«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «հնարավոր չէ ՀԷՑ–ը խլել, առանց ՀՀ Սահմանադրությունն ու միջազգային պարտավորությունները ոտնահարելու»։
«Քիչ առաջ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ պետականացման պլանը պատրաստ է, և շուտով նրանք կմտնեն գործնական փուլ։ Փաշինյանը նաև ընդգծել է՝ «պրոցեսները տեղի կունենան Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան»։
Իսկ ես ձեզ վստահեցնում եմ՝ հնարավոր չէ առանց ՀՀ Սահմանադրությունն ու օրենսդրությունը, ինչպես նաև Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունները ոտնահարելու՝ ՀԷՑ-ը խլել։
Ինչպե՞ս սկսվեց այս գործընթացը.
Սկզբում Սամվել Կարապետյանին սպառնում են, թե Հայոց սրբությունները՝ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին, մի՛ պաշտպանիր, այլապես ՀԷՑ-ը կխլենք, նա էլ ի պատասխան հայտարարում է. «թքած ունեմ իրենց վրա էլ, իրենց ՀԷՑ-ի վրա էլ»։ Ի նկատի ունենալով, որ չեն կարող ՀԷՑ-ով վախեցնել և ստիպել, որպեսզի Հայոց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն, մեր սրբություններին ու ինքնությունը ուրանա։
Ու այդ խոսքը վարչապետը և իշխանության այլ ներկայացուցիչներ մանիպուլացնում են, թե նա թքած ունի ռազմավարական նշանակության հիմնարկի վրա, ուստի այն պետք է ազգայնացնենք, պետականացնենք. այլ կերպ ասած՝ մասնավոր սեփականության հիմնարար իրավունքը ոտնահարենք ու մարդու սեփականությունը ձեռքից խլենք։
Նշեմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը անգամ մի նորմալ իրավաբան չունի, որը նրան կբացատրեր, որ ՀԷՑ-ը խլելու գործընթացը հղի է բացառապես նեգատիվ հետևանքներով մեր պետության տնտեսության, ներդրումային միջավայրի և էներգետիկ անվտանգության համար:
Եվ հետո, ասենք թե խլեցին՝ պարզ է, չէ՞, որ վերադարձնելու ենք այդ սեփականությունը իր օրինական տիրոջը, իսկ խլողները պատասխանատվության են ենթարկվելու»,–ասվում է գրառման մեջ։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ ՀԷՑ–ի պետականացման պլանը պատրաստ է։
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ պետականացման պլանը պատրաստ է։ Շատ շուտով կմտնենք գործնական փուլ։ Պրոցեսները տեղի կունենան Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան,–գրել է նա։

Edmon Marukyan, leader of the Bright Armenia party, stated on Facebook that the nationalization of “Electric Networks of Armenia” (ENA) is impossible without violating Armenia’s Constitution and its international obligations.
“Prime Minister Nikol Pashinyan recently announced that the nationalization plan for ENA is ready and will soon enter its operational phase. He stressed that the process will comply with the legislation of the Republic of Armenia,” Marukyan wrote.
“But I assure you—it is impossible to seize ENA without breaching the Constitution, the laws of Armenia, and the country’s international commitments.”
Marukyan traced the origin of the controversy to threats allegedly made against businessman Samvel Karapetyan for supporting the Armenian Apostolic Church. Karapetyan, in response, stated: “I couldn’t care less about them or their ENA,” which, according to Marukyan, was then used manipulatively by the government to claim Karapetyan disregards strategic assets—thus justifying nationalization.
He argued that this move is a violation of the fundamental right to private property and warned it could severely damage Armenia’s economy, investment climate, and energy security. He also criticized the prime minister’s legal team, claiming no competent lawyer would support such an initiative.
“And even if they succeed in taking ENA, we all know the property will have to be returned to its rightful owner, and those responsible will be held accountable,” he concluded.