возвращаются в Мегри или Агарзак со своими семьями. Этот вопрос давно обсуждается с армянской стороной. Возможно, на иранской стоянке случаются инциденты — водителей трудно быстро найти», — сказал он.
Он добавил, что Иран предложил, чтобы армянские грузовики временно не въезжали, пока поток не снизится. Когда армянская стоянка немного освободится, машины пропустят в соответствии с пропускной способностью армянского КПП.
«Это имеет два преимущества: армянские грузовики не будут ждать без нужды на иранской стоянке, и при въезде смогут загрузиться и выехать на следующий день. Это краткое объяснение результата наших двусторонних встреч. Наша цель — максимально облегчить импорт и экспорт грузов, а также создать комфортные условия для водителей. На обеих сторонах ведутся масштабные строительные работы, что негативно сказывается на процессе перевозки грузов», — сказал он.
Израиль и Иран продолжают наносить взаимные удары по несколько раз в день. Тель-Авив обещает продолжать кампанию до полного уничтожения ядерной программы Ирана, тогда как Тегеран угрожает дальнейшими ракетными ударами, пока Израиль не прекратит бомбардировки.