ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստամբուլում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ ցանկանում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Փայիփ Էրդողանին հրավիրել Երևան՝ մասնակցելու 2026 թվականի մայիսին կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին։ Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայում լույս տեսնող «Ակօս» թերթը:
Խոսելով Թուրքիա կատարած իր այցի և Էրդողանի հետ սպասվող հանդիպման մասին, ինչպես փոխանցում է պոլսահայ լրատվամիջոցը, Փաշինյանը ընդգծել է, որ «կարևոր է նման հանդիպում անցկացնել միջազգային զարգացումների առկայության դեպքում, և ասել, որ այս շրջանակներում կա նոր հարաբերություններ զարգացնելու հնարավորություն», հայտնում է «Ազատությունը»։
«Փաշինյանն ասել է, որ երբ սկսվել է Թուրքիայի հետ կարգավորման գործընթացը, հարց է առաջացել՝ կհաջողվի՞, ապա ասել է՝ խնդիրները պետք է ճիշտ սահմանվեն։ Մենք քայլ ենք արել ճանապարհի վրա, խնդիրները լուծելու ամենակարևոր ճանապարհը դիմացինին լսելն ու հաջողությանը հավատալն է», -ասվում է հրապարակման մեջ։
Հունիսի 20–ին Ստամբուլում կայացած Փաշինյան–Էրդողան հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը, ընդգծել կառուցողական երկխոսության շարունակականության և կոնկրետ արդյունքների հասնելու կարևորությունը։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային իրադարձություններին և այդ համատեքստում երկկողմ համագործակցության հնարավոր ուղղություններին։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի հավատարմությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման գործընթացին և շեշտել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման քաղաքականության շարունակականության իր հանձնառությունը։

During a meeting with representatives of the Armenian community in Istanbul, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated his intention to invite Turkish President Recep Tayyip Erdogan to Yerevan for the European Political Community (EPC) summit scheduled for May 2026, as reported by Istanbul-based newspaper "Agos."
Speaking about his visit to Turkey and the upcoming talks with Erdogan, Pashinyan emphasized that “it is important to hold such a meeting amid ongoing international developments” and added that “this framework offers an opportunity to advance new relations,” according to Azatutyun.
“Pashinyan said that when the normalization process with Turkey began, the key question was whether it would succeed. He noted that problems must be correctly identified. We have taken steps along the way, and the most important approach to resolving issues is listening to the other side and believing in success,” the publication states.
On June 20 in Istanbul, during the meeting between Pashinyan and Erdogan, the two leaders discussed the Armenia–Turkey normalization process, emphasized the importance of continuing constructive dialogue, and the need to achieve tangible outcomes. They also addressed regional developments and potential avenues for bilateral cooperation in that context.
Prime Minister Pashinyan reaffirmed Armenia’s commitment to ensuring peace and stability in the region and emphasized his government's ongoing policy of normalizing relations with neighboring countries.