Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, անդրադառնալով հարցին, թե իրանա-իսրայելական պատերազմով պայամանվորված քանի քաղաքացի է եկել ՀՀ, խոսել է նաև Իսրայելում ապրող հայերի մասին։
Նա տեղեկացրել է, որ դեսպանատանը կա մինչև 10 անձի ցուցակ, որոնք ցանկացել են, որ ՀՀ-ն իրենց տարհանի Իսրայելի տարածքից, հայտնում է Factor.am-ը։
«Չի կազմակերպվել նրանց դուրս գալը, իրենք նախ պետք է ցույց տան, թե ինչու իրենք չեն կարողանում դուրս գալ։ Այս առումով Իսրայելն ավելի շատ ապահով վիճակում է քան Իրանը։ Օդային դարպասը փակ է, բայց ակտիվ ցամաքային կապ ունեն հարևան երկրների հետ, թե՛ Հորդանանի, թե՛ Եգիպտոսի, թե՛ Կիպրոսի հետ ծովային։ Իսրայելից դուրս գալը նույն խնդիրները չի առաջացնում, ինչ Իրանից։ Այս պահին տարհանման հարց չի բարձրացել»,-ասել է նա։
Սինանյանը նաև ասել է, որ Իրանից Հայաստան ժամանող անձանց հոսքը պահպանվել է նույն մակարդակով, ինչ նախորդ տարի։ Նա պարզաբանել է, որ իրանա–իսրայելական պատերազմի հետևանքով Հայաստան ժամանած քաղաքացիների թիվը զգալիորեն չի աճել։
«Մենք ունենք անհատներ, որոնք եկել են ՀՀ-ում անվտանգ ապաստան գտնեն ժամանակավորապես, բայց այդ թիվը մեծ չէ։ Մարդիկ գալիս են, քանի որ ՀՀ-ում տուն ունեն, քաղաքացիություն ունեն, գալիս են նաև մարդիկ, որոնք տեղում որոշում են, թե ինչ են անելու»,-ասել է հանձնակատարը։
Նա նշել է, որ պատերազմի մեկնարկից ի վեր՝ վերջին 11 օրերի ընթացքում, միայն մեկ ընտանիք է դիմել կառավարությանը կացարանով ապահովման խնդրանքով։
«Երեկ մեզ դիմեց մի ընտանիք՝ հինգ հոգուց բաղկացած, ասացին, որ կացարանի կարիք ունեն, կարճաժամկետ լուծել ենք այդ խնդիրը։ Ընդհանրապես եկողների մեծ մասը Իրանի քաղաքացիներ են, բայց մեզ չեն դիմում, ինքնաբավ են»,-ասել է նա։

High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan addressed the number of Armenians arriving in Armenia due to the Iran–Israel conflict and commented on the situation of Armenians in Israel.
He noted that Armenia’s embassy had received a list of up to ten individuals seeking evacuation from Israel, according to Factor.am .
“No evacuation was organized. First, they need to demonstrate why they are unable to leave. Israel is relatively safer than Iran in this regard. Though air routes are closed, Israel maintains active land connections with neighboring countries like Jordan and Egypt, and sea routes to Cyprus. Leaving Israel does not pose the same challenges as leaving Iran. As of now, there has been no call for evacuation,” he explained.
Sinanyan also stated that the number of arrivals from Iran remains consistent with last year’s figures. The escalation between Iran and Israel has not significantly increased the number of arrivals to Armenia.
“We have individuals who have come to Armenia temporarily for safety, but the numbers are not large. Some people arrive because they own homes here or hold Armenian citizenship, and some decide on their next steps upon arrival,” he said.
Since the outbreak of hostilities 11 days ago, only one family has requested government-provided shelter.
“Yesterday, a family of five approached us requesting accommodation. We arranged a short-term solution. Most arrivals are Iranian citizens and are self-sufficient, not seeking government help,” Sinanyan added.
On the night of June 22, U.S. President Donald Trump announced successful strikes on three nuclear sites in Iran—Fordow, Natanz, and Isfahan. He later claimed the facilities were completely destroyed and called the operation a significant military achievement. Since June 13, Israel has carried out daily airstrikes on Iranian territory aimed at dismantling the Islamic Republic’s missile and nuclear infrastructure.