Թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Ստամբուլում կայանալիք հանդիպումից հետո «հնարավոր է, լինի համատեղ հայտարարություն՝ թուրքական նոր պահանջներով ու դրանց կատարման փաստացի խոստումներով»։
Նրա դիտարկմամբ, Թուրքիայի ներկայացրած պահանջները նորություն չեն, դրանք նախապայմանների մի ամբողջություն են, որոնք նպատակ ունեն իբր «խաղաղության» ու «լավ ապագայի» խայծով ստիպել Հայաստանին անել այնպիսի զիջումներ, որոնք հիմնովին թուլացնելու են մեր պաշտպանողականություն ու դիմադրողականությունը և այդպիսով լիարժեք կախման մեջ են դնելու Թուրքիայից։
«Իր հերթին՝ դա արվում է, որպեսզի վերջնականապես հայկական պետությունը գրավվի և վերացվի (Ալիևն ու Էրդողանը պարբերաբար կիսաբաց ակնարկում են այս նպատակի մասին)։
Ուստի հիշեցնեմ այդ նախապայմանների ոչ ամբողջական ցանկը։
Եվ այսպես, Հայաստանը պետք է.
◾️Ճանաչի Թուրքիայի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունները, ինչպես նաև 1921 թ. Կարսի պայմանագիրը,
◾️Ադրբեջանին հանձնի Տավուշի, Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերից տարածքներ՝ «անկլավներ» անվան տակ,
◾️Սյունիքով և Վայոց Ձորով Ադրբեջանին տրամադրի հատուկ կարգավիճակ ունեցող ճանապարհ (« Զանգեզուրի միջանցք»),
◾️Կրճատի Հայաստանի զինված ուժերը՝ հասցնելով նվազագույնի թե՛ անձնակազմի, թե՛ տեխնիկայի քանակը ու տեսակը («պրոֆեսիոնալ բանակի» անվան տակ),
◾️Փակի Մեծամորի ատոմակայանը,
◾️Վերասահմանազատում կատարի Թուրքիայի Հանրապետության հետ (Շիրակից մինչև Արմավիր ու Արարատի մարզեր),
◾️Փոխի Հայաստանի կրթական համակարգը, Հայաստանի բոլոր խորհրդանիշները և տոնացույցը,
◾️Հայաստանում թույլ տա թուրքերի և ադրբեջանցիների կոմպակտ բնակավայրերի ստեղծում («ադրբեջանցիների վերադարձ»), թյուրքական մշակութային ինքնավարությունների կազմավորում և նրանց իրավունքների երաշխավորում,
◾️Հայաստան-Թուրքիա սահմանից հեռացնի ռուս սահմանապահներին և ռուսական ռազմաբազան,
◾️Վերջնականապես փակի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը։
◾️Արգելի կամ սահմանափակի Հայաստանում Թուրքիայի դեմ պայքարող կառույցների գործունեությունը (օրինակ՝ Հայ եկեղեցու կամ որոշ կուսակցություններինը, որոնց թուրքական կողմը համարում է «ռևանշիստ»)։
Ցանկը համալրվելու է Հայաստանի կողմից ամեն հաջորդ զիջումից հետո։
Պետք է նաև ասել, որ այս պահանջները սկզբում դրվելու են լղոզված ձևով, որպեսզի ժողովուրդը խճճվի, չհասկանա ու չդիմադրի։ Հիշե՛ք այս ցանկը։ Տարածե՛ք։ Պայքարե՛նք»,- գրել է Վարուժան Գեղամյանը։

20 Июнь 2025 - 10:49 AMT
Тюрколог Варужан Гегамян написал на своей странице в Facebook, что после предстоящей встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Стамбуле «возможно, будет сделано совместное заявление с новыми турецкими требованиями и фактическими обещаниями их выполнения».
По мнению Гегамяна, эти требования не являются новыми — это комплекс предварительных условий, целью которых является, под прикрытием «мира» и «светлого будущего», принудить Армению к уступкам, которые основательно ослабят её обороноспособность и устойчивость, полностью поставив страну в зависимость от Турции.
«В свою очередь, это делается для окончательного захвата и устранения армянского государства (Алиев и Эрдоган периодически намекают на такую цель)», — заявил он.
Гегамян напомнил неполный перечень ожидаемых требований:
• Признание территориальной целостности Турции и Азербайджана, включая Карсский договор 1921 года
• Передача Азербайджану территорий из Тавушской, Араратской и Вайоцдзорской областей Армении под видом «анклавов»
• Предоставление Азербайджану особого статуса дороги через Сюник и Вайоц Дзор («Зангезурский коридор»)
• Сокращение Вооружённых сил Армении до минимума по численности и технике под предлогом создания «профессиональной армии»
• Закрытие Армянской АЭС в Мецаморе
• Демаркация границы с Турцией (от Ширака до Армавира и Араратской области)
• Изменение образовательной системы, национальных символов и календаря Армении
• Разрешение компактного проживания турок и азербайджанцев в Армении, создание тюркских культурных автономий и гарантии их прав
• Вывод российских пограничников и военных баз с армяно-турецкой границы
• Окончательное закрытие вопроса международного признания Геноцида армян
• Запрет или ограничение деятельности в Армении структур, выступающих против Турции (например, Армянской церкви или ряда партий, которых турецкая сторона считает «реваншистскими»)
Он подчеркнул, что этот список будет пополняться с каждой следующей уступкой Армении. По его словам, изначально эти требования будут озвучены в расплывчатой форме, чтобы запутать народ, сбить с толку и избежать сопротивления.