ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ ՀԷՑ–ի պետականացման պլանը պատրաստ է։
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ պետականացման պլանը պատրաստ է։ Շատ շուտով կմտնենք գործնական փուլ։ Պրոցեսները տեղի կունենան Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան,–գրել է նա։
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ԱԺ-ում արդեն շրջանառվում է ՀԷՑ-ի ազգայնացման մասին օրինագիծ։ Նա հավելել է, որ «եկեղեցին, տվյալ դեպքում, ՀԷՑ-ի՝ շուտով նախկին սեփականատերերի համար, ընդամենը ծխածածկույթ է, ՀԷՑ-ն իր գործունեության արդյունքում գրեթե էներգետիկ ճգնաժամ է ստեղծել»։
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հունիսի 18–ի նիստում որոշել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը պարտավորեցնել 10 միլիոն դրամի չափով տուգանք վճարել:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced on his Facebook page that the plan to nationalize “Electric Networks of Armenia” (ENA) is now complete.
“The plan to nationalize Electric Networks of Armenia is ready. We will move into the operational phase very soon. All procedures will follow the legislation of the Republic of Armenia,” he wrote.
Earlier, Pashinyan stated that a bill on ENA nationalization was already under parliamentary consideration. He added that “the Church, in this case, serves merely as a smokescreen for the soon-to-be former owners of ENA. The company’s operations have nearly led to an energy crisis.”