ԵՄ-ի և Հայաստան միջև վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունն ակտիվ փուլում է։Այդ մասին Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հայտարարել է ԵՄ-Հայաստան քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի շրջանակներում կազմակերպված քննարկման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ սա համագործակցության նոր ուղղություններից է, որն ամրագրված է նաև ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության (CEPA) համաձայնագրում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Շատ կարևոր է, որ անցյալ տարվա հուլիսին մենք որոշեցինք առաջ շարժվել այս երկխոսության ուղղությամբ։ Աշխատանքները շարունակվում են»,– նշել է Մարագոսը։
ԵՄ դեսպանը տեղեկացրել է, որ այս պահին իրականացվում է կոնկրետ աշխատանք Հայաստանի իշխանությունների հետ՝ վիզային ազատականացման գործողությունների ծրագրի նախապատրաստման ուղղությամբ։ Այդ ծրագիրը կոչված է ուղղորդելու ոլորտային բարեփոխումները։
ԵՄ արտգործնախարարների 2024թ․հուլիսի 22-ին տեղի ունեցած խորհրդի նիստի ժամանակ կայացված որոշմամբ Եվրահանձնաժողովը սկսում է Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը։

EU Ambassador Vassilis Maragos announced that the dialogue on visa liberalization between the European Union and Armenia is currently in an active phase. He made the statement during a discussion held within the framework of the EU-Armenia Civil Society Platform.
According to Maragos, this marks one of the new directions of cooperation outlined in the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), as reported by Armenpress.
“It is very important that in July of last year we decided to move forward in this direction. The work is ongoing,” Maragos stated.
The EU ambassador noted that concrete work is underway with Armenian authorities to prepare an action plan for visa liberalization. This plan is intended to guide sectoral reforms.
The European Commission began visa liberalization dialogue with Armenia following a decision at the EU Foreign Affairs Council meeting on July 22, 2024.