ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հունիսի 25-ին, իր առանձնատանը ընդունել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է ՀՀ առաջին նախագահի մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը։
«Շուրջ մեկ ժամ տևած զրույցի ընթացքում, Հայաստանի ներկայիս իրավիճակի գնահատականից բացի, անդրադարձ է կատարվել նաև Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ Փաշինյանի կողմից սանձազերծված հաշվեհարդարին, ինչի առիթը Եկեղեցու դեմ իշխանությունների հայտարարած պատերազմի համատեքստում վերջինիս արած հետևյալ հայտարարությունն է. «Եթե չհաջողվի քաղաքական գործիչներին, ուրեմն մենք էլ մեր ձևով ենք մասնակցելու այդ ամեն ինչին»: Խոսք, որը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ սովորական քաղաքական հայտարարություն, ինչի իրավունքը, որպես Հայաստանի քաղաքացի, նա ունի:
Նախագահի գնահատմամբ՝ Փաշինյանը պարտության մարմնավորում է։ Նա խայտառակ կերպով պարտվեց արցախյան պատերազմում, հաստատաբար պարտվելու է նաև Հայոց եկեղեցուն հայտարարած պատերազմում»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն այցելել էր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին և առանձնազրույց է ունեցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ։ «Զրույցի ընթացքում նախագահն իր լիակատար աջակցությունն էր հայտնել Վեհափառ Հայրապետին՝ միաժամանակ խստիվ դատապարտելով Հայոց 1700-ամյա Եկեղեցու նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների հակասահմանադրական ոտնձգությունը», հայտնել է Մայր Աթոռը։
Անդրադառնալով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի այցին Մայր աթոռ և աջակցությանը կաթողիկոսին, Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, թե Տեր-Պետրոսյանն իհարկե «պիտի կանգնի իր նման ժողովրդատյաց կեղծարարի ու կեղծիքի կողքին»։
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Հայաստանի Հանրապետությունում ընտրությունների կեղծման պրակտիկայի հիմնադիրն է եւ նա իհարկե պիտի կանգնի իր նման ժողովրդատյաց կեղծարարի ու կեղծիքի կողքին», – գրել է Փաշինյանը:

On June 25, Armenia’s first President Levon Ter-Petrosyan received Catholicos of All Armenians Karekin II at his residence, his spokesperson Arman Musinyan reported on Facebook.
During their hour-long meeting, they discussed the current situation in Armenia and addressed Prime Minister Nikol Pashinyan’s alleged political retaliation against businessman Samvel Karapetyan. The retaliation, they noted, followed Karapetyan’s comment: “If politicians fail, then we will participate in our own way,” made in response to what he viewed as a government-declared war on the Church. According to Musinyan, this was a legitimate political statement, which Karapetyan had every right to make as a citizen.
President Ter-Petrosyan reportedly described Pashinyan as “the embodiment of defeat,” referencing his loss in the Nagorno-Karabakh war and predicting failure in his confrontation with the Armenian Church.
Earlier, Ter-Petrosyan visited the Mother See of Holy Etchmiadzin and expressed full support for the Catholicos, condemning what the Church described as “unconstitutional encroachment” by the authorities on the 1700-year-old Armenian Church.
In response, Pashinyan wrote on Facebook that Ter-Petrosyan naturally supports “another anti-people forger and fraud,” referring to the Catholicos. “Levon Ter-Petrosyan is the founder of electoral fraud in Armenia, and of course, he would side with someone like himself,” Pashinyan added.