ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ստամբուլում ունեցած հանդիպման ընթացքում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ընդգծել է Երևանի ու Բաքվի միջև խաղաղության բանակցություններում ձեռք բերված համաձայնության կարևորությունը։ Այդ մասին տեղեկացրել է Anadolu գործակալությունը՝ հղում կատարելով Թուրքիայի նախագահի հաղորդակցության վարչության հրապարակած հաղորդագրությանը։
«Հանդիպման ընթացքում նախագահ Էրդողանը ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության բանակցություններում ձեռք բերված համաձայնության կարևորության վրա՝ ստեղծված պայմաններում։ Էրդողանը շեշտել է, որ Թուրքիան շարունակելու է ամեն հնարավոր աջակցություն ցուցաբերել տարածաշրջանի զարգացմանն ուղղված ջանքերին՝ փոխշահավետ մոտեցման հիման վրա»,- հայտնել է աղբյուրը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ զրուցակիցները քննարկում են անցկացրել Հարավային Կովկասում երկխոսության և կայունության հաստատման ուղղությամբ տարվող գործընթացի շուրջ, ինչպես նաև անդրադարձել են տարածաշրջանի վերջին իրադարձություններին, հատկապես՝ Հայաստանի ու Թուրքիայի շփումներին։
Նշվում է, որ զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակում իրականացվելիք հնարավոր քայլերին։ Թուրքիայի ղեկավարը ընդգծել է իր երկրի պատրաստակամությունը օգտագործել դիվանագիտական բոլոր միջոցները՝ ոչ միայն Կովկասում, այլ նաև ամբողջ տարածաշրջանում կայունություն ապահովելու նպատակով։
Ըստ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի հաղորդագրության, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը, ընդգծել կառուցողական երկխոսության շարունակականության և կոնկրետ արդյունքների հասնելու կարևորությունը։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային իրադարձություններին և այդ համատեքստում երկկողմ համագործակցության հնարավոր ուղղություններին։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի հավատարմությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման գործընթացին և շեշտել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման քաղաքականության շարունակականության իր հանձնառությունը։
«Երկու երկրների ղեկավարները վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ուղիղ կապերն ու երկխոսությունը։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի, ինչպես նաև ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շուրջ»,ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Փաշինյանը հանդիպմանն անդրադարձել է նաև X-ի իր միկրոբլոգում՝՝ նշելով, որ իր ու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջև կայացել է բովանդակային զրույց։
«Քննարկեցինք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, տարածաշրջանային զարգացումները և շարունակական երկխոսության կարևորությունը։ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն կառուցելուն»,-ասված է գրառման մեջ։
ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում էին արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, ինչպես նաև ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ և Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan emphasized the importance of the agreement reached in peace negotiations between Yerevan and Baku during a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Istanbul, according to Turkey’s Anadolu Agency citing a statement from the Presidential Directorate of Communications.
“During the meeting, President Erdogan highlighted the significance of the agreement reached in peace talks between Azerbaijan and Armenia under the current conditions. He stressed Turkey’s continued support for regional development efforts based on a mutually beneficial approach,” Anadolu reported, quoting an official statement.
The two leaders discussed ongoing efforts to promote dialogue and stability in the South Caucasus, as well as recent regional developments, particularly Armenia-Turkey contacts.
They also addressed possible steps to advance the normalization of Armenia-Turkey relations. Erdogan affirmed Turkey's readiness to use all diplomatic means to ensure stability not only in the Caucasus but across the region.
According to a statement from the Armenian Prime Minister’s Office, the sides reviewed the normalization process and underscored the need for continued constructive dialogue and tangible results. They also discussed regional events and potential areas for bilateral cooperation in this context.
Prime Minister Pashinyan reiterated Armenia’s commitment to peace and stability in the region and its policy of normalizing relations with neighboring countries.
“The leaders of the two countries reaffirmed their readiness to maintain direct contacts and dialogue,” the statement said.
Views were also exchanged on the Armenia-Azerbaijan peace process and the Armenian Government’s “Crossroads of Peace” initiative.
Pashinyan mentioned the meeting in a post on social media platform X, stating that he and President Erdogan had an in-depth discussion.
“We discussed the normalization of Armenia-Turkey relations, regional developments, and the importance of sustained dialogue. Armenia remains committed to building peace and stability in our region,” the post read.
The Armenian delegation included Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Deputy Minister Vahan Kostanyan, and Deputy Speaker of the National Assembly Ruben Rubinyan, who also serves as Armenia’s special representative in the normalization process with Turkey.