ԼՂ փախստականների իրավապաշտպան միությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանում Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի ներկայության դադարեցման վերաբերյալ՝ նշելով, որ դա լրջորեն կվնասի հայ ռազմագերիների պաշտպանությանը և կթուլացնի նրանց նկատմամբ վերահսկողությունը։
«Ադրբեջանի տարածքում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցչության գործունեությունն այլևս չի շարունակվի, ինչպես հայտարարել է «Ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողով»-ն արդեն հունիսի 17-ին։ Ներկայացուցչության փակումը կարող է զգալիորեն սահմանափակել այն մեխանիզմները, որոնց միջոցով կարելի է վերահսկել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությունը, խոչընդոտել նրանց հետ շփման հնարավորությունները և մեծացնել ինչպես հոգեբանական, այնպես էլ ֆիզիկական բռնության ենթարկվելու վտանգը։
Ուշագրավ է, որ մինչ այս պահը ԿԽՄԿ-ն միակ կառույցն է եղել, որն ունեցել է անմիջական մուտք ռազմագերիների և կալանավորների մոտ՝ նաև անձամբ այցելելու ձևաչափով։
Ըստ ԿԽՄԿ-ի ադրբեջանական գրասենյակի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովայի՝ հայ ռազմագերիների և այլ կալանավորների հետ կազմակերպության ներկայացուցիչների վերջին հանդիպումը կայացել է հունիսի 19-ին։ Նրա փոխանցմամբ՝ այդ այցերի ընթացքում տեղի են ունեցել անհատական զրույցներ կալանավորների հետ, նրանք ստացել են ընտանիքներից ուղարկված ծանրոցներ և հնարավորություն՝ փոխանակվել ընտանիքի նորություններով։ Հատուկ պայմաններ են ստեղծվել նաև հարազատների հետ կապի պահպանման համար։
Հարկ է ընդգծել, որ ԿԽՄԿ-ն իր մանդատի շրջանակում այցելելիս գնահատում է կալանավորների պահման պայմաններն ու նրանց նկատմամբ վերաբերմունքը՝ միաժամանակ օգնելով նրանց՝ վերականգնելու կամ պահպանելու կապը ընտանիքների հետ։ Ըստ կոմիտեի կողմից սահմանված գործընթացների՝ նման այցելությունների արդյունքում ձևավորված դիտարկումներն ու առաջարկությունները փոխանցվում են բացառապես համապատասխան պետական մարմիններին։
Հաշվի առնելով, որ ԿԽՄԿ-ի հիմնական նպատակն է մեղմացնել հակամարտության հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները, գրասենյակի փակման հետևանքով հայ ռազմագերիների վիճակը գործնականում հանձնվում է ադրբեջանական իշխանությունների լիակատար վերահսկողությանը, իսկ հումանիտար աջակցությունը մնում է անիրականացված»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Կարմիր Խաչի գրասենյակի գործունեության դադարեցմանը զուգահեռ՝ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են փակել նաև այլ միջազգային կառույցների գրասենյակներ։ Սա լուրջ վտանգ է ներկայացնում միջազգային հումանիտար իրավունքի գործնական պաշտպանության համար։ Մասնավորապես 2025 թվականի մայիսի 6-ին ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը դադարեցրել է աշխատանքը՝ Ադրբեջանի կառավարությունից ստացած պաշտոնական ծանուցման հիման վրա։
Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միությունն ընդգծել է ԿԽՄԿ-ի առանձնահատուկ մանդատն ու լիազորությունները՝ կապված Ադրբեջանում պահվող հայ կալանավորների իրավունքների պաշտպանման հետ և հանդես եկել հետևյալ կոչով՝
-շարունակել կատարել միջնորդի դերակատարություն հայ ռազմագերիների և Ադրբեջանի իշխանությունների միջև՝ նպատակ ունենալով երաշխավորել միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահպանումը։
-պահպանել պարբերական այցերը՝ վերահսկելու բոլոր հայ ռազմագերիների պահման պայմաններն Ադրբեջանում։
-հատուկ ուշադրություն դարձնել կալանավորների մոտ առկա ակնհայտ վնասվածքների առաջացման հանգամանքներին։
-մշտապես հետևել Ադրբեջանի կողմից ապօրինի կալանավորված հայ անձանց դրությանը, ովքեր ենթարկվում են քաղաքական հետապնդման, անարդար վերաբերմունքի և էթնիկ հալածանքի՝ ապահովելու նրանց հիմնարար իրավունքները։
Հիշեցնենք, որ հայ ռազմագերիների նկատմամբ ֆիզիկական ու հոգեբանական ճնշումների վերաբերյալ կոնկրետ տվյալներ են հրապարակվել հունիսի 5-ին՝ ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովի (USCIRF) կազմակերպած լսումներում՝ «Կրոնական ազատության պայմաններն Ադրբեջանում» խորագրով։ Հանձնաժողովին ներկայացված վկայությունները ցույց են տվել, որ գերիները ենթարկվել են ծեծի և վիրավորանքների՝ կրոնական և էթնիկական հիմքով։
Միաժամանակ, Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միությունը կոչ է անում Ադրբեջանի կառավարությանը՝ լիարժեքորեն կատարել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշումը, ըստ որի՝ կիրառված ժամանակավոր միջոցներով դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին պաշտպանել պատերազմի ընթացքում կամ դրանից հետո գերեվարված բոլոր անձանց բռնությունից ու ֆիզիկական վնասվածքներից՝ ապահովելով նրանց անվտանգությունն ու օրենքի առջև հավասարությունը։
