ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախկին գլխավոր խորհրդական, քաղաքագիտության դոկտոր Արսեն Գասպարյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ «Սրբազան պայքար» շարժման կողմից հեղաշրջման ոչ մի փորձ չի եղել, «դժբախտաբար դրանք բոլորը քաղաքական հետապնդումներ են»։
Նրա խոսքով` ստեղծված իրավիճակում քաղաքական հետապնդումների մասին թող մտածեն 2021 թվականին այն 680,000 քաղաքացիները, որոնք վերընտրեցին ներկայիս իշխանություններին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Այդ մարդկանց թվում էր, թե իրենք ժողովրդավարության համա՞ր են ընտրություն կատարում, կամ որպես նվաճում ներկայացնում են, թե իբր խոսքի ազատություն կա Հայաստանում։ Այս ամենը պարզապես քաղաքական հետապնդումներ են»,– ասել է Գասպարյանը։
Նրա խոսքով` Հայաստանում ընդդիմադիր շարժումների մեջ «Սրբազան պայքարը» ամենաազդեցիկն է ոչ միայն նրա համար, որ հոգևորական է ղեկավարում, այլ որ շարժումը չունի որևէ տնտեսական շահ, շարժման ղեկավարությունը երբևէ չի եղել տնտեսական գործարքների մեջ։
«Խոսքը շատ անկեղծ շարժման մասին է, որը առաջացել է Տավուշի մարզում միակողմանի տարածքների զիջման հետևանքով։ Այս ամենը ունի պատճառահետևանքային կապ նրանց դեմ տարվող քաղաքական հետապնդման հետ»,–ասել է Փաշինյանի նախկին գլխավոր խորհրդականը։
Հունիսի 25–ի առավոտյան խուզարկություններ են սկսվել «Սրբազան պայքար» շարժման աջակիցների բնակարաններում, ինչպես նաև ՀՅԴ անդամների տներում։ Քննչական կոմիտեն հայտարարել է, թե «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցները և ղեկավարները պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել ահաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ։

Former chief advisor to Prime Minister Nikol Pashinyan and political science Ph.D., Arsen Gasparyan, told journalists that there was no coup attempt by the “Holy Struggle” movement; “unfortunately, these are all political persecutions.”
He urged 680,000 citizens who re‑elected the current government in 2021 to reflect on the ongoing political repression, he said.
Gasparyan noted that the “Holy Struggle” is the most influential opposition force in Armenia, not because it is led by a cleric, but because the movement has no economic gain; the leaders have never engaged in financial dealings. It is a genuine, sincere movement born out of the unilateral territorial concessions in the Tavush region—he argued there is a direct cause‑and‑effect relationship between that and the political persecution they face.
On the morning of June 25, security forces began searches in homes of “Holy Struggle” supporters and ARF members. The Investigative Committee alleges that the movement’s participants and leaders planned “terrorist acts and seizure of power.” On June 24, PM Nikol Pashinyan shared a civic.am article titled “Opposition coup plan,” calling it “the failed coup of the thugs.”