Գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանին կալանավորելու որոշման դեմ վերաքննիչ դատարան է ներկայացվել բողոք, ինչը հաստատել է նրա պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նշվում է, որ մեղադրանքը ներկայացվել է՝ ընդամենը մի քանի վայրկյան տևողությամբ տեսանյութի հիման վրա, մինչդեռ, պաշտպանության կողմը պնդում է, որ այն որևէ հանցակազմ ընդհանրապես չի պարունակում, մեղադրանքն ապօրինի է։
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Արտակ Կարապետյանի, բավարարել է քննիչի միջնորդությունը՝ Սամվել Կարապետյանին կալանավորելու վերաբերյալ։ Նրան մեղադրանք է ներկայացվել իշխանությունը զավթելու կոչերի հիմքով, թեև, ըստ պաշտպանող կողմի, Կարապետյանը ընդամենը Հայ Առաքելական եկեղեցու պաշտպանությամբ հանդես եկած հայտարարություն է արել՝ ի պատասխան դրա դեմ իրականացվող հարձակումների։

20 Июнь 2025 - 10:35 AMT
Юрист Самвела Карапетяна Рубен Акопян подтвердил подачу апелляционной жалобы на решение суда об аресте бизнесмена и мецената Пастинфо сообщает.
Обвинение предъявлено на основании видеозаписи, продолжительностью всего несколько секунд. Защита утверждает, что в сказанном Карапетяна нет никакого состава преступления, и обвинение является незаконным.
Общий юрисдикционный уголовный суд Еревана под председательством судьи Артака Карапетяна удовлетворил ходатайство следователя об аресте Карапетяна. Ему предъявлено обвинение в публичном призыве захватить государственную власть, хотя защита заявляет, что он лишь сделал заявление в защиту Армянской Апостольской Церкви в ответ на нападения на неё.