Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, անդրադառնալով հարցին, թե իրանա-իսրայելական պատերազմով պայամանվորված քանի քաղաքացի է եկել ՀՀ, խոսել է նաև Իսրայելում ապրող հայերի մասին։
Նա տեղեկացրել է, որ դեսպանատանը կա մինչև 10 անձի ցուցակ, որոնք ցանկացել են, որ ՀՀ-ն իրենց տարհանի Իսրայելի տարածքից, հայտնում է Factor.am-ը։
«Չի կազմակերպվել նրանց դուրս գալը, իրենք նախ պետք է ցույց տան, թե ինչու իրենք չեն կարողանում դուրս գալ։ Այս առումով Իսրայելն ավելի շատ ապահով վիճակում է քան Իրանը։ Օդային դարպասը փակ է, բայց ակտիվ ցամաքային կապ ունեն հարևան երկրների հետ, թե՛ Հորդանանի, թե՛ Եգիպտոսի, թե՛ Կիպրոսի հետ ծովային։ Իսրայելից դուրս գալը նույն խնդիրները չի առաջացնում, ինչ Իրանից։ Այս պահին տարհանման հարց չի բարձրացել»,-ասել է նա։
Սինանյանը նաև ասել է, որ Իրանից Հայաստան ժամանող անձանց հոսքը պահպանվել է նույն մակարդակով, ինչ նախորդ տարի։ Նա պարզաբանել է, որ իրանա–իսրայելական պատերազմի հետևանքով Հայաստան ժամանած քաղաքացիների թիվը զգալիորեն չի աճել։
«Մենք ունենք անհատներ, որոնք եկել են ՀՀ-ում անվտանգ ապաստան գտնեն ժամանակավորապես, բայց այդ թիվը մեծ չէ։ Մարդիկ գալիս են, քանի որ ՀՀ-ում տուն ունեն, քաղաքացիություն ունեն, գալիս են նաև մարդիկ, որոնք տեղում որոշում են, թե ինչ են անելու»,-ասել է հանձնակատարը։
Նա նշել է, որ պատերազմի մեկնարկից ի վեր՝ վերջին 11 օրերի ընթացքում, միայն մեկ ընտանիք է դիմել կառավարությանը կացարանով ապահովման խնդրանքով։
«Երեկ մեզ դիմեց մի ընտանիք՝ հինգ հոգուց բաղկացած, ասացին, որ կացարանի կարիք ունեն, կարճաժամկետ լուծել ենք այդ խնդիրը։ Ընդհանրապես եկողների մեծ մասը Իրանի քաղաքացիներ են, բայց մեզ չեն դիմում, ինքնաբավ են»,-ասել է նա։

23 Июнь 2025 - 15:28 AMT
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян, комментируя влияние иранско-израильского конфликта, рассказал о ситуации с армянами, проживающими в Израиле, и прибывшими в Армению.
По его словам, в посольстве имеется список до десяти человек, обратившихся с просьбой организовать их эвакуацию из Израиля, сообщает «Factor.am ».
«Их эвакуация не была организована, так как они сначала должны обосновать, почему не могут покинуть страну самостоятельно. В этом отношении Израиль находится в более безопасной ситуации, чем Иран. Хотя воздушное сообщение приостановлено, у Израиля есть активные сухопутные связи с соседними странами, такими как Иордания и Египет, а также морское сообщение с Кипром. Покинуть Израиль не так сложно, как Иран. На данный момент вопрос об эвакуации не поднимался», — пояснил он.
Синанян добавил, что поток прибывающих из Ирана в Армению остался на уровне прошлого года. Эскалация конфликта не вызвала значительного роста количества въезжающих.
«Есть отдельные лица, которые приехали в Армению временно в поисках безопасности, но их немного. Некоторые имеют здесь жильё, гражданство, а другие принимают решение о дальнейших действиях уже на месте», — отметил он.
С момента начала конфликта, то есть за последние 11 дней, только одна семья обратилась в правительство с просьбой о предоставлении жилья.
«Вчера к нам обратилась семья из пяти человек, заявив, что им нужно жильё. Мы оперативно решили их вопрос. В целом большинство приезжих — граждане Ирана, и они не обращаются за помощью, так как являются самодостаточными», — добавил он.
В ночь на 22 июня президент США Дональд Трамп сообщил об успешных ударах по трём ядерным объектам в Иране — в Фордо, Натанзе и Исфахане. Позднее он заявил, что эти объекты полностью уничтожены и назвал операцию значительным военным успехом. С 13 июня Израиль наносит ежедневные авиаудары по территории Ирана, стремясь разрушить ракетную и ядерную инфраструктуру Исламской Республики.