Առաջին անգամ հայ կին զինվորականը կուսանի ԱՄՆ Վեսթ Փոյնթի ակադեմիայում: Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջում։
«Շնորհավորում ենք Յանա Սիմոնյանին Միացյալ Նահանգների Վեսթ Փոյնթ զինվորական ակադեմիա ընդունվելու կապակցությամբ։ Յանան առաջին հայ կին կադետն է, որն ուսանելու է Վեսթ Փոյնթում և ուսումնառությունն այնտեղ կավարտի 2029 թվականին։
Այս հեղինակավոր հաստատություն ընդունվելը խոսում է նրա բացառիկ ունակությունների և Միացյալ Նահանգների ու Հայաստանի միջև աճող փոխգործակցության մասին։ Ամենայն բարիք և հաջողություն ենք մաղթում Յանային»,- ասված է գրառման մեջ:

For the first time, an Armenian female military cadet will study at the United States Military Academy at West Point. This was announced on the Facebook page of the U.S. Embassy in Armenia.
“Congratulations to Yana Simonyan on her admission to the United States Military Academy at West Point. Yana is the first Armenian female cadet to attend West Point and is expected to graduate in 2029.
Admission to this prestigious institution speaks to her exceptional abilities and the growing cooperation between the United States and Armenia. We wish Yana the very best and much success,” the embassy's post reads.