Գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական կողմը որոշել է հետ վերցնել գործարարի նկատմամբ կալանք կիրառելու որոշման դեմ ներկայացված վերաքննիչ բողոքը։ Այս տեղեկությունը հայտնել է նրա պաշտպան Արմեն Ֆերոյանը։
Փաստաբանը հիշեցրել է, որ Սամվել Կարապետյանի կալանքի որոշումը վերաքննիչ քրեական դատարան բողոքարկվել է հունիսի 19-ին, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Այնուհետև աննախադեպ արագությամբ, իմ ենթադրությամբ` ապօրինի միջամտությունների արդյունքում, նշված գործի նյութերը փոխանցվեցին Վերաքննիչ քրեական դատարան և մակագրվեցին դատավոր Արմեն Դանիելյանին: Հաշվի առնելով, որ այդ դատավորը տասնյակ տարիներ ամենից ցածր վարկանիշ ունեցող դատավորն է, ամենից հաճախ բացարկի ենթարկված դատավորն է, ում նկատմամբ արդարադատության ընկալումը բացակայում է, ուստի վստահորդիս հետ քննարկման արդյունքում, որոշել ենք օրենքով սահմանված կարգով հետ վերցնել իմ կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքը»,– հայտարարել է Ֆերոյանը։
Նա նշել է, որ վերաքննիչ բողոքը պաշտոնապես մուտքագրվել է դատարան և ենթակա է անհապաղ քննարկման՝ օրենքով նախատեսված ընթացակարգի համաձայն։
Ֆերոյանը նաև հայտնել է, որ Սամվել Կարապետյանի կալանավորման որոշման կապակցությամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան բողոք ներկայացնելու համար համարվում են սպառված միայն այն ներպետական միջոցները, որոնք կարող են արդյունավետ լինել։ Մինչդեռ, ըստ նրա, տվյալ դեպքում այդ արդյունավետությունն ամբողջովին բացակայում է։
Փաստաբանը հավելել է, որ ՄԻԵԴ դիմումի համար անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքները գրեթե ավարտվել են։ Նա վստահեցրել է, որ փաստաբանական խումբը լրացուցիչ կտեղեկացնի դրա ներկայացման մասին։

23 Июнь 2025 - 14:54 AMT
Адвокатская группа бизнесмена и благотворителя Самвела Карапетяна решила отозвать апелляционную жалобу на решение о его заключении под стражу. Об этом сообщил его адвокат Армен Фероян.
Фероян напомнил, что обжалование решения о заключении под стражу было подано 19 июня в Апелляционный уголовный суд, передаёт Sputnik Армения. «Затем с беспрецедентной скоростью — по моему мнению, в результате незаконного вмешательства — материалы дела были переданы судье Армену Даниеляну», — заявил он.
Адвокат охарактеризовал судью как одного из наименее уважаемых и чаще всего отклоняемых судей, подчеркнув, что «в его решениях отсутствует восприятие справедливости». Учитывая это и обсудив ситуацию с доверителем, он решил отозвать апелляционную жалобу в установленном законом порядке.
Фероян также отметил, что жалоба была официально зарегистрирована и подлежала немедленному рассмотрению согласно установленной процедуре.
По его словам, для обращения в Европейский суд по правам человека считаются исчерпанными лишь те внутригосударственные средства, которые являются эффективными. В данном случае, по мнению защиты, такой эффективности нет.
Фероян добавил, что подготовительные работы для подачи заявления в ЕСПЧ практически завершены. Юридическая команда в ближайшее время сообщит подробности.