Հասարակական, քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ եթե ապրիլի 28–ին Աժ–ում անմիջապես սկսվեր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու գործընթաց, հնարավոր է, վերջինս «չգնար Անկարա և նոր աղետ չբերեր մեր ժողովրդի գլխին»։
«Եթե ապրիլի 28-ի մեր նամակները ստանալուց հետո, Ազգային ժողովում անմիջապես սկսեր Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու (իմպիչմենտի) գործընթաց, անբովանդակ և անհիմն հայտարարությունների փոխարեն, մարդիկ կայացնեին ռացիոնալ և իրավիճակից բխող որոշումներ, իսկ անմիտ պահանջներ առաջադրելու փոխարեն, լծվեին այդ նախաձեռնության իրականացմանը, ապա հնարավոր էր, որ այսօր Նիկոլ Փաշինյանը չգնար Անկարա և նոր աղետ չբերեր մեր ժողովրդի գլխին։
Նույնը կարող էր լինել, եթե անվստահության գործընթացը մեկնարկած ու իրականացված լիներ դեռևս 2022 թվականի օգոստոսի 23-ին։ Օգոստոսի 30-ի Ալիևի հետ հանդիպումը, սեպտեմբերի 13-ի պատերազմը, հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի կապիտուլյացիան և Արցախի շրջափակումն ու հանձնումը, եղել է այդ օրվանից հետո»,–գրել է նա։
Փաշինյանը Թուրքիա է մեկնել այդ երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրավերով։ Պատվիրակության մեջ 13 պաշտոնյա է ընդգրկված։

20 Июнь 2025 - 10:07 AMT
Своевременные политические решения могли бы предотвратить визит премьер-министра Никола Пашиняна в Анкару и избавить армянский народ от очередного бедствия, заявил общественный и политический деятель Эдгар Казарян.
На своей странице в Facebook Эдгар Казарян написал, что если бы 28 апреля в Национальном собрании немедленно начался процесс выражения недоверия премьеру Николу Пашиняну, возможно, последний «не поехал бы в Анкару и не принес бы новый удар по нашему народу».
«Если бы после получения наших писем 28 апреля в парламенте немедленно начали процесс импичмента Пашиняна, и вместо бессодержательных и необоснованных заявлений принимались бы рациональные и соответствующие ситуации решения, а вместо выдвижения бессмысленных требований люди бы занялись реализацией этой инициативы, то, возможно, сегодня Никол Пашинян не поехал бы в Анкару и не обрушил бы на наш народ новое бедствие», — отметил он.
По его словам, этого же можно было бы избежать, если бы процесс недоверия начался еще 23 августа 2022 года. «Встреча с Алиевым 30 августа, война 13 сентября, капитуляция в Праге 6 октября, а также блокада и сдача Арцаха — всё это стало следствием той даты», — подчеркнул он.
Пашинян прибыл в Турцию по приглашению президента Реджепа Тайипа Эрдогана. В составе армянской делегации — 13 официальных лиц.