Հասարակական, քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ եթե ապրիլի 28–ին Աժ–ում անմիջապես սկսվեր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու գործընթաց, հնարավոր է, վերջինս «չգնար Անկարա և նոր աղետ չբերեր մեր ժողովրդի գլխին»։
«Եթե ապրիլի 28-ի մեր նամակները ստանալուց հետո, Ազգային ժողովում անմիջապես սկսեր Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու (իմպիչմենտի) գործընթաց, անբովանդակ և անհիմն հայտարարությունների փոխարեն, մարդիկ կայացնեին ռացիոնալ և իրավիճակից բխող որոշումներ, իսկ անմիտ պահանջներ առաջադրելու փոխարեն, լծվեին այդ նախաձեռնության իրականացմանը, ապա հնարավոր էր, որ այսօր Նիկոլ Փաշինյանը չգնար Անկարա և նոր աղետ չբերեր մեր ժողովրդի գլխին։
Նույնը կարող էր լինել, եթե անվստահության գործընթացը մեկնարկած ու իրականացված լիներ դեռևս 2022 թվականի օգոստոսի 23-ին։ Օգոստոսի 30-ի Ալիևի հետ հանդիպումը, սեպտեմբերի 13-ի պատերազմը, հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի կապիտուլյացիան և Արցախի շրջափակումն ու հանձնումը, եղել է այդ օրվանից հետո»,–գրել է նա։
Փաշինյանը Թուրքիա է մեկնել այդ երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրավերով։ Պատվիրակության մեջ 13 պաշտոնյա է ընդգրկված։

Timely decisions could have averted Prime Minister Nikol Pashinyan’s trip to Ankara and spared Armenia another disaster, says public and political figure Edgar Ghazaryan.
He wrote on his Facebook page that if a no-confidence motion against Prime Minister Nikol Pashinyan had been initiated in Parliament on April 28, the Prime Minister might not have traveled to Ankara and caused another disaster for the Armenian people.
"If, after receiving our letters on April 28, the National Assembly had immediately begun impeachment proceedings against Nikol Pashinyan—instead of issuing empty and baseless statements—and people had made rational and situational decisions instead of presenting senseless demands, then it might have been possible to prevent Nikol Pashinyan’s trip to Ankara and another calamity for our people," Ghazaryan stated.
He added that the same could have been achieved if the no-confidence process had begun back on August 23, 2022. "The August 30 meeting with Aliyev, the September 13 war, the October 6 capitulation in Prague, and the blockade and handover of Artsakh all followed from that date," he wrote.
Pashinyan traveled to Turkey at the invitation of President Recep Tayyip Erdoğan. Thirteen officials are part of the Armenian delegation.