Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը հայտնել է, որ «Սրբազան պայքար» նախաձեռնության 20-ից ավելի համակիր բերման է ենթարկվել։ Այդ մասին ասվում է նախաձեռնության Տելեգրամի ալիքում։
«Քաղաքական հետապնդումների այս ալիքի պատճառը անհասկանալի է: Փաստենք, որ այն մեկնարկել է Փաշինյանի՝ Թուրքիայում գտնվելու պահին»,-հայտնել են «Սրբազան պայքար» շարժումից։
ՀՅԴ–ն ևս հայտնել է իր անդամների ու կողմնակիցների ձերբակալությունների մասին։
«Քիչ առաջ ապօրինի ձերբակալություններ և խուզարկություններ են իրականացվել ՀՅԴ մարզային կառույցների պատասխանատու ընկերների նկատմամբ։
ՀՅԴ անդամների նկատմամբ քաղաքական հետապնդումների այս նոր փուլը մեկնարկել է Փաշինյանի՝ Թուրքիայում կատարած այցին զուգահեռ։
Անկախ զարգացումներից և բռնաճնշումների ծավալներից փաստում ենք. որևէ բռնաճնշում չի կարող մեզ լռեցնել, այսպիսի գործելաոճն, ի վերջո, ծնելու է համարժեք հակազդեցություն»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Բազմաթիվ ոստիկաններ շրջափակել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կեցավայրը, մինչդեռ նա այժմ այցով գտնվում է Թուրքիայում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նշվում է, որ որ Պռոշյան փողոցում իրավապահների բազմաթիվ ավտոմեքենաներ են կանգնած։
ՆԳՆ–ն պարզաբանել է, որ ոստիկանությունում օպերատիվ տվյալներ են ստացվել հասարակական կարգի խաթարմանն ուղղված գործողությունների նախապատրաստման վերաբերյալ։

20 Июнь 2025 - 14:38 AMT
Депутат парламента от фракции «Айастан» Артур Саргсян сообщил, что более 20 сторонников инициативы «Священная борьба» были доставлены в полицию. Об этом говорится в сообщении Telegram-канала движения.
«Причина этой волны политических преследований остаётся неясной. Отметим, что она началась во время пребывания Пашиняна в Турции», — заявили представители движения.
Армянская революционная федерация (АРФ «Дашнакцутюн») также сообщила о задержаниях и обысках среди своих членов и активистов в регионах.
«В отношении ответственных товарищей из региональных структур АРФ только что были проведены незаконные задержания и обыски. Новый этап политических преследований начался одновременно с визитом Пашиняна в Турцию», — говорится в заявлении, опубликованном на странице АРФ в Facebook.
«Независимо от развития ситуации и масштабов репрессий, мы заявляем: никакие давления не заставят нас замолчать. Такой стиль управления неизбежно вызовет соответствующую реакцию», — добавили в организации.
По данным Sputnik Армения, в это время резиденция премьер-министра Никола Пашиняна, находящегося с визитом в Турции, была окружена большим количеством полицейских.
Отмечается, что на улице Прошяна стоят многочисленные автомобили полиции.
Министерство внутренних дел уточнило, что в полицию поступили оперативные сведения о подготовке действий, направленных на нарушение общественного порядка.