«Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական հարթակում հայտնվել է տեղեկություն, ըստ որի՝ Հայաստանի երկրորդ նախագահի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի ավագ որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի վերաբերյալ գործը փոխանցվել է Հակակոռուպցիոն դատարան։
Մեղադրանքի համաձայն՝ Սեդրակ Քոչարյանը՝ հանդիսանալով «ԼԼ Բիմբո» ՍՊ ընկերության համահիմնադիր, ունեցել է այդ ընկերության գործադիր տնօրենի որոշումներին ազդելու հնարավորություն և, օգտվելով դրանից, իր հետ փոխկապակցված անձ Սերժ Ազատի Սարգսյանին աջակցություն է ցուցաբերել՝ օրենքով արգելված ձեռնարկատիրական գործունեությանը ներգրավվելու և առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու հարցում, հայտնում է Factor.am-ը։
Նշվում է, որ, փորձելով թաքցնել կաշառքի միջոցով հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի հանցավոր ծագումը, դրա իրական բնույթն ու աղբյուրը, տնօրինման եղանակները, ինչպես նաև դրա հանդեպ գոյություն ունեցող իրավունքներն ու պատկանելությունը, Սեդրակ Քոչարյանը գույքին օրինական տեսք տալու նպատակով իրականացրել է մի շարք բանկային փոխանցումներ, կատարել տնօրինման գործողություններ և օգտագործել եկամուտները՝ գույք ձեռք բերելու համար։
Գործի շրջանակում մեղադրանք է առաջադրվել նաև Ալեքսան Ոսկանյանին։ Ըստ մեղադրանքի՝ նա, լինելով «ԼԼ Բիմբո» ՍՊ ընկերության գործադիր տնօրեն և հանդես գալով ընկերության անունից, այդ թվում՝ ներկայացնելով վերջինիս շահերը ու լիազորված լինելով կնքել գործարքներ, միջոցներ տրամադրելով ու խոչընդոտներ վերացնելով օժանդակել է Սերժ Սարգսյանին՝ օրենքով արգելված ձեռնարկատիրական գործունեությանը մասնակցելու և առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու գործում։ Այնուհետև, նույն եղանակներով աջակցել է նաև Սեդրակ Քոչարյանին՝ նպաստելով նրան, որպեսզի վերջինս կարողանա քողարկել հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի ծագումը, իսկ բանկային փոխանցումների միջոցով այդ միջոցներն օրինական տեսք են ստացել՝ ուղարկվելով Սեդրակ Քոչարյանի անձնական հաշվին՝ «ԼԼ Բիմբո» ընկերության անունից։
Երկու մեղադրյալների նկատմամբ էլ որպես խափանման միջոց կիրառվել է երկրից բացակայելու արգելքը։ Գործը մակագրվել է դատավոր Վահե Դալմազյանին։

The case against Sedrak Kocharyan, eldest son of former president Robert Kocharyan, has been transferred to Armenia’s Anti‑Corruption Court, with charges also brought against Aleksan Voskanyan.
The judicial‑legal platform Datalex reports that the case involving Sedrak Kocharyan, co‑founder of “LL Bimbo” LLC, has been assigned to the Anti‑Corruption Court. Investigators allege he was able to influence executive decisions at the company and, together with his affiliate Serzh Azat Sarkisyan, engaged in prohibited entrepreneurial activity and received substantial bribes.
To conceal the illicit origin of assets obtained via bribery, misrepresent their nature and source, and hide associated rights, Kocharyan reportedly orchestrated a series of bank transfers and asset transactions under the guise of legitimate income, using company funds for personal gain .
Charges have also been filed against Aleksan Voskanyan. As executive director of “LL Bimbo,” Voskanyan, acting on behalf of the company, allegedly facilitated prohibited business operations and substantial bribery, aiding Sarkisyan and Kocharyan. He too is accused of helping conceal illicit funds through bank transfers to Kocharyan’s personal account .
Both defendants have been barred from leaving the country. The case is being overseen by Judge Vahe Dolmazyan.