Երևանում 2026 թ. նախատեսված Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովն անցկացվելու է այդ թվում Թուրքիայի աջակցությամբ։ Այս մասին հատարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` Թուրքիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը` նշելով, որ պատրաստվում է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին հրավիրել է Հայաստան` մասնակցելու այդ միջոցառմանը։
Նա նաև նշել է, որ իր ղեկավարած իշխանությունը Թուրքիայի հետ հարաբերությունները պայմանականորեն սկսել է զրոյական կետից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Այնպես չէ, որ Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչների միջև շփումներ տեղի չեն ունեցել. այդ շփումները եղել, թեև ոչ այս ինտենսիվությամբ, սակայն դրանք եղել են թե՛ 1990–ականների սկզբին, թե՛ 2000–ականներին։ Քանի որ դրանք հետագա զարգացում չեն ունեցել, մենք հիմա, թեկուզ և դիվանագիտական հարաբերություններ չունենք, սահմանները բաց չեն, սակայն միջինացված զրոյական մի կետի կամ մեկնարկային միջակայքում ենք գտնվում։ Նոր հարաբերություններ և օրակարգ հաստատելու մասին է այս ամենը»,– ընդգծել է նա։
Ըստ նրա` վերջին շրջանում Թուրքիայի հետ հարաբերություններում առաջին հայացքից ոչ շատ շոշափելի, սակայն, իր կարծիքով, շատ էական բան է փոխվել, քանի որ եթե մի քանի տարի առաջ Թուրքիայի կամ մեր դիրքորոշումները` բացի հրապարակային հայտարարություններից, պետք է երկուստեք պարզեինք 3–րդ երկրների միջոցով, ապա հիմա Թուրքիայի հետ ունենք ուղիղ հաղորդակցություն, որը կարևոր է այն իմաստով, կարող ենք որոշակի օրակարգեր ձևավորել։
«Լավ հնարավորություն է, որ ՀՀ դիրքորոշումների ու նրբությունների առանձնահատկությունները և լուծումների մասին պատկերացումները կարող ենք ամբողջական ներկայացնել Թուրքիայի մեր գործընկերներին, որը որոշոակի ազդեցություն կունենա իրադարձությունների հետագա զարգացման վրա ու նոր խթան կտա ՀՀ–Թուրքիա հարաբերություններին»,– ընդգծել է Փաշինյանը։
Փաշինյանը հունիսի 20–ին մեկօրյա աշխատանքային այցով մեկնել էր Թուրքիա։ Այդ այցի օրակարգը նախապես չէր հրապարակվել՝ կողմերի փոխադարձ պայմանավորվածությամբ, ինչը նաև հայտարարվել էր վարչապետի կողմից։ Nա Ստամբուլում հանդիպել է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan stated during a meeting with representatives of the Armenian community in Turkey that the European Political Community summit, scheduled for 2026 in Yerevan, will be held with Turkey’s support, and he plans to invite President Recep Tayyip Erdoğan to attend.
He added that his government has effectively begun relations with Turkey from a zero baseline, as reported by Sputnik Armenia.
“We’ve had contacts between Armenian and Turkish representatives, though not at this intensity, in the early 1990s and 2000s. Since those did not develop further, and despite the lack of diplomatic relations and closed borders, we are now at a kind of neutral zero or starting point. This is about establishing new relations and a fresh agenda,” he emphasized.
According to Pashinyan, something significant—but not immediately visible—has changed recently in relations with Turkey: whereas a few years ago, outside public statements, clarifications between the two sides required third-country mediation, now there is direct communication. That is important for forming specific agendas.
“It’s a good opportunity to present our nuanced positions and ideas to our Turkish partners in full, which will influence further developments and give new impetus to Armenia–Turkey relations,” Pashinyan said.
Pashinyan made a one-day working visit to Turkey on June 20. The visit’s agenda was not publicized in advance by mutual agreement, as the prime minister noted. In Istanbul, he met with members of the local Armenian community.