Դատարանը Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանի ու նրա եղբոր՝ Սեյրան Դարբինյան նկատմամբ տնային կալանքի որոշում է կայացրել: Նրանց պատկանող ընկերության երկու աշխատակիցներին կալանավորելու քննիչի միջնորդությունը դատարանը մերժել է:
Այս մասին հայտնեցին դատախազությունից՝ հաստատելով այն տեղեկությունները, որ Դարբինյանների նկատմամբ խոշոր չափերով փողերի լվացման գործն առնչվում է 20 տարի առաջ թալանված Վանաձորի մաքրման կայանին, հայտնում է «Ազատությունը»։
Դատախազությունից հայտնել են, թե 1999-2016 թվականներին Վանաձորի քաղաքապետի պաշտոնն զբաղեցրած Սամվել Դարբինյանը դեռ «2010-ին համայնքին պատկանող կեղտաջրերի մաքրման նախկին կայանի առանձնապես խոշոր չափերի շենք-շինությունները ձևական աճուրդով օտարել է՝ էական վնաս պատճառելով համայնքին»:
«2010-11 թթ., հանդիսանալով համայնքի ղեկավար, իր հետ փոխկապակցված ընկերության հետ համայնքի անունից կնքել է մաքրման կայանի առանձնապես խոշոր չափերի խողովակներն ապամոնտաժելու պայմանագիր, որից հետո յուրացման եղանակով հափշտակել է նույն մաքրման կայանի խողովակաշարը: Այն օգտագործել է իր և իր ընտանիքին պատկանող ՀԷԿ-ի շինարարության մեջ: Նշված խողովակների ձեռքբերմանն օրինական տեսք տալու նպատակով կեղծ փաստաթղթերի միջոցով ձևակերպել է իբրև ձեռքբերում, այդ կերպ խեղաթյուրելով գույքի հանցավոր ծագումը, տնօրինման եղանակն ու իրական պատկանելիությունը», – հայտնել են դատախազությունից:
Վանաձորի մաքրման կայանի թալանի փաստով քննություն սկսվել է դեռ 2007 թվականին։ Այդ նույն թվականին էր, որ Վանաձորում իր տան դիմաց սպանվեց Լոռու մարզի դատախազ Ալբերտ Ղազարյանը։ Դատախազի սպանությունից կարճ ժամանակ անց մաքրման կայանի գործը փակվեց։ Գործը վերաբացվել է 2019 թվականին։
Դեռ 2019-ին դատախազությունը հայտարարում էր, թե Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանն իր պաշտոնավարման տարիներին Վանաձորի կեղտաջրերի մաքրման կայանն ապօրինի օտարել է. կեղծ աճուրդ է կազմակերպել ու 240 միլիոն դրամանոց կայանն իր գնից 4 անգամ էժան՝ 60 միլիոն դրամով վաճառել իր մտերիմին։

24 Июнь 2025 - 12:07 AMT
Суд постановил применить меру пресечения в виде домашнего ареста в отношении бывшего мэра Ванадзора Самвела Дарбиняна и его брата Сейрана Дарбиняна. Ходатайство следователя об аресте двух сотрудников принадлежащей им компании было отклонено.
Об этом сообщили в прокуратуре, подтвердив, что дело о легализации доходов в особо крупном размере связано с хищением имущества Ванадзорской очистной станции, произошедшим около 20 лет назад, передаёт «Азатутюн».
По данным прокуратуры, Самвел Дарбинян, занимавший пост мэра Ванадзора в 1999–2016 годах, в 2010 году провёл фиктивный аукцион, в результате чего был отчуждён объект — бывшая муниципальная очистная станция, что нанесло существенный ущерб общине.
«В 2010–2011 годах, будучи главой общины, он от имени муниципалитета заключил договор с аффилированной с ним компанией на демонтаж труб в особо крупных размерах. Затем, путём присвоения, похитил трубопровод и использовал его при строительстве принадлежащей его семье ГЭС. Для придания законного вида сделке были подделаны документы, искажены происхождение, способ распоряжения и принадлежность имущества», — отметили в прокуратуре.
Следствие по факту разграбления Ванадзорской очистной станции началось ещё в 2007 году. В том же году в Ванадзоре у собственного дома был убит прокурор Лорийской области Альберт Газарян. Вскоре после его убийства дело по очистной станции было закрыто. Оно было возобновлено в 2019 году.
Ещё в 2019 году прокуратура заявляла, что Самвел Дарбинян во время своего мэрства незаконно продал станцию: был организован фиктивный аукцион, на котором объект стоимостью 240 миллионов драмов был продан близкому знакомому за 60 миллионов.