Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը՝ ԿԿՀ–ն չի քննի վարչապետի Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայ առաքելական եկեղեցու հոգևորականներին ուղղված գրառումները, բացի մեկից:
Փաստաբան Արա Զոհրաբյանն էր դիմել այդ կառույցին, որ իրավական գնահատական տան վարչապետի տասնյակից ավելի գրառումներին: Հանձնաժողովը, սակայն, հրաժարվել է փաստաբանի դիմումի հիման վրա վարույթ հարուցել: Արա Զոհրաբյանի փոխանցմամբ՝ պատճառաբանել են, թե իրենք իրենց նախաձեռնությամբ են դա արել, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Մնացած մեր փաստարկների մասով նշել են, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի գործել իր լիազորությունների շրջանակում, հետևաբար որոշ կանոններ, ըստ հանձնաժողովի, խախատված չեն կարող համարվել», – նշել է Զոհրաբյանը:
Եկեղեցականներին ուղղված վարչապետի միայն մեկ՝ «սրբազանի և «քեռակնոջ» գրառման առնչությամբ է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը վարույթ հարուցել: Մինչդեռ Արա Զոհրաբյանը շարունակում է պնդել՝ կառավարության ղեկավարը մյուս գրառումներում ևս խախտել է թե՛ «Հանրային ծառայության մասին», թե՛ «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքների մի շարք հոդվածներ:
«Օրինակ՝ խախտման վերաբերյալ փաստարկներից մեկն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը միջամտում է եկեղեցու ինքնակառավարման հարցերին, որի իրավունքը չունի: Էս մասով իրենք գտել են, որ նա որպես վարչապետ չի գործել, իր ֆեյսբուքյան էջը, բնականաբար, ասոցացնում ենք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, և մենք նաև տեսել ենք, որ նույն կառավարության նիստերում, Ազգային ժողովի ամբիոնի մոտ նույն հարցերը բարձրացնում է, այն հարցերը, որոնք բարձրացել է նաև իր սոցիալական էջում: Դրա համար նա այդտեղ հանդես է գալիս որպես վարչապետ», – ասել է փաստաբանը:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարն ասել է՝ եթե փաստաբանն իրենց որոշման հետ համաձայն չէ, թող դիմի դատարան: Արա Զոհրաբյանը հենց այդ ճանապարհով էլ գնալու է, այժմ հայցն է պատրաստում:

The Corruption Prevention Commission (CPC) has decided not to investigate most of Prime Minister Nikol Pashinyan’s social media posts directed at clergy of the Armenian Apostolic Church, except for one.
Lawyer Ara Zohrabyan had asked the commission to legally assess more than ten of the Prime Minister’s posts. However, the CPC declined to launch proceedings based on his request. According to Zohrabyan, the commission said it had initiated its own review independently, reports Azatutyun.
“For the rest of our arguments, they said Prime Minister Nikol Pashinyan was not acting within his official powers, and thus, according to the commission, no official rules were violated,” Zohrabyan noted.
The CPC opened a case only concerning one post—the one referencing a “bishop and an ‘aunt’.” Nonetheless, Zohrabyan insists that in the other posts too, the Prime Minister violated several provisions of both the Law on Public Service and the Law on the Corruption Prevention Commission.
“One example of a violation is that Nikol Pashinyan interferes in the Church’s self-governance, which he has no right to do. They argue he was not acting as Prime Minister, but we associate his Facebook page with his official role. Besides, we’ve seen him raise the same issues in government meetings and from the National Assembly podium. That’s why he is acting in his capacity as Prime Minister,” Zohrabyan said.
The acting head of the CPC stated that if the lawyer disagrees with the decision, he can take the matter to court. Zohrabyan is doing just that—he is currently preparing a lawsuit.
Prime Minister Nikol Pashinyan had earlier posted on Facebook that “it is necessary to take decisive steps to liberate the Mother See of Holy Etchmiadzin and organize new Catholicos elections.” He also said, “we must create a coordinating group to handle the organizational issues of this agenda,” and took responsibility for selecting the group’s first 10 members.