Ռուսաստանում պաշտոնապես մեկնարկել են քաղցկեղի դեմ «Էնտերոմիքս» անվանումով պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումները։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ Առողջապահության նախարարության գլխավոր ուռուցքաբան Անդրեյ Կապրինը։
«Մեր ինստիտուտը առաջինն է, որին վստահվել է այս պատվաստանյութի մասնակցությամբ բաց, մեկկենտրոն կլինիկական փորձարկման առաջին փուլի անցկացումը»,-ասել է Ռադիոլոգիայի ազգային բժշկական հետազոտական կենտրոնի տնօրենը «Անհատականացված ուռուցքաբանական դեղամիջոցների մշակում. ապագան արդեն այսօր» թեմայով սեսիայի ժամանակ՝ Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումի շրջանակում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
ՊՄՏՖ-2025-ը անցկացվում է հունիսի 18-21-ը Սանկտ Պետերբուրգում։ Ֆորումի այս տարվա գլխավոր թեման է՝ «Ընդհանուր արժեքները՝ աճի հիմք բազմաբևեռ աշխարհում»։

В России официально стартовали клинические испытания новой вакцины от онкологических заболеваний под названием «Энтеромикс». Об этом сообщил главный онколог Министерства здравоохранения Андрей Каприн.
«Наш институт первый, которому доверено проводить открытое, одноцентровое клиническое исследование первой фазы с участием этой вакцины», — сказал гендиректор НМИЦ радиологии в рамках сессии «Разработка персонализированных онкологических препаратов: будущее уже сегодня» на Петербургском международном экономическом форуме.
ПМЭФ-2025 проходит в Санкт-Петербурге с 18 по 21 июня. Главной темой форума в этом году стала формулировка «Общие ценности — основа роста в многополярном мире». Информационным партнером мероприятия выступает агентство «РИА Новости».