Գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանին կալանավորելու որոշման դեմ վերաքննիչ դատարան է ներկայացվել բողոք, ինչը հաստատել է նրա պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նշվում է, որ մեղադրանքը ներկայացվել է՝ ընդամենը մի քանի վայրկյան տևողությամբ տեսանյութի հիման վրա, մինչդեռ, պաշտպանության կողմը պնդում է, որ այն որևէ հանցակազմ ընդհանրապես չի պարունակում, մեղադրանքն ապօրինի է։
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Արտակ Կարապետյանի, բավարարել է քննիչի միջնորդությունը՝ Սամվել Կարապետյանին կալանավորելու վերաբերյալ։ Նրան մեղադրանք է ներկայացվել իշխանությունը զավթելու կոչերի հիմքով, թեև, ըստ պաշտպանող կողմի, Կարապետյանը ընդամենը Հայ Առաքելական եկեղեցու պաշտպանությամբ հանդես եկած հայտարարություն է արել՝ ի պատասխան դրա դեմ իրականացվող հարձակումների։

Businessman and philanthropist Samvel Karapetyan’s legal team has filed an appeal with the appellate court against his remand decision, confirmed by his attorney Ruben Hakobyan, reports Pastinfo.
A criminal charge was filed based solely on a video lasting a few seconds. The defense maintains that Karapetyan’s words contain no criminal element whatsoever and therefore the charge is unlawful.
Yerevan’s general jurisdiction criminal court, presided over by Judge Artak Karapetyan, granted the investigator’s request to remand Samvel Karapetyan. He is accused of publicly calling to seize state power, although the defence says he merely made a statement defending the Armenian Apostolic Church in response to attacks against it.