Կազմակերպությունը միջազգային կառույցներին հորդորում է երաշխավորել հումանիտար կազմակերպությունների անխափան գործունեությունը Ադրբեջանում՝ հայ ռազմագերիների և կալանավորների իրավունքների լիարժեք պաշտպանության համար։
Միաժամանակ, կոչ է ուղղվում Ադրբեջանին՝ անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց, որոնք պահվում են անօրինականորեն՝ կատարելով «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» 1949 թվականի Ժնևյան կոնվենցիայի պահանջները, մասնավորապես 118-րդ հոդվածը, համաձայն որի՝ ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո բոլոր ռազմագերիները պետք է անհապաղ վերադարձվեն հայրենիք։

24 Июнь 2025 - 15:17 AMT
Правозащитный союз беженцев из Нагорного Карабаха распространил заявление в связи с прекращением деятельности Международного комитета Красного Креста (МККК) в Азербайджане, указав, что это может серьёзно подорвать защиту армянских военнопленных и ослабить контроль за их положением.
Как ранее сообщила Государственная комиссия Азербайджана по военнопленным, заложникам и пропавшим без вести, деятельность представительства МККК на территории страны прекращена с 17 июня. Правозащитная организация подчеркивает, что закрытие офиса ограничит возможности контроля за правами пленных и усложнит с ними связь, увеличив риск как психологического, так и физического насилия.
До настоящего момента именно МККК оставался единственной структурой, имевшей прямой и личный доступ к пленных. Последняя встреча представителей организации с армянскими пленными состоялась 19 июня. По словам пресс-секретаря бакинского офиса МККК Илахи Гусейновой, в ходе визита состоялись индивидуальные беседы, переданы посылки и предоставлена возможность обмена новостями с семьями.
МККК во время визитов оценивает условия содержания и обращение с заключёнными, передавая выводы исключительно соответствующим государственным органам. В связи с закрытием офиса ответственность за судьбу армянских пленных полностью ложится на азербайджанские власти, а гуманитарная помощь остаётся фактически нереализуемой.
Организация также указала, что на фоне закрытия офиса МККК власти Азербайджана пытаются прекратить деятельность и других международных структур, в том числе Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев, которое завершило работу 6 мая 2025 года по официальному уведомлению правительства.
Союз беженцев выдвинул следующие призывы:
• продолжить посредничество между армянскими пленными и властями Азербайджана ради соблюдения международного гуманитарного права;
• сохранить регулярные визиты для контроля условий содержания всех армянских пленных в Азербайджане;
• уделять особое внимание фактам видимых телесных повреждений;
• постоянно следить за положением незаконно удерживаемых армян, подвергающихся политическому преследованию и этнической дискриминации.
5 июня на слушаниях Комиссии США по международной религиозной свободе были представлены свидетельства физического и психологического насилия в отношении армянских пленных по этническим и религиозным мотивам.
Организация напомнила Азербайджану о необходимости исполнения решения Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года, которым стране предписано обеспечить безопасность всех лиц, захваченных в ходе или после конфликта, и защитить их от насилия.
Также прозвучал призыв к международным структурам обеспечить беспрепятственную работу гуманитарных организаций в Азербайджане, а Баку — немедленно освободить всех незаконно удерживаемых армянских военнопленных и гражданских лиц в соответствии со статьёй 118 Женевской конвенции 1949 года, предписывающей их возвращение после окончания военных действий.
После девятимесячной блокады Арцаха в сентябре 2023 года и этнической чистки армянского населения, Азербайджан захватил бывших лидеров республики, включая президентов Аркадия Гукасяна, Бака Саакяна, Араика Арутюняна и других. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, а судебный процесс, начавшийся 17 января в Баку, может завершиться пожизненным заключением.