ՀՀ-ում Իրանի փոխդեսպան Բահրամ Թահիրին լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ, իրենց տվյալներով, հունիսի 24–ի առավոտից հրադադար է հաստատվել, որն ընդհանուր առմամբ պահպանվում է։
«Իրանին այս պատերազմը պարտադրվեց, որը տևեց 12 օր։ Մեր ժողովուրդը զինված ուժերի ու բոլոր կառույցների շուրջ համախմբած, արժանի պաշտպանություն իրականացրեց, թշնամին, ի վերջո, ստիպված եղավ ընդունել հրադադարը»,- ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Դեսպանը նշել է, որ Իրանը կպահպանի հրադադարն այնքան, ինչքան թշնամին հավատարիմ կմնա դրան։
«Սակայն եթե որևէ հերթական սխալ քայլն իրականացվի Իրանի դեմ, վստահ կարող եմ ասել, որ մեր պատասխանը շատ ավելի ցավոտ կլինի»,- ասել է դիվանագետը։
Երբ նրան հարցրել են՝ կարո՞ղ է արդյոք այս հակամարտության արդյունքում Իրանը թուլացած դուրս գալ, Թահիրին վստահորեն հերքել է նման հեռանկարը։
«Ոչ, հնարավոր չէ։ Առհասարակ, կարող եմ ասել, որ այսօր Իրանում համերաշխությունն ու միասնականությունը նախկինից ավելի բարձր է, մեր պատրաստակամությունը՝ պաշտպանել մեր հայրենիքը, նախկինից ավելի բարձր է։ Ոչ մի թուլություն, ոչ մի թույլ կետ, թե մեր ժողովորդի մեջ, թե պետական համակարգում, գոյություն չունի։
Եթե որևէ մի թուլություն լիներ, ապա նրանք կշարունակեին այս գործողությունները, հենց մեր ուժն է ստիպել նրանց գալ այդ եզրակացություն, որ պետք է հրադադար հաստատել»,–ասել է դեսպանը։
Նրա գնահատմամբ՝ հակառակորդին չի հաջողվել հասնել իր նպատակներին։
«Նրանք ցանկանում էին սպառնալ, վտանգի ենթարկել մեր երկրի գոյություն։ Այս նպատակները չիրականացան»,–ասել է դեսպանը։

Заместитель посла Бахрам Таири сообщил журналистам, что, по их данным, с утра 24 июня установлен режим прекращения огня, который «в целом соблюдается». По его словам, Иран был вынужден вступить в 12-дневный конфликт, однако единство народа, вооружённых сил и государственных органов обеспечило достойную оборону, вынудив врага принять прекращение огня.
Дипломат подчеркнул, что Иран будет придерживаться режима «до тех пор, пока противник верен ему». «Но если будет предпринят очередной враждебный шаг против Ирана, могу уверенно заявить, что наш ответ будет гораздо более болезненным», — предупредил он.
На вопрос, может ли Иран выйти из конфликта ослабленным, Тахири категорически отверг эту возможность: «Нет, это невозможно. В Иране сегодня солидарность и единство выше, чем когда-либо, и наша готовность защищать родину сильнее прежнего. Ни малейшей слабости, ни у нашего народа, ни в государственной системе нет».
Он добавил: «Если бы была хоть какая‑то слабость, они продолжили бы свои действия; наша сила заставила их прийти к выводу о необходимости прекращения огня».
По его оценке, противнику не удалось достичь своих целей: «Они намеревались угрожать и поставить под угрозу существование нашей страны. Эти цели не были реализованы».
В ночь с 22 июня президент США Дональд Трамп сообщил об успешных ударах по трём иранским ядерным объектам — в Фордо, Натанзе и Исфахане, заявив о их полном уничтожении и назвав операцию значительным военным успехом. С 13 июня Израиль ежедневно наносил авиаудары по территории Ирана с целью уничтожения ракетной и ядерной программы Исламской Республики.