ՀՅԴ ՀԳՄ ներկայացուցիչ և Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ բոլոր «իրական ընդդիմադիր ուժերը պետք է հաշվարկված քայլերով, առանց էմոցիաներին տրվելու իրականացնեն ազգային դիմադրության կազմակերպման աշխատանքները՝ տեղի չտալով որևէ ճնշման»։
«Այլասերված տականքների իշխանության պայմաններում դժվար է քաղաքական խոսք ասել, բայց, այդուհանդերձ, կա մի հարցադրում, որին պետք է պատասխանել։ Ի վերջո, ինչո՞ւ են սա անում, ո՞րն է սրա նպատակը։
Հիմնական պատճառները, կարծում եմ, մի քանիսն են.
ա) առաջիկա բռնաճնշումների և ձերբակալությունների համար պարարտ հողի նախապատրաստում։ Սա առաջին անգամը չէ, որ վարչախմբի ղեկավարը փորձում է ներկայանալ հալյածյալի ու զոհի կարգավիճակով։ Նույնը նա արել է 2020 թ. նոյեմբերին՝ հայտարարելով, թե, իբր իր նկատմամբ մահափորձ է պատրաստվում։ Նույն գործելաոճն է եղել Դիմադրության շարժման, Սրբազան պայքարի ժամանակ։ Այնպես որ, սա նորություն չէ։ Նպատակը մեկն է՝ պետությանը և ժողովրդին պաշտպանելու քողի տակ բռնաճնշումների ու ապօրինությունների նոր ալիքի նախաձեռնում սեփական իշխանությունը պահելու համար,
բ) ոչ պակաս կարևոր է, սակայն, այս արշավի ձևը։ Այլանդակ վարքագծով և խոսույթով հանրությանը ուղերձ է հղում, որ քաղաքականությունն անբարոյականություն է։ Քաղաքական խոսույթն իջեցնելով այս մակարդակի և բոլորին այս խոսույթի մասնակիցը դարձնելով, նրանք ուզում են ասել՝ բոլորը՝ հոգևորականից մինչև գործարար, նույնն են։ Հանրության լայն շերտերին սրանով փորձ է արվում հեռու պահել քաղաքական գործընթացներից՝ մի կողմից վախ ներշնչելով, մյուս կողմից անսահման զզվանք առաջացնելով։ Իսկ անտարբերությունը պետք է միայն վարչախմբին,
գ) երկրի ներսում փորձում է ձևավորել թշնամական բևեռ, ատելության խոսքով՝ մոբիլիզացնել իր աջակիցներին ու թիմակիցներին։ Միաժամանակ, հարվածելով այն թիրախներին, որոնք խնդրահարույց են Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար, փորձում է ստանալ նաև այս ուժերի օգնությունը ներսում ազգային դիմադրությունը ոչնչացնելու նպատակով։
Այս իրավիճակում դաշտի բոլոր իրական ընդդիմադիր ուժերը պետք է հաշվարկված քայլերով, առանց էմոցիաներին տրվելու իրականացնեն ազգային դիմադրության կազմակերպման աշխատանքները՝ տեղի չտալով որևէ ճնշման»,–ասվում է գրառման մեջ։

Ishkhan Saghatelyan, representative of the ARF Supreme Body and MP from the “Armenia” faction, stated on Facebook that all “genuine opposition forces must organize national resistance through calculated steps, without succumbing to emotion or pressure.”
“It is difficult to speak politically under the rule of these degenerate scoundrels, but there’s a question that needs answering: Why are they doing this? What is the purpose?
I believe the main reasons are:
a) Laying the groundwork for upcoming repression and arrests. This isn’t the first time the regime leader has tried to portray himself as a victim. He did the same in November 2020, claiming an assassination plot. The same pattern followed during the Resistance Movement and the Holy Struggle. It’s nothing new. The goal remains: initiate another wave of repression and illegality under the guise of protecting the nation to retain power.
b) Just as critical is the method of this campaign. With vile conduct and rhetoric, the message is that politics is immoral. By dragging political discourse to this level and making everyone—from clergy to businessmen—part of it, they aim to instill fear and disgust, driving people away from politics. A disengaged public only benefits the regime.
c) Internally, the regime is creating a hostile polarization, using hate speech to rally its supporters. By targeting figures that are also problematic for Azerbaijan and Turkey, it seeks their implicit support to crush national resistance from within.
In this situation, all genuine opposition forces must act strategically, without emotional responses, and continue organizing national resistance without giving in to pressure,” the post reads.
On the morning of June 25, law enforcement agencies began searches at the homes of Holy Struggle supporters. The Investigative Committee stated that the movement's leaders and participants were planning terrorist acts and a power grab in Armenia.