Հրանտ Դինքի դուստրը՝ Դելալ Դինքը, Ստամբուլում հայ համայնքի հետ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման ժամանակ, ընդգծել է, որ իրենց համար մեծ նշանակություն ունի նման երկխոսության կայացումը և նրա ներկայությունը այդ երկրում։
Նա վարչապետի այցը պատմական է համարել, ինչպես նաև կարևորել, որ Փաշինյանը պատրաստվում է Էրդողանին Հայաստան հրավիրել, գրում է Aysor.am-ը։
«Մենք հարևան երկրներ ենք, և այնպիսի ժամանակներում ենք ապրում, որ հասկանում ենք, թե ինչքան կարևոր է խաղաղությունը: Մենք գիտենք, որ խնդիրները մեկ րոպեում չեն լուծվում, բայց կարևորը երկխոսությունն է:
Կուզենամ մի առաջարկ անել՝ Թուրքիայում շատ ՀՀ քաղաքացիներ կան, որոնք մեծ խնդիրներ ունեն, նորածիններ կան, որոնք թուղթ չունեն, հիվանդներ կան, որոնց բժշկական օգնություն է պետք: Խնդրում եմ, այստեղ դեսպանատան, հյուպատոսարանի նման դիվանագիտական մի կառույց է պետք»,–նշել է նա։

21 Июнь 2025 - 11:44 AMT
Делал Динк, дочь убитого журналиста Гранта Динка, во время встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна с армянской общиной в Стамбуле подчеркнула важность самого факта диалога и присутствия армянского лидера в Турции.
Она назвала визит Пашиняна историческим и отметила значимость его намерения пригласить президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Армению, сообщает Aysor.am .
«Мы — соседние страны и живем во времена, когда особенно ясно, насколько важен мир. Мы понимаем, что проблемы не решаются за минуту, но важна именно возможность диалога», — сказала она.
Делал Динк предложила создать дипломатическое представительство Армении в Турции, указав на сложности, с которыми сталкиваются армянские граждане в этой стране.
«В Турции живет много граждан Армении, у них серьёзные проблемы — есть младенцы без документов, больные, нуждающиеся в медицинской помощи. Здесь необходимо дипломатическое учреждение — посольство или консульство», — отметила она.