Ռուսաստանի դեսպանատունը Հայաստանում հրապարակել է պարզաբանումներ նոր կարգի վերաբերյալ, որը ուժի մեջ է մտնում այս տարվա հունիսի 30-ից և վերաբերում է առանց վիզայի ՌԴ մուտք գործող օտարերկրյա քաղաքացիներին։
Ըստ նոր կանոնների՝ Ռուսաստանի սահմանը հատելուց առաջ օտարերկրացիները պետք է գրանցվեն միասնական նույնականացման համակարգում։ Դա նշանակում է, որ նրանք պարտավոր են մուտքի դիմումը ներկայացնել ruID բջջային հավելվածի միջոցով՝ ոչ ուշ, քան մուտքից 72 ժամ առաջ։ Սուր անհրաժեշտության դեպքում հայտը կարելի է ներկայացնել ոչ ուշ, քան մուտքից 4 ժամ առաջ։
Այս կարգը պարտադիր է բոլոր առանց վիզայի մուտք գործող օտարերկրացիների համար՝ բացառությամբ մի քանի խմբերի։
Գրանցումից ազատված են Բելառուսի քաղաքացիները, դիվանագիտական և պաշտոնական անձնագրեր ունեցողները, ինչպես նաև 6 տարեկանից փոքր օտարերկրացիներն ու քաղաքացիություն չունեցող անձինք։

Посольство Российской Федерации в Армении распространило разъяснение о вступающих в силу с 30 июня новых правилах въезда в РФ для иностранных граждан, путешествующих по безвизовому режиму.
В соответствии с новыми требованиями, до пересечения российской границы иностранные граждане должны пройти регистрацию в Единой системе аутентификации. Это означает, что за 72 часа до въезда необходимо подать электронное заявление с использованием мобильного приложения «ruID». В исключительных случаях подача допускается не позднее чем за 4 часа до въезда.
Данная процедура обязательна для всех безвизовых иностранцев, за исключением нескольких категорий. От регистрации освобождаются: граждане Беларуси, владельцы дипломатических и служебных паспортов, а также иностранные граждане и лица без гражданства младше 6 лет.