ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացուցիչ Տիգրան Աբրահամյանն ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ այս օրերին, երբ տարբեր ուղղությամբ հարձակումներ են հայկական պետականության, հայ ժողովրդի հավաքական շահերը ներկայացնող կառույցների գործիչների դեմ, մարդիկ կրկին հարցադրում են անում` ի՞նչ անել։
Ըստ նրա՝ անընկալելի է, երբ զուտ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին հակադրվելու և իրենց սխալերը (նաև նախկին շրջանում) չընդունելու պատճառով, փորձում են փակել փոփոխությունների ճանապարհը։
«Քաղաքական դաշտում մեծ առումով երկու գերիշխող մոտեցում կա:
Առաջին, մոբիլիզացնել բոլոր ուժերը և լավագույն ձևով պատրաստել 2026 թվականի ընտրություններին:
Երկրորդ, ԱԺ-ում անվստահության գործընթացի միջոցով պրոցես գեներացնել` թուլացնել իշխանությունը և փորձել հասնել քաղաքական հանգուցալուծման:
ՀՀԿ-ն նախընտրեց 2-րդ ճանապարհը, սկսեց անվստահության գործընթացը, թեկնածու առաջադրեց խորհրդի անդամ Դավիթ Համբարձումյանին:
Թվում էր, թե պրոցեսը պետք է գնա սրա շուրջ համախմբման ուղով, սակայն որոշ շրջանակներ իրենց տապալված մարտավարությունն ու ընտրությունները որպես քաղաքական փոփոխություն տեսնելու մոտեցումն արդարացնելու համար թիրախավորում են անվստահության գործընթացն ու ՀՀԿ ղեկավար Սերժ Սարգսյանին:
Այն մարդիկ, ովքեր հայտարարել են կամ համարում են, որ երկրի փրկությունն այս իշխանությունից օր առաջ ազատվելն է ո´չ միայն սպասելու ժամանակ չպետք է ունենան, այլ գիտակցեն, որ գործող կառավարիչը անօրինական, քաղաքացիական պատերազմով ամեն բան անելու է վերարտադրվելու համար:
Անընկալելի է, երբ զուտ Սերժ Սարգսյանին հակադրվելու և իրենց սխալերը (նաև նախկին շրջանում) չընդունելու պատճառով, փորձում են փակել փոփոխությունների ճանապարհը:
Պետք է ամեն ինչ անել` օգտագործել բոլոր հնարավորությունները, երկրում արագ փոփոխությունների հասնելու համար, իսկ եղած ռեսուրսն օգտագործել ո´չ թե արդարանալու, այլ արդյունավետ գործողությունների իրականացնելու համար»,–ասվում է գրառման մեջ։

MP Tigran Abrahamyan of the "I Have Honor" faction wrote on Facebook that amid increasing attacks on institutions representing Armenia’s statehood and collective interests, people are once again asking: "What should be done?"
He finds it unacceptable that in order to oppose former President Serzh Sargsyan and avoid admitting past mistakes, some are trying to block paths to change.
"In the political field, there are largely two prevailing approaches:
First, to mobilize all forces and prepare in the best way for the 2026 elections.
Second, to generate a process through a no-confidence motion in parliament, weaken the government, and aim for a political resolution.
The Republican Party of Armenia (RPA) chose the second path, initiated a no-confidence process, and nominated council member Davit Hambardzumyan as its candidate.
It seemed the process should unite people around this initiative, but some circles, in an attempt to justify their failed tactics and the view that elections alone bring political change, are targeting both the no-confidence motion and RPA leader Serzh Sargsyan.
Those who declare or believe that the country’s salvation lies in removing the current leadership as soon as possible should not waste time. They must realize that the current rulers, acting illegally, will do everything—even civil war—to stay in power.
It is unacceptable to block the path to change solely to oppose Serzh Sargsyan and deny past mistakes.
Everything must be done—using all available resources—for rapid change in the country. Existing resources should not serve as justification but be directed toward effective action," his post reads.