Հակակոռուպցիոն կոմիտեն տեղեկացրել է, որ հանցագործության ծանր դեպքը չգրանցած ոստիկանության 11 ծառայողի վերաբերյալ քրեական վարույթն ուղարկվել է դատարան:
ՀՀ ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության տրամադրած նյութերի հիման վրա սկսված քրեական վարույթի նախաքննությամբ բացահայտվել են պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման, կեղծ փաստաթղթերի կազմման և այդ գործողություններին օժանդակելու դեպքեր՝ իրականացված ոստիկանության 11 ծառայողների կողմից։
2024 թվականի օգոստոսի 16-ին ոստիկանության Վաղարշապատի բաժնի օպերատիվ խմբի չորս աշխատակիցներ և Արմավիրի մարզի պարեկային ծառայության հինգ պարեկներ արձագանքել են Փարաքար համայնքում գործող ռեստորանային համալիրից ստացված ահազանգին՝ կապված հյուրերի մասնակցությամբ տեղի ունեցած խուլիգանության և մարմնական վնասվածքների հետ։
Տեղում նրանք հայտնաբերել են դեպքի վերաբերյալ վկայող մի շարք ապացույցներ, այդ թվում՝ արնանման հետքեր։ Այս մասին զեկուցվել է Վաղարշապատի բաժնի պետի պարտականությունները ժամանակավորապես կատարող պաշտոնատար անձին։ Նա, ըստ քննության, փոխանակ օրենքով նախատեսված քայլեր ձեռնարկելու, աշխատակիցներին հանձնարարել է վերադառնալ բաժին՝ հրաժարվելով փաստաթղթավորում և դեպքի հետաքննություն իրականացնել։
Իրավապահ համակարգի ծառայողները, ի կատարումն վերադասի այդ ցուցման, խեղաթյուրել են փաստաթղթերում դեպքի իրական նկարագրությունը՝ խուսափելով հանցագործության փաստի արձանագրումից։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ նրանք չեն ապահովել դեպքի վայրի պահպանությունը, չեն փորձել պարզել ենթադրյալ մեղավոր անձանց և տուժողների ինքնությունը, և չեն ներկայացրել հանցագործության մասին հաղորդում։
Այս ամենի հետևանքով տվյալ ծանր հանցագործությունը, ինչպես նաև այն կատարած անձինք, հայտնաբերված չեն։
Վաղարշապատի բաժնի պետի պարտականությունները իրականացնող պաշտոնյային ներկայացվել է մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի հիման վրա։ Նրա նկատմամբ կիրառվել են պաշտոնից հեռացման և տնային կալանքի համակցված խափանման միջոցներ։
Մնացած 10 ծառայողներին առաջադրվել են մեղադրանքներ ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով՝ ներառյալ 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետը, 445-րդ հոդվածի 1-ին մասը, ինչպես նաև դրանց համադրված կիրառմամբ՝ 46-րդ հոդվածի շրջանակում։ Նրանց նկատմամբ կիրառվել են բացակայելու արգելքի և պաշտոնավարման դադարեցման միջոցներ։

Антикоррупционный комитет сообщил, что уголовное дело в отношении 11 сотрудников полиции, не зарегистрировавших тяжкое преступление, передано в суд по итогам досудебного расследования, проведённого на основании материалов Управления внутренней безопасности и антикоррупции Министерства внутренних дел.
Расследование установило, что полицейские злоупотребили служебными полномочиями, составили поддельные документы и содействовали этим действиям. 16 августа 2024 года четыре оперативника Вагаршапатского отделения полиции и пять инспекторов патрульной службы Армавирской области прибыли на ресторанный комплекс в селе Паракар по сигналу о хулиганстве и телесных повреждениях. На месте обнаружили доказательства, в том числе следы, похожие на кровь. Об этом было доложено временно исполняющему обязанности начальника Вагаршапатского отделения.
Однако вместо законных действий он распорядился вернуться в отделение, воздержавшись от документирования и расследования инцидента. Исполнители приказа искажают описание происшествия в официальных документах, чтобы не фиксировать факт преступления. Они не обеспечили охрану места происшествия, не установили подозреваемых и пострадавших, и не сообщили о преступлении. В результате тяжкое преступление и его исполнители остались не выявленными.
ВРИО начальника отдела предъявлено обвинение по статье 441, часть 2, пункт 4 Уголовного кодекса и применены меры пресечения: отстранение от должности и домашний арест. Остальные 10 сотрудников обвиняются по ряду статей, включая 441(2)(4), 445(1) и в сочетании в рамках статьи 46 УК. В их отношении введены запрет на покидание места и отстранение от службы.