ՀՅԴ ՀԳՄ ներկայացուցիչ և Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ բոլոր «իրական ընդդիմադիր ուժերը պետք է հաշվարկված քայլերով, առանց էմոցիաներին տրվելու իրականացնեն ազգային դիմադրության կազմակերպման աշխատանքները՝ տեղի չտալով որևէ ճնշման»։
«Այլասերված տականքների իշխանության պայմաններում դժվար է քաղաքական խոսք ասել, բայց, այդուհանդերձ, կա մի հարցադրում, որին պետք է պատասխանել։ Ի վերջո, ինչո՞ւ են սա անում, ո՞րն է սրա նպատակը։
Հիմնական պատճառները, կարծում եմ, մի քանիսն են.
ա) առաջիկա բռնաճնշումների և ձերբակալությունների համար պարարտ հողի նախապատրաստում։ Սա առաջին անգամը չէ, որ վարչախմբի ղեկավարը փորձում է ներկայանալ հալյածյալի ու զոհի կարգավիճակով։ Նույնը նա արել է 2020 թ. նոյեմբերին՝ հայտարարելով, թե, իբր իր նկատմամբ մահափորձ է պատրաստվում։ Նույն գործելաոճն է եղել Դիմադրության շարժման, Սրբազան պայքարի ժամանակ։ Այնպես որ, սա նորություն չէ։ Նպատակը մեկն է՝ պետությանը և ժողովրդին պաշտպանելու քողի տակ բռնաճնշումների ու ապօրինությունների նոր ալիքի նախաձեռնում սեփական իշխանությունը պահելու համար,
բ) ոչ պակաս կարևոր է, սակայն, այս արշավի ձևը։ Այլանդակ վարքագծով և խոսույթով հանրությանը ուղերձ է հղում, որ քաղաքականությունն անբարոյականություն է։ Քաղաքական խոսույթն իջեցնելով այս մակարդակի և բոլորին այս խոսույթի մասնակիցը դարձնելով, նրանք ուզում են ասել՝ բոլորը՝ հոգևորականից մինչև գործարար, նույնն են։ Հանրության լայն շերտերին սրանով փորձ է արվում հեռու պահել քաղաքական գործընթացներից՝ մի կողմից վախ ներշնչելով, մյուս կողմից անսահման զզվանք առաջացնելով։ Իսկ անտարբերությունը պետք է միայն վարչախմբին,
գ) երկրի ներսում փորձում է ձևավորել թշնամական բևեռ, ատելության խոսքով՝ մոբիլիզացնել իր աջակիցներին ու թիմակիցներին։ Միաժամանակ, հարվածելով այն թիրախներին, որոնք խնդրահարույց են Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար, փորձում է ստանալ նաև այս ուժերի օգնությունը ներսում ազգային դիմադրությունը ոչնչացնելու նպատակով։
Այս իրավիճակում դաշտի բոլոր իրական ընդդիմադիր ուժերը պետք է հաշվարկված քայլերով, առանց էմոցիաներին տրվելու իրականացնեն ազգային դիմադրության կազմակերպման աշխատանքները՝ տեղի չտալով որևէ ճնշման»,–ասվում է գրառման մեջ։

Представитель Верховного органа АРФД и депутат фракции «Армения» в Национальном собрании Ишхан Сагателян написал на своей странице в Facebook, что все «настоящие оппозиционные силы должны организовать национальное сопротивление расчётливо, не поддаваясь эмоциям и любому давлению».
«При власти морально разложившихся подонков трудно вести политическую дискуссию, но есть вопрос, на который нужно ответить: зачем они это делают и какова цель?
Я считаю, что причин несколько:
а) подготовка почвы для будущих репрессий и арестов. Это не первый случай, когда глава режима пытается представить себя жертвой. То же было в ноябре 2020 года, когда он заявил о якобы готовящемся покушении. То же самое повторялось во время Движения сопротивления и “Священной борьбы”. Это не ново. Цель одна — начать новую волну репрессий и беззакония под предлогом защиты государства, чтобы сохранить власть.
б) не менее важен формат этой кампании. Своим безнравственным поведением и риторикой они посылают обществу сигнал: политика — это аморально. Опуская политический дискурс до такого уровня и вовлекая в него всех — от священников до бизнесменов, они стараются вызвать страх и отвращение, оттолкнуть людей от политики. А равнодушие — на руку только режиму.
в) внутри страны они формируют враждебный полюс, используя язык ненависти для мобилизации сторонников. Нанося удары по тем, кто также вызывает недовольство у Азербайджана и Турции, они надеются заручиться и поддержкой этих сил для подавления внутреннего национального сопротивления.
В этой ситуации все настоящие оппозиционные силы должны действовать расчётливо, не поддаваясь эмоциям, и продолжать организовывать национальное сопротивление, не уступая давлению», — говорится в публикации.
Утром 25 июня правоохранительные органы начали обыски по адресам сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет сообщил, что участники и руководители движения планировали теракты и захват власти в Армении